Medinilla - efektowna roślina doniczkowa o pięknych kwiatach [WIDEO]

2017-06-05 10:38 Opracowanie: redakcja serwisu

Medinilla wspaniała to roślina doniczkowa o ozdobnych liściach i egzotycznych kwiatach. Jakie warunki należy zapewnić medinilli w uprawie domowej? Medinilla: uprawa w domu.

Medinilla wspaniała (łac. Medinilla magnifica) pochodzi z Filipin. W naturze jest epifitem, porasta gałęzie drzew w lasach deszczowych wysp Luzon i Mindoro. Medinilla wspaniała to roślina doniczkowa o ozdobnych liściach i egzotycznych kwiatach.

Jakie wymagania ma medinilla

Medinilla potrzebuje dużo światła, szczególnie podczas kwitnienia. Światło powinno być jednak rozproszone, bowiem ostre promienie słoneczne mogą powodować poparzenia liści. Najlepiej ustawić medinillę w głębi pokoju, którego okna wychodzą na południe lub obok okna wychodzącego na wschód lub zachód.
Medinilla potrzebuje dużo miejsca i to należy jej zapewnić. Roślina nie znosi dotykania, przestawiania oraz gwałtownych zmian temperatury – może to skutkować zrzucaniem pąków kwiatowych i kwiatów. Jej pędy i kwiatostany są kruche i łamliwe, dlatego potrzebują wsparcia (na przykład bambusowymi palikami).

Jak pielęgnować medinillę

Podłoże do uprawy medinilli powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. z powodzeniem można użyć uniwersalnego podłoża dla roślin doniczkowych z dodatkiem mchu torfowca i odrobiny piasku. Roślina potrzebuje ciężkiej, stabilnej, wysokiej doniczki, gdyż potrafi przewracać się pod ciężarem okazałych, zwisających kwiatostanów, a ze względu na jej kruchość, każda przewrotka kończy się zazwyczaj połamaniem kwiatostanów i pędów. Konieczny jest drenaż na dnie doniczki.
Podlewać medinillę należy średnio intensywnie, chłodną, miękką wodą, kolejne podlanie wykonuje się dopiero po przeschnięciu wierzchniej warstwy podłoża. Zalecane jest zraszanie rośliny, szczególnie zimą, w przeciwnym wypadku końce liści mogą zasychać. Można też doniczkę ustawić na podstawce wypełnionej kamykami i wodą (ale dno doniczki nie może dotykać lustra wody).
Medinillę zasila się nawozami uniwersalnymi dla roślin doniczkowych. Podczas kwitnienia i zawiązywania pąków kwiatowych można nawozić nawozami dla roślin kwitnących. Przesadza się tylko starsze egzemplarze, co kilka lat, po kwitnieniu.

Zobacz film: Jak pielęgnować medinillę

Kwiaty doniczkowe - Medinilla wspaniała

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE