Kaktusy w domu. Jak pielęgnować kaktusy doniczkowe
Katusy w domu: jak je pielęgnować? Są mało wymagające. Najmniejszym kaktusom w doniczce wystarczy łyżka wody i trochę słońca. Lubią świeże powietrze. Aranżacje z kaktusów i sukulentów mogą być ozdobą każdego wnętrza.
Spośród ponad tysiąca gatunków kaktusów każdy z pewnością znajdzie dla siebie okaz, który podkreśli urodę mieszkania. Zaletą kaktusów jest to, że każdy potrafi się zająć taką rośliną. Malutkie kaktusy doniczkowe podlewamy łyżką stołową. Mogą stać w każdym pomieszczeniu, pojedynczo lub można z nich tworzyć ciekawe kompozycje. Kaktusy to niesamowite, różnorodne rośliny doniczkowe, które pasują do każdego wnętrza. Nadają niepowtarzalny klimat i charakter. Ponadto kaktusy i grubosze nawilżają powietrze, oczyszczając je z części toksyn. Kaktusy, zwłaszcza te z długimi kolcami, zabijają niektóre bakterie i jonizują powietrze.
Jak aranżować kaktusy we wnętrzach?
Kaktusy mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Lubi się je lub nie. Kaktusy. Succulenty. Przybyły z Meksyku, Afryki, Azji, Australii. Lubią słońce. Wyglądają doskonale zarówno w prostej ceramicznej donicy, jak i w awangardowym wazonie. Obłożone kamieniami, obsypane piaskiem.
W barwnych wnętrzach ładnie będą wyglądały kompozycje kaktusów o podobnym kształcie, w jednym odcieniu zieleni. Powinny mieć skromne donice, aby nie konkurować z otoczeniem. W stonowanych wnętrzach wspaniale zaprezentują się kaktusy o ciekawej strukturze, koronkowej formie, którą można podkreślić odpowiednimi dodatkami. Małe kaktusy najlepiej posadzić razem w płytkim naczyniu, wtedy ziemia nie będzie szybko wysychała. Dla większych okazów bardziej odpowiednie będą głębsze, pojemne donice. Dobierając rośliny, które miałyby rosnąć obok siebie, należy upewnić się, czy mają podobne wymagania.
Sprawdź też:
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator
Kaktusy
Kaktusy w domu - uprawa: ziemia
Duże znaczenie w uprawie kaktusów ma dobór odpowiedniego podłoża. Ważny jest odczyn ziemi. Nie powinna być zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa. Dla większości kaktusów najlepsze jest ziemia o odczynie lekko kwaśnym (pH 6). Ziemia powinna być przewiewna i przepuszczalna, polecana jest ziemia torfowa z mieszanka piasku. Do sadzenia kaktusów polecane są doniczki i naczynia blaszane, plastikowe. Unikamy doniczek glinianych i drewnianych - ziemia przez porowatą powierzchnię zbyt szybko wysycha i osłabia rośliny. Doniczka czy pojemnik na kaktusy powinien być takiej wielkości, aby korzenie się wygodnie w niej zmieściły. W pojemnikach trzeba zrobić otwory odpływowe (dziurki na dnie). Na każdym otworze warto też umieścić skorupkę z rozbitej doniczki, dzięki temu zapewnimy dobre warunki do spływania wody, bo korzenie kaktusów są bardzo wrażliwe na zalanie. Coraz popularniejsza jest też uprawa kaktusów w różnych kruszywach. Warto pamiętać, że substrat do którego posadzimy rośliny nie mam żadnych składników odżywczych, zapewnia tylko podporę korzeniom.
WIDEO: Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe
Przesadzanie kaktusów
Kaktusy przesadzamy latem. Mniejsze możemy sadzić razem do pojemników, większe pojedynczo do doniczek albo szerokich, okrągłych misek. Możemy też zrobić szklarenkę do uprawy kaktusów. Kaktusy lepiej rosną i dobrze się ukorzeniają, gdy są posadzone blisko siebie (rośliny prawie się stykają). Korzenie przesadzanych roślin muszą być skierowane do dołu, dużym błędem jest posadzenie tak katusów, że ich korzenie się pozawijają na boki i będą zagięte ku górze. W pierwszym okresie po przesadzeniu, kaktusów nie wystawiamy na ostre słońce i lekko zraszamy. Kaktusy dobrze sie rozwijają, gdy mają zapewniona odpowiednią wilgotność powietrza. Zbyt suche może zahamować ich wzrost. Potem warto podlewać kaktusy ciepłą wodą. Najlepiej podlewać konewką z sitkiem.
Kaktusy w domu: pielęgnacja
Większość gatunków kaktusów w okresie zimowym, czyli od października do marca, nie wymaga podlewania, ale są wyjątki, np. Setiechinopsis mirabilis, Frailea powinny mieć w tym czasie zwilżane podłoże. Optymalna dla kaktusów temperatura to 10-12 st.C. Dlatego w czasie zimy najgorszym miejscem dla kaktusów doniczkowych jest parapet nad grzejnikiem, ale są też gatunki kaktusów ciepłolubne: Melocactus, Discocactus, Ferrocactus i Echinocactus. Im kaloryfer z pewnością nie zaszkodzi. Kaktusów nie trzeba nawozić.
Sprawdź też:
Kaktusy w doniczce
- Wybierając kaktusy i inne sukulenty, warto zwrócić uwagę na ich kształty i pod tym kątem odpowiednio dopasować doniczki lub dekoracyjne osłonki.
- Kaktusy, które mają zwarte formy, można z powodzeniem komponować w tradycyjnych i stylizowanych wnętrzach, dobierając do nich doniczki o klasycznych kształtach.
- Rozłożyste kaktusy o geometrycznie powyginanych łodygach pasują do nowoczesnych pomieszczeń i awangardowych naczyń.