Bonsai Ficus 'Ginseng' – modna roślina do domu. Jak pielęgnować fikus bonsai, by nie opadały liście?

2023-12-13 8:00

Ficus microcarpa 'Ginseng' to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych nadających się do formowania jako drzewko bonsai. Podpowiadamy, jak pielęgnować fikusa tępego 'Ginseng', by jak najdłużej być dekoracyjny i zdobił nasze wnętrza.

Miniaturowe drzewka bonsai przybyły do naszego kraju z dalekiego wschodu i od razu zyskały ogromną popularność. Szybko się jednak okazało, że bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, nie łatwo jest je pielęgnować, dlatego po krótkim czasie wiele z nich w mieszkaniu traciło swoje walory ozdobne. Przyczyną takiej sytuacji były zwykle nieodpowiednie warunki uprawowe, niedostosowane do wymagań danego gatunku oraz niewłaściwy dobór roślin.

Spis treści

  1. Ficus microcarpa 'Ginseng' - popularne drzewko bonsai
  2. Jak wygląda Ficus microcarpa 'Ginseng'?
  3. Galeria zdjęć: Bonsai Ficus Ginseng – modne drzewko do domu
  4. Jak dbać o fikus 'Ginseng'?
  5. Dlaczego opadają liście fikusa 'Ginseng'?

Ficus microcarpa 'Ginseng' - popularne drzewko bonsai

Obecnie na rynku jest już jednak dostępnych coraz więcej drzewek bonsai, stworzonych z mniej wymagających gatunków roślin, dlatego można wśród nich wybrać roślinę, której pielęgnacja nie będzie przysparzała zbyt wielu problemów. Jednym z nich może być między innymi drzewko bonsai znane pod nazwą Ficus microcarpa 'Ginseng' (fikus tępy odmiana 'Ginseng').

Jak wygląda Ficus microcarpa 'Ginseng'?

Ficus microcarpa 'Ginseng' tworzy zgrubiałe u podstawy pędy, oryginalnie powyginane i poskręcane, pękate korzenie powietrzne, pokryte brunatną, z czasem pękającą korą oraz liczne, cienkie gałązki pokryte błyszczącymi, ciemnozielonymi, lancetowatymi liśćmi. Wyglądem i wymaganiami przypomina nieco fikusa Benjamina. Spękana kora nadaje roślinie charakter "wiekowego" okazu.

Galeria zdjęć: Bonsai Ficus Ginseng – modne drzewko do domu

Jak dbać o fikus 'Ginseng'?

Uprawa fikusa bonsai nie jest szczególnie trudna. Aby bonsai Ficus 'Ginseng' mógł prawidłowo się rozwijać, powinna mieć zapewnione jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz przez cały rok pokojową temperaturę (latem 20-24 st. C, zimą 16-20 st. C). Latem roślinę warto wystawić na balkon bądź taras, ale ponieważ nie toleruje zimna, musi zostać wniesiona do pomieszczenia, zanim jeszcze nadejdą pierwsze, jesienne chłody.

Fikus tępy wymaga też systematycznego, ale umiarkowanego podlewania, gdyż nie znosi ani zbyt mokrego, ani suchego podłoża. Ziemia w doniczce zawsze powinna być więc tylko lekko wilgotna, ale nigdy mokra, gdyż zalegająca w pobliżu korzeni woda, może łatwo doprowadzić do ich zgnicia.

Fikus lubi natomiast podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego będzie wdzięczny za częste spryskiwanie liści wodą lub umieszczenie w pobliżu doniczki nawilżacza powietrza.

Fikus Ginseng dobrze znosi cięcie i szybko regeneruje się po zabiegu.

Dlaczego opadają liście fikusa 'Ginseng'?

Niestety, pomimo niewielkich wymagań uprawowych i dużej tolerancji na cięcie, fikus tępy 'Ginseng' źle znosi błędy uprawowe i może na nie reagować dość gwałtownie, zrzucając wszystkie swoje liście i niemal z dnia na dzień tracąc walory ozdobne.

  • Roślina bardzo źle znosi wahania temperatur, nie toleruje przeciągów i nie lubi zmiany miejsca. Dlatego też jeśli zostanie narażona zimą na wietrzenie lub będzie przestawiana z miejsca na miejsce, może zacząć masowo zrzucać liście.
  • Do żółknięcia i opadania liści dojdzie także wtedy, gdy roślina będzie miała zbyt mokre lub zbyt suche podłoże, zostanie narażona na silne promieniowanie słoneczne lub będzie miała za mało światła.
  • Także suche powietrze i zbyt wysoka temperatura mogą wyrządzić fikusowi sporo krzywdy, gdyż sprzyjają rozwojowi szkodników (np. przędziorków) i prowadzą do zasuszania końcówek liści.

Jeśli jednak odpowiednio szybko rozpoznamy i wyeliminujemy przyczyny problemów, to nawet po całkowitym zrzuceniu liści, roślina może się niemal zupełnie zregenerować, odzyskując dobrą formę i zdrowy wygląd.

Czy te rośliny doniczkowe są znane?

Pytanie 1 z 12
Jak nazywa się ta roślina?
Echmea wstęgowata
Jak dbać o drzewko bonsai w domu [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.