Bromelia - uprawa w domu. Gatunki, wymagania i pielęgnacja bromelii w doniczce

2020-11-09 15:15

Bromelie uprawiane w doniczce są chętnie wykorzystywane do dekoracji zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych wnętrz. Rośliny nie mają dużych wymagań, chociaż niektóre zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się w specyficzny, nietypowy sposób. Gdzie w domu ustawiać i jak uprawiać bromelie?

Bromelie
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Chcesz poznać bliżej bromelie?

Rodzaj bromelia (łac. Bromelia) obejmuje ponad tysiąc gatunków roślin występujących naturalnie w lasach Ameryki Północnej i Ameryki Południowej. Jest najbardziej znanym przedstawicielem rodziny ananasowatych (poza ananasem). Chętnie wykorzystuje się ją jako dekorację wnętrz.

Do popularnych roślin pokojowych należących do rodzaju bromelia należy:

Bromelie mają różnorodne zastosowanie we wnętrzach. Są nie tylko uprawiane w tradycyjnych donicach, ale wykorzystuje się je także w ogrodach wertykalnych, a nawet w terrariach. Rośliny są dość łatwe w uprawie i nadają się nawet dla osób początkujących. To prosty sposób na udekorowanie mieszkania.

Bromelia tworzy atrakcyjne rozety liści z barwnymi pióropuszami przylistków na szczycie. Przylistki wyrastają z liści odziomkowych. Mają intensywny kolor – czerwony, bordowy, żółty, fioletowy lub jasnozielony. Większość gatunków rośnie jako epifity, np. na konarach drzew. Są więc chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem i podobne warunki powinno się zapewnić im również w pomieszczeniu.

Doniczkowe rośliny egzotyczne: kumkwat, echmea, guzmania

Wymagania bromelii – podstawa sukcesu uprawy

  • Stanowisko dla bromelii. Bromelię zaleca się uprawiać w miejscach, gdzie dochodzi światło rozproszone. Może to być parapet okna skierowanego na północ lub na wschód. Jeszcze lepiej ustawić ją w pewnym oddaleniu od okna. Natomiast roślina nie lubi światła bezpośredniego i nadmiernie słonecznego stanowiska. Ustawiana na wystawie południowej staje się podatna na poparzenia, a także wysychanie. Jest mało żywotna i kłopotliwa w uprawie. Suche i bardziej słoneczne warunki nieco lepiej znoszą gatunki, które mają szerokie i grube liście. Tym z cienkimi liśćmi zaleca się zapewnić miejsce półcieniste. Oczywiście bromelia nie poradzi sobie bez światła (np. w łazience bez okna) w dłuższej perspektywie czasu.
  • Temperatura dla bromelii. Bromelia optymalnie rozwija się w temperaturze 22-25 stopni Celsjusza (w sezonie). W zimie również lubi ciepło (w odróżnieniu od większości roślin tropikalnych uprawianych w pomieszczeniach). W tym okresie optymalna temperatura jest nieznacznie niższa i oscyluje w granicach 20 stopni Celsjusza. Należy przy tym uważać, aby podczas wietrzenia pomieszczenia przy mroźnej pogodzie nie zaszkodzić przy okazji roślinie. Przez lato bromelię można wystawić na balkon lub do ogrodu (oczywiście spełniając wymagania dotyczące stanowiska).

Kwiaty doniczkowe w domu: jak mroźne powietrze szkodzi roślinom doniczkowym >>>

  • Podłoże dla bromelii. Bromelie zaleca się sadzić w uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych przemieszanej z piaskiem, np. w proporcji 3:1. W praktyce można wymieszać ją także z podłożem dla storczyków. Bromelia nie jest wymagająca pod tym względem, w końcu w naturze często rośnie bez podłoża zaczepiając się na korze. Najważniejsze, żeby gleba była przepuszczalna. Na dnie usypuje się solidną warstwę drenażu, w tym wypadku najczęściej 1-3 cm. Można do tego celu użyć drobnych kamyków, żwiru, rozdrobnionych cegieł lub keramzytu. W dnie donicy muszą znajdować się otwory.
  • Pojemnik do uprawy bromelii. Donica nie musi być duża. Często dobiera się ją tak, by „zmieściła” u podstawy szeroką rozetę liści. Nawet po zakupie nie ma zwykle potrzeby przesadzania w większy pojemnik. Jeśli znajduje się w produkcyjnej, czarnej donicy można po prostu wstawić ją w nieco większą, atrakcyjniejszą osłonkę.

Uprawa bromelii - podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Bromelia nie wymaga wielu prac pielęgnacyjnych – najważniejsze jest oczywiście podlewanie. Tutaj zaleca się używać wody odstanej, która nie pozostawi osadu na liściach. Wodę wlewa się nie do doniczki, tylko bezpośrednio do rozety liści. Nadmiar wody w glebie jest szkodliwy i może w szybkim czasie doprowadzić do gnicia bromelii. Częstotliwość zraszania uda się częściowo ograniczyć przez regularne wykonywanie zraszania (a najlepiej zamgławiania). Przy wystąpieniu drobnej pleśni w górnej warstwie podłoża pomocne może być wysypanie cynamonu.

Nawożenie powinno być oszczędne, bardzo małe dawki (podobnie jak u storczyków). Można skorzystać z pałeczek nawozowych, które wolno a przy tym systematycznie uwalniają składniki pokarmowe.

Bromelie najlepiej rozmnażać przez oddzielenie sadzonek przybyszowych. Rozmnażanie generatywne (wysiew nasion) jest w warunkach domowych trudne. Bromelia w swoim cyklu życiowym kwitnie tylko raz. Później stopniowo zamiera.

Bromelie
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Odrobina szaleństwa i bromelie stają się wyjątkową dekoracja ściany

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Nasi Partnerzy polecają