Stefanotis bukietowy - wymagania, uprawa, pielęgnacja stefanotisa

2021-12-20 12:24

Stefanotis bukietowy to pnącze uprawiane u nas jako roślina doniczkowa. Jej ozdobą są zielone, błyszczące liście oraz białe, pachnące kwiaty. Jak uprawiać stefanotis w domu? Stefanotis - wymagania i pielęgnacja.

Stefanotis bukietowy
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Stefanotis bukietowy

Pięknie pachnące kwiaty doniczkowe to wspaniała ozdoba każdego wnętrza, a ich naturalny aromat z powodzeniem może zastąpić sztuczne odświeżacze powietrza. Do grona tych najpiękniej i najmocniej pachnących z pewnością można zaliczyć stefanotis bukietowy (łac. Stephanotis floribunda), którego małe, białe, gwiazdkowe kwiaty wydzielają intensywny, słodkawy aromat

Spis treści

  1. Stefanotis bukietowy - jak wygląda?
  2. Stefanotis bukietowy - wymagania uprawowe
  3. Stefanotis - pielęgnacja. Czego stefanotis nie lubi?
  4. Stefanotis bukietowy - jak eksponować w domu?

Stefanotis bukietowy - jak wygląda?

Stefanotis bukietowy  pochodzi z Madagaskaru, gdzie jest wieloletnimi pnączami, mogącym dorastać nawet do ponad 6-7 m wysokości, choć w uprawie jego pędy zwykle nie przekraczają 3-4 m długości. Stefanotis może przypominać hoję, ale ma inne liście i zupełnie inne, znacznie większe kwiaty.

Stefanotis nie ma organów czepnych, ale jego wiotkie, cienkie, nagie, zielone, drewniejące u podstawy i elastyczne na wierzchołku pędy, sprawnie owijają się wokół podpór, skutecznie pnąc się do góry. Na całej długości pokryte są naprzeciwległymi parami dużych, skórzastych, gładkich, błyszczących, zielonych, eliptycznych liści, osadzonych na dość długich, sztywnych, nagich ogonkach.

W okresie wegetacyjnym (od maja do sierpnia) na pędach stefanotisa zaczynają pojawiać się także liczne, białe kwiaty, zebrane w kątach liści po kilka w nieduże grona. Każdy kwiat ma lejkowaty, wydłużony kielich, zwieńczony pięcioma mocno rozkładającymi się na boki, sztywnymi, pokrytymi woskowatym, połyskliwym nalotem płatkami. Kwiaty osadzone są na długich, sztywnych, zielonych, cienkich szypułkach.

W naturalnym środowisku po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w pękate owoce, wypełnione małymi, czarnymi nasionami, uzbrojonymi w aparat lotny, jednak w uprawie owoce pojawiają się rzadko.

Przeczytaj też: Pnącza w domu. Rośliny pnące do mieszkania >>>

Stefanotis bukietowy - wymagania uprawowe

Stefanotis bukietowy to wyjątkowo atrakcyjna i pięknie kwitnąca, ale też dość wymagająca roślina.

  • Stanowisko i podłoże dla stefanotisa

W uprawie stefanotis oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.

  • Wilgotność podłoża i powietrza dla stefanotisa

Nie toleruje suszy, ale nie znosi też zalania i mokrego podłoża, dlatego stefanotis należy podlewać często, lecz umiarkowanie (nadmiar wody należy zawsze usuwać z podstawki). Roślina preferuje też podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego doniczkę dobrze jest ustawić w pobliżu nawilżacza powietrza lub umieścić na podstawce z wilgotnymi kulkami keramzytu. Dobrze jest też często zraszać roślinę, unikając jednak moczenia kwiatów.

  • Nawożenie stefanotisa

W sezonie wegetacyjnym stefanotis będzie wdzięczny za systematyczne zasilanie nawozami wieloskładnikowymi (najlepiej dla pnączy lub roślin kwitnących), gdyż obfite kwitnienie i intensywny rozwój bardzo go wyczerpują.

  • Temperatura dla stefanotisa

Z racji swojego pochodzenia, pnącze ma też dość szczególne wymagania względem temperatury. Wprawdzie przez cały rok musi mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę, jednak latem powinna być ona znacznie wyższa (22-26°C), niż zimą (10-14°C), gdy roślina przechodzi okres spoczynku. Zapewnienie pnączu okresu zimowego spoczynku w niższych temperaturach to kluczowy czynnik mający wpływ na jego kwitnienie. Jeśli bowiem pozbawimy roślinę możliwości spoczynku i pozostawimy ją na zimę w ciepłym mieszkaniu, w kolejnym sezonie raczej nie zakwitnie. Poza tym suche, ciepłe powietrze i niedobór światła osłabiają roślinę, czyniąc ją bardziej podatną na ataki przędziorków, tarczników czy wełnowców.

  • Przycinanie i rozmnażanie stefanotisa

Wiosną pnącze można przesadzić do nowej doniczki, a także przyciąć jego zbyt długie pędy. Obcięte fragmenty pędów przydadzą się do rozmnażania, gdyż dobrze ukorzeniają się w wilgotnym podłożu lub zwykłej wodzie. Stefanotisy można rozmnażać też przez wysiew nasion, jest to jednak zadanie dość trudne (siewki wymagają szczególnych warunków), tym bardziej, że nasiona szybko tracą zdolność kiełkowania. Rośliny uzyskane z nasion późno zaczynają też kwitnąć, bo dopiero po 3-4 latach uprawy.

Stefanotis - pielęgnacja. Czego stefanotis nie lubi?

Decydując się na uprawę stefanotisa musimy pamiętać, że roślina jest bardzo wrażliwa na błędy pielęgnacyjne, na które reaguje żółknięciem i opadaniem liści lub zrzucaniem pąków kwiatowych i kwiatów. Może też łatwo padać ofiarą szkodników (np. przędziorków, tarczników, wełnowców).

  • Stefanotis nie znosi nagłych zmian temperatury, zimnych przeciągów, suchego powietrza, ostrego słońca, cienia, nabłyszczania liści oraz przesuszenia lub zalania podłoża.
  • Bardzo nie lubi też zmiany miejsca, dlatego przestawianie lub przekręcanie doniczki, może skończyć się zrzuceniem przez roślinę wszystkich pąków kwiatowych, a nawet kwiatów.

Stefanotis bukietowy - jak eksponować w domu?

Jeśli jednak zapniemy stefanotisowi odpowiednie warunki uprawy, przez wiele lat będziemy mogli cieszyć się jego urodą i wspaniałym zapachem jego kwiatów. Roślina ze względu na swój szczególny pokrój najlepiej wygląda, gdy rośnie samotnie. Jej długim pędom można pozwolić zwieszać się swobodnie z doniczki, ale lepiej owinąć je wokół podpory w postaci kratki dla pnączy, półkoliście wygiętego drutu lub bambusowego pałąka. Kwiaty stefanotisa są też popularnym dodatkiem do bukietów ślubnych.

Poznaj inne rośliny doniczkowe o dekoracyjnych kwiatach:

Medinilla - efektowna roślina doniczkowa o pięknych kwiatach >>>

Kliwia pomarańczowa - efektowna roślina doniczkowa. Jak uprawiać kliwię w domu >>>

Strelicja królewska - uprawa w domu. Jak pielęgnować strelicję? >>>

Kamelia japońska - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie kamelii >>>

Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Nasi Partnerzy polecają