Bilbergia zwisła – egzotyczny kwiat doniczkowy. Jak go właściwie uprawiać?

2021-02-10 9:20

Bilbergia zwisła (Billbergia nutans) to egzotyczna roślina o oryginalnym wyglądzie, chętnie uprawiana w pomieszczeniach. Jest względnie łatwa w uprawie, chociaż niektóre zabiegi wykonuje się w nietypowy sposób. Jak uprawiać i pielęgnować bilbergię?

Bilbergia
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Przy odpowiedniej opiece bilbergia wytworzy gęstą, atrakcyjną rozetę liści, a po kilku latach odwdzięczy się bujnym kwitnieniem

Bilbergia zwisła (łac. Billbergia nutans) to kuzyn znanego i cenionego ananasa jadalnego. Należy do rodziny bromeliowatych (ananasowatych - Bromeliaceae). Występuje naturalnie w lasach tropikalnych w Ameryce Środkowej i Ameryce Południowej. Jest epifitem porastającym korzenie drzew, ale nie pasożytujących na nich. W pomieszczeniach bromelię uprawa się go tradycyjnie – w donicy lub bardziej oryginalnie – na korzeniu, w terrarium i ogrodzie wertykalnym.

Spis treści

  1. Jak wygląda bilbergia zwisła
  2. Bilbergia – roślina o niedużych wymaganiach
  3. Zobacz galerię: Rośliny z rodziny ananasowatych we wnętrzach
  4. Jak prawidłowo pielęgnować bilbergię?

Jak wygląda bilbergia zwisła

Bilbergia zwisła zwykle dorasta do 40 cm wysokości. Tworzy rozetę długich, mieczowatych, ostro zakończonych skórzastych liści z charakterystycznym „lejkiem” gromadzącym wodę. Pod tym względem przypomina innych przedstawicieli rodziny bromeliowatych. Roślina ma rozłożysty pokrój.

Najbardziej efektownie prezentuje się podczas kwitnienia. Zazwyczaj zakwita pod koniec lata, kwitnienie może kontynuować nawet do lutego. Tworzy różowe przykwiatki (pod względem botanicznym są to liście), na końcu których pojawiają się fioletowo-zielone kwiaty z długimi pręcikami. Kwiatostany przewieszają się łukowato.

Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji >>>

Bilbergia
Autor: GettyImages

Bilbergia – roślina o niedużych wymaganiach

Światło dla bilbergii. Bilbergia w naturze rośnie osłonięta przez konary drzew, krzewy czy liany. Dlatego dociera do niej wyłącznie światło rozproszone. Podobne warunki powinno się jej zapewnić w pomieszczeniu. Oznacza to pewne oddalenie od okna, a zwłaszcza unikanie parapetu okna południowego. Gatunek nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, gdzie może dochodzić do poparzenia liści i zamierania rośliny. Odpowiednie są natomiast parapety okien północnych i wschodnich. Dodatkowo roślina może być uprawiana w ogrodach wertykalnych.

Pielęgnacja ogrodu wertykalnego w domu, czyli jak dbać o zielone ściany z roślin >>>

Temperatura dla bilbergii. Zimą lubi nieznaczne ochłodzenie (ok. 16°C), ale radzi sobie również w temperaturze pokojowej.

Podłoże dla bilbergii. Roślina nie ma dużych wymagań glebowych (w końcu w naturze rośnie na pniach). Wystarczy dobrze przepuszczalne podłoże dla storczyków lub kaktusów i sukulentów. Przy użyciu powszechnie stosowanej uniwersalnej ziemi dla roślin doniczkowych zaleca się dodać piasek i dodatkowy rozluźniacz, np. keramzyt.

Pojemniki dla bilbergii. Bilbergia ma płytki system korzeniowy i jest rozłożysta. Co się z tym wiąże, najlepiej uprawiać ją w płytkich, ale szerokich pojemnikach. Nawet wtedy powinno się zastosować przynajmniej minimalną warstwę drenażową (np. żwir). W rzeczywistości bilbergię można osadzić także na mieszance mchu i podłoża na fragmencie ozdobnego korzenia, tylko wymaga wtedy częstszego nawadniania. Bilbergia najlepiej rozwija się w pomieszczeniach o dobrej wilgotności powietrza.

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Zobacz galerię: Rośliny z rodziny ananasowatych we wnętrzach

Jak prawidłowo pielęgnować bilbergię?

  • Podlewanie bilbergii. Bilbergia zwisła wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Zabieg jest przeprowadzany nietypowo, gdyż wodę powinno się wlewać do rozety. To odzwierciedla naturalny mechanizm pobierania wody w naturze. Wlewanie wody do doniczki traktuje się jako nawadnianie dodatkowe. Ziemia powinna być umiarkowanie wilgotna, ale nie mokra. Dodatkowo donicę warto ustawiać w głębokiej podstawce zalanej wodą. Osadza się ją na płaskich kamieniach (ochrona korzeni przed nadmiarem wilgoci). Takie rozwiązanie zwiększa wilgotność powietrza w otoczeniu rośliny.

Podlewanie roślin doniczkowych w domu >>>

  • Nawożenie bilbergii stosuje się średnio co dwa tygodnie. Przed kwitnieniem stosuje się nawóz dla roślin o ozdobnych liściach, tuż przed i w czasie kwitnienia nawóz dla roślin kwitnących. W obu przypadkach dawki powinny być mniejsze od tych zalecanych przez producenta.
  • Przesadzanie bilbergii wykonuje się bardzo rzadko. Można to zrobić, gdy korzenie przerastają donicę.
  • Rozmnażanie bilbergii. Bilbergię można rozmnażać przez oddzielenie odrostów korzeniowych. Sadzonki od razu umieszcza się w podłożu. Rozmnażanie z nasion jest możliwe, ale trudne i czasochłonne.

Bilbergia to gatunek charakteryzujący się dużą odpornością na choroby i szkodniki. Zdarza się jednak, że jest zaatakowany przez wełnowce. Chorobom sprzyja nadmierne podlewanie. Problemy wynikają głównie z rażących błędów pielęgnacyjnych lub złych warunków. Przykładowo: przesuszenie podłoża i suche powietrze powoduje brązowienie i zasychanie końcówek liści.

Bilbergia zwisła to efektowna dekoracja wnętrz. Można ją uprawiać w tradycyjny sposób (w pojemnikach) lub wykorzystać mniej standardowo (ogród wertykalny, duże terrarium). Przy odpowiedniej opiece wytworzy gęstą, atrakcyjną rozetę liści, a po kilku latach odwdzięczy się bujnym kwitnieniem.

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Czy jesteś prawdziwym znawcą roślin doniczkowych?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się ta roślina?
dracena wonna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.