Neoregelia - roślina tropikalna, którą można uprawiać w domu. Jak wygląda neoregelia, jak o nią dbać?

2022-01-24 8:08

Neoregelia oraz inne bromeliowate od dłuższego czasu plasują się wśród najpopularniejszych roślin doniczkowych wykorzystywanych do dekoracji wnętrz. Charakterystyczne rozety szerokich liści z dekoracyjnymi przebarwieniami sprawiają, że rośliny te są chętnie kupowane. Jak uprawiać i pielęgnować neoregelię?

Neoregelia
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Neoregelia

Bardzo liczna rodzina bromeliowatych (Bromeliaceae) – nazywanych też ananasowatymi – obejmuje wiele gatunków roślin, które dziko rosną w Ameryce Południowej, w tym na terenach Brazylii i Amazonii. Oprócz neoregelii, należą do niej inne popularne w naszym kraju rośliny doniczkowe, takie jak echmea, frizea, oplątwy, ananas jadalny czy guzmania.

Spis treści

  1. Neoregelia - przedstawiciel roślin bromeliowatych
  2. Neoregelia - wymagania uprawowe
  3. Jak pielęgnować neoregelię?
  4. Neoregelia - do jakich pomieszczeń?

Neoregelia - przedstawiciel roślin bromeliowatych

Rośliny z rodziny bromeliowatych mają zwykle bardzo charakterystyczną budowę: ich wstęgowate, szerokie liście tworzą rurkowatą, czasem nieco wzniesioną rozetę, wyrastającą bezpośrednio z podłoża. W jej wnętrzu znajduje się charakterystyczne zagłębienie, w którym stale powinna znajdować się woda. Liście o ząbkowanych brzegach, w zależności od gatunku i odmiany mogą mieć różnorodne, ciekawe wybarwienie - zwykle są zielone, natomiast bliżej środka rozety są efektownie zabarwione (biało, kremowo, różowo lub fioletowo).

Neoregelie należą do roślin bromeliowatych o najbardziej dekoracyjnych liściach - są one ubarwione różnorodnymi prążkami, pasmami lub przebarwieniami. W uprawie doniczkowej najczęściej spotykane są odmiany neoregelii karolińskiej (Neoregelia carolinae). Zazwyczaj rośliny te osiągają nie więcej niż kilkadziesiąt centymetrów wysokości i szerokości.

Choć neoregelie wytwarzają też kwiaty, to nie stanowią one wartości dekoracyjnej – są niewielkie (białe lub jasnofioletowe) często niezauważalne. Rozwijają się one latem wewnątrz rozety i po ich przekwitnięciu zwykle obumiera cała rozeta liściowa.

Przeczytaj też: Owoce egzotyczne z domowej uprawy w doniczce >>>

Neoregelia - wymagania uprawowe

  • Neoregelia - stanowisko, temperatura, wilgotność powietrza

Neoregelie preferują ciepłe, jasne lub półcieniste stanowiska, ale nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych latem. W uprawie ważne jest zachowanie właściwej temperatury: w sezonie (wiosna-lato) optymalna temperatura dla neoregelii to około 25 st. C, natomiast zimą nieco niższa – do 18 st. C. Trzeba przy tym pamiętać, aby w sezonie zimowym doniczki z roślinami nie stały w bezpośrednim sąsiedztwie grzejników, ponieważ bardzo suche, ciepłe powietrze nie służy tym roślinom.

Z tego względu trzeba także koniecznie zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, np. używając nawilżaczy powietrza lub delikatnie zraszając rośliny mgiełką z letniej, przegotowanej wody.

  • Podłoże dla neoregelii

Neoregelia wymaga żyznego, ale przede wszystkim przepuszczalnego, luźnego, gruboziarnistego podłoża (substratu). Można zakupić gotowe podłoże do uprawy roślin doniczkowych lub sporządzić samodzielnie mieszankę do uprawy neoregelii, np. złożoną z części torfu, ziemi ogrodniczej, drobnej kory oraz żwiru. Przy sadzeniu warto także zadbać o warstwę drenażu na dnie donicy (np. w postaci żwiru lub keramzytu) - gleba w donicy nie może być stale wilgotna (przemoczona) i powinien być zapewniony jej regularny odpływ (np. na podstawkę).

Przeczytaj też: Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe >>>

Neoregelia
Autor: GettyImages Neoregelia

Jak pielęgnować neoregelię?

Do podlewania neoregelii najlepiej używać miękką (lub odstaną) wodę i nawadniać umiarkowanie, gdy przeschnie wierzchnia warstwa gleby w donicy, a zimą bardzo rzadko. Nie można także zapomnieć o stałym utrzymywaniu wody wewnątrz rozety (w okresie od wiosny do jesieni) i jej okresowej wymianie na świeżą.

W okresie wegetacji warto także umiarkowanie zasilać rośliny (np. nawozami rozpuszczalnymi w wodzie), przeznaczonymi do nawożenia roślin doniczkowych lub tzw. zielonych. Płynny roztwór z nawozem można aplikować także bezpośrednio do wnętrza rozety (tzw. lejka).

Aby otrzymać nowe okazy i rozmnożyć neoregelię, najłatwiej zrobić to przez oddzielenie bocznych odrostów podczas sezonu (wiosną lub latem).

Sposoby rozmnażania roślin doniczkowych. Jak rozmnażać kwiaty w domu? >>>

Neoregelia - do jakich pomieszczeń?

Neoregelie i inne rośliny bromeliowate uprawiane są głównie ze względu na dekoracyjne, atrakcyjne i barwne liście. Doniczki z tymi roślinami zdobią gównie wnętrza naszych mieszkań i domów, ale z powodzeniem mogą być także uprawiane w pomieszczeniach biurowych lub innych, jeśli tylko będą spełnione ich wymagania, dotyczące temperatury i wilgotności powietrza.

Poznaj też inne ciekawe rośliny doniczkowe do dekoracji wnętrz:

Ardizja - modne mini drzewko do doniczki. Wymagania, uprawa, pielęgnacja ardizji >>>

Eszynantus (Aeschynanthus) - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie >>>

Stromanthe - roślina doniczkowa o przepięknych liściach. Odmiany, wymagania, pielęgnacja stromante >>>

Doniczkowe rośliny egzotyczne: kumkwat, echmea, guzmania
Nasi Partnerzy polecają