Oplątwy (tillandsie) – co to za rośliny, jak je uprawiać i pielęgnować w domu

2019-03-14 9:24
Oplątwy
Autor: GettyImages Tilandsie to modne rośliny, chętnie wykorzystywane do dekoracji wnetrz

Tillandsie (oplątwy) najczęściej występują w lasach tropikalnych jako epifity porastające korę i konary drzew. Gatunki rosnące w gruncie są rzadziej spotykane. Coraz częściej tillandsie są uprawiane w domach, przede wszystkim dla ich oryginalnych kwiatów z charakterystycznymi przylistkami. Wbrew pozorom uprawa tillandsii nie jest trudna. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować tillandsie w domu. Tillandsia – wymagania i uprawa w domu.

Do oplątw należy ponad 500 gatunków, jednak tylko niektóre z nich nadają się do uprawy domowej. W większości są to epifity, które mogą rosnąć niemal w każdym podłożu gwarantującym im stabilność. Rośliny z powodzeniem można uprawiać także na korze z mchem (należy je przytwierdzić lub przykleić nietoksycznym klejem). Często wytwarzają rynienkowate liście, w których podczas deszczu (a w warunkach domowych - przy podlewaniu) gromadzi się woda. Taki zapas pozwala zieleni przetrwać niekorzystne warunki.

Najpopularniejsze gatunki Tillandsii do uprawy w domu

Większość oplątw wymaga podobnego sposobu pielęgnacji. Rośliny z reguły mają niewielkie wymagania i są łatwe w uprawie. Poleca się je nawet osobom początkującym.

  • Popularnym gatunkiem nadającym się do domowej uprawy jest tillandsia modra (łac. Tillandsia cyanea) wytwarzająca różowo-purpurowe kwiaty. Okres od wykształcenia „pióropusza” po zamieranie kwiatostanu może wynosić nawet kilka miesięcy. To krótkowieczny gatunek – zwykle kwitnie w trzecim roku uprawy a później zamiera.
  • Większego znaczenia – zwłaszcza w modernistycznych kompozycjach - nabiera także płożąca i ozdobna z liści oplątwa brodaczkowata (Tillandsia usneoides), potocznie nazywana hiszpańskim mchem.

Spis treści

  1. Najpopularniejsze gatunki Tillandsii do uprawy w domu
  2. Oplątwy - uprawa w domu: wymagania
  3. Oplątwy - pielęgnacja: podlewanie i zraszanie
  4. Nawożenie tillandsii i ochrona przed chorobami i szkodnikami
  5. Kiedy należy przesadzać oplątwę?
  6. Oplątwy - zastosowanie tillandsii
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Oplątwy - uprawa w domu: wymagania

Oplątwę powinno się ustawić w miejscu jasnym o dużej ilości światła rozproszonego. Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – w takich warunkach może dojść do poparzenia liści lub innych fragmentów roślin. Bardziej tolerancyjne pod tym względem są odmiany o srebrzystych liściach lepiej znoszące prażące słońce. Odpowiednie dla tillandsii są parapety okien wystawy wschodniej i północnej. W zimie natomiast najlepszy będzie parapet okna skierowanego na południe. W czasie lata oplątwa lubi ciepło (optymalnie 21-24 st. C), zimą preferuje znacznie chłodniejsze miejsca (temperatura nie powinna jednak spadać poniżej 13-14 st. C). Nie znosi przeciągów. Preferuje podłoża żyzne, próchnicze – dobry jest torf wymieszany z mchem. Na dnie donicy powinno się usypać solidną warstwę drenażową (np. z keramzytu). To zabezpieczy pojemnik przed zaleganiem wody. Roślina jest wrażliwa na dym tytoniowy i inne zanieczyszczenia powietrza.

>>Przeczytaj też: Bonsai Ficus 'Ginseng' – modna roślina do domu: jak pielęgnować by nie opadały liście

Oplątwy - pielęgnacja: podlewanie i zraszanie

Rośliny należy regularnie podlewać, ale tak, aby podłoże zdążyło lekko przeschnąć. Okazy uprawiane na korze podlewa się proporcjonalnie częściej. Wodę można wlewać bezpośrednio do rozety utworzonej z liści. Ważne jest także regularne zraszanie roślin, szczególnie w okresie zimowym. Zwykle wykonuje się je 2-3-krotnie w tygodniu. Zarówno do podlewania, jak i zraszania najlepiej używać deszczówki lub przynajmniej odstanej, miękkiej wody. Pierwsze oznaki przesuszenia to wyginanie liści. W takim wypadku roślinie zaleca się zapewnić kąpiel w letniej wodzie przez kilka godzin. Następnie należy pozostawić ją w wannie lub zlewie bez podstawki, aby odprowadzić nadmiar wody.

Tillandsie uprawiane w pomieszczeniu z suchym powietrzem mają zaschnięte końcówki listków. W takim wypadku oprócz zraszania można pokusić się o instalację nawilżacza powietrza.

>>Przeczytaj też: Dracena Lucky Bamboo – co to za roślina, jak ją pielęgnować, w czym uprawiać

Nawożenie tillandsii i ochrona przed chorobami i szkodnikami

Oplątwy nie mają dużych wymagań pokarmowych – wystarczy dokarmianie co kilka tygodni (od wiosny do końca lata) mocno rozcieńczonymi dawkami. Najlepiej używać mało stężonego, bezpiecznego nawozu dla storczyków. Tillandsie dobrze reagują na nawożenie dolistne. Ważna jest systematyczna ochrona przed szkodnikami. W suchych pomieszczeniach może wystąpić problem z przędziorkami i mszycami. Roślinę warto pod tym kątem profilaktycznie sprawdzać. W przypadku pojawienia się pajęczaków lub owadów zaleca się użyć roztworu z szarego mydła lub ekologicznego preparatu dla roślin pokojowych.

Kiedy należy przesadzać oplątwę?

W przypadku oplątwy modrej przesadzenie wykonuje się z reguł raz (w drugim roku uprawy). Po przekwitnięciu należy odczekać, aż pęd zacznie obumierać i skręcać się (należy go usunąć). Wkrótce potem oplątwę będzie można odmłodzić przez oddzielanie od rośliny matecznej pojawiających się odrostów. Jeśli roślina wykształca same przylistki bez kwiatów, przyczyną może być niedobór światła, niska temperatura powietrza lub zbyt mała wilgotność.

>>Przeczytaj też: Rośliny ananasowate do domowej uprawy w doniczkach. Warunki uprawy i pielęgnacji

Oplątwy - zastosowanie tillandsii

Oplątwy najczęściej wykorzystuje się do dekoracji wnętrz ustawiając je na okiennych parapetach. Te egzotyczne rośliny nadają się także do ogrodów wertykalnych. Czasem są uprawiane w terrariach i szklanych mini-ogrodach. Dobrze prezentują się w nowoczesnych pomieszczeniach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE