Spis treści
- Jak wygląda medinilla?
- Medinilla - wymagania uprawy. Czy medinilla jest trudna w uprawie?
- Jakie podłoże dla medinilli?
- Jak dbać o kwiat medinilla?
Jak wygląda medinilla?
Medinilla wspaniała (łac. Medinilla magnifica) pochodzi z Filipin. W naturze jest epifitem, porasta gałęzie drzew w lasach deszczowych wysp Luzon i Mindoro. Przybiera formę okazałego, rozłożystego krzewu dorastającego nawet do 1,8 m. Pędy rośliny z pięknymi, ciemnozielonymi, skórzastymi liśćmi o sercowatej nasadzie i długości około 30 cm, lekko rozchylają się na boki. Różowe lub fioletowe, egzotyczne kwiaty wspaniale kontrastują z liśćmi. Kwiaty zebrane są w zwisające, gęste wiechy długie nawet na 50 cm (w jednym kwiatostanie może być nawet 200 kwiatów).
Medinilla - wymagania uprawy. Czy medinilla jest trudna w uprawie?
Medinilla wspaniała ma spore wymagania i jest dość trudna w uprawie. Roślina pochodzi z terenów tropikalnych o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze i takich warunków uprawy oczekuje.
Medinilla potrzebuje dużo światła, szczególnie podczas kwitnienia. Światło powinno być jednak rozproszone, bowiem ostre promienie słoneczne mogą powodować poparzenia liści. Najlepiej ustawić roślinę w głębi pokoju, którego okna wychodzą na południe lub obok okna wychodzącego na wschód lub zachód.
Medinilla potrzebuje dużo miejsca i to należy jej zapewnić. Roślina nie znosi dotykania, przestawiania oraz gwałtownych zmian temperatury – może to skutkować zrzucaniem pąków kwiatowych i kwiatów. Jej pędy i kwiatostany są kruche i łamliwe, dlatego potrzebują wsparcia (na przykład bambusowymi palikami).
Zimą roślina przechodzi okres spoczynku. W tym czasie należy przestawić ją do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi około 15 st. C (trzeba pilnować, by temperatura nie była zbyt niska, bo gatunek ten jest wrażliwy na chłody i przy około 10 st. C reaguje zrzucaniem liści).
Jakie podłoże dla medinilli?
Podłoże do uprawy medinilli powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. z powodzeniem można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych z dodatkiem mchu torfowca i odrobiny piasku. Roślina potrzebuje ciężkiej, stabilnej, wysokiej doniczki, gdyż potrafi przewracać się pod ciężarem okazałych, zwisających kwiatostanów, a ze względu na jej kruchość, każda przewrotka kończy się zazwyczaj połamaniem kwiatostanów i pędów. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki.
Jak dbać o kwiat medinilla?
W okresie wzrostu podlewać medinillę należy średnio intensywnie, wodą miękką (np. po przegotowaniu i wystudzeniu), o temperaturze pokojowej. Kolejne podlanie wykonuje się dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zimą, gdy roślina przechodzi okres spoczynku, podlewanie należy ograniczyć, ale nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża w doniczce (medinilla reaguje żółknięciem i opadaniem liści).
Zalecane jest zraszanie rośliny, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody).
Medinillę zasila się w okresie wzrostu nawozami uniwersalnymi dla roślin doniczkowych. Podczas kwitnienia i zawiązywania pąków kwiatowych można nawozić nawozami dla roślin kwitnących. gdy roślina przechodzi okres spoczynku - zaprzestajemy nawożenia. Przesadza się tylko starsze egzemplarze, co kilka lat, po kwitnieniu.
Medinilla znakomicie nadaje się jako roślina do ogrodów zimowych.
Poznaj też inne egzotyczne rośliny, które można uprawiać w domu:
- Bananowiec - uprawa bananowca w doniczce w domu
- Bilbergia zwisła – egzotyczny kwiat doniczkowy. Jak go właściwie uprawiać?
- Glorioza - uprawa w doniczkach w domu i w ogrodzie zimowym
- Cytrusy w doniczce. Jak uprawiać cytrusy w domu?
