Ardizja - modne mini drzewko do doniczki. Wymagania, uprawa, pielęgnacja ardizji

2023-12-11 11:58

Ardizja jest przykładem atrakcyjnego, egzotycznego mini drzewka o ładnym ulistnieniu i efektownych, czerwonych, dekoracyjnych owocach. Podpowiadamy jak uprawiać ardizję w domu.

Do rodzaju Ardisia zaliczamy niemal 500 gatunków roślin z rodziny pierwiosnkowatych (Primulaceae). Jednym z najczęściej spotykanych w uprawie doniczkowej i bardzo dekoracyjnym gatunkiem jest ardizja karbowana (Ardisia crenata), która jest zimozielonym krzewem, pochodzącym głównie z różnych rejonów południowej Azji i osiągającym w naszych warunkach zwykle około 1 m wysokości (do około 3 m w naturze).

Spis treści

  1. Jak wygląda ardizja karbowana?
  2. Jakie wymagania ma ardizja?
  3. Jak pielęgnować kwiat ardizja?
  4. Jak rozmnożyć ardizję?
  5. Ardizja karbowana - ekspozycja w domu

Jak wygląda ardizja karbowana?

Walorem dekoracyjnym ardizji karbowanej są głównie eliptyczne, skórzaste, ciemnozielone i błyszczące liście o lekko karbowanym brzegu. Jednak najbardziej efektownie roślina prezentuje się w okresie zimowym, kiedy na pędach dojrzewają czerwone, kuliste, błyszczące owoce (przypominające jagody) zebrane w grona. U niektórych odmian (np. 'Alba') owoce mogą być białe lub kremowe. Zanim pojawią się owoce, roślinę zdobią też drobne, zebrane na szczytach pędów białe lub różowe gwiazdkowate kwiaty o lancetowych płatkach.

Jakie wymagania ma ardizja?

Brak odpowiednich warunków uprawy spowoduje, że ardizja będzie rosła słabo i szybko zacznie gubić liście i owoce.

  • Stanowisko i podłoże dla ardizji

Jak większość roślin występujących w podszycie równikowych, zimozielonych subtropikalnych lasów, ardizja preferuje dość jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowiska oraz wysokiej wilgotności powietrza.

Do uprawy ardizji najlepiej zastosować żyzne, ale przepuszczalne podłoże (np. substrat do uprawy roślin doniczkowych). Przy sadzeniu rośliny pamiętajmy o tym, by na dnie donicy znalazła się warstwa drenażu (np. keramzytu), aby nadmiar wody był regularnie odprowadzany. Oczywiście dno donicy powinno mieć także przynajmniej jeden otwór odpływowy.

  • Temperatura i wilgotność powietrza dla ardizji

W uprawie ardizjii ważna jest temperatura w okresie wegetacji i spoczynku. W okresie wegetacji (od wiosny do jesieni) ardizja musi mieć zapewnioną przeciętną temperaturę pokojową, czyli 20-24°C. Z kolei w czasie zimowego spoczynku, temperatura musi być już znacznie niższa – optymalnie w granicach 10-15 °C.

Szczególnie w okresie zimowym (grzewczym) należy także upewnić roślinom odpowiednią wilgotność powietrza, np. przez zainstalowanie nawilżacza powietrza w pomieszczeniu, gdzie uprawiamy roślinę (ardizja nie toleruje zbyt suchego powietrza).

Przeczytaj też:

Jak pielęgnować kwiat ardizja?

  • Ardizja - podlewanie i nawożenie

Ardizja potrzebuje rozsądnego podlewania, ponieważ nie toleruje zarówno nadmiaru wilgoci w glebie, jak i przesuszenia. Najlepiej podlewać roślinę często, ale umiarkowanie w okresie wegetacyjnym, czyli głównie latem (np. dwa razy w tygodniu) i znacznie rzadziej zimą. Najlepiej stosować zasadę, żeby podlewać rośliny dopiero wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża wyraźnie przeschnie.

Ardizję można zasilać (raz w tygodniu) w okresie wegetacyjnym mineralnymi mieszankami nawozowymi, (najkorzystniej rozpuszczalnymi w wodzie), przeznaczonymi dla roślin doniczkowych. W czasie spoczynku zimowego nie nawozimy rośliny i ograniczamy podlewanie do minimum oraz zapewniamy jak najwięcej światła.

  • Ardizja - przesadzanie i cięcie

Ardizja lubi "przyciasne" doniczki, dlatego roślinę przesadza się nie częściej niż raz na 2-3 lata. Zabieg ten wykonujemy wiosną. Aby poprawić pokrój krzewu i pobudzić go do zagęszczania się, wiosną można przeprowadzić delikatne cięcie formujące.

Jak rozmnożyć ardizję?

Ardizję można rozmnażać przez nasiona albo przez sadzonki.

  • Rozmnażanie ardizji przez nasiona

Nasiona wysiewa się wczesną wiosną. Pozyskuje się je z największych, dojrzałych owoców. Po wyjęciu z miąższu nasiona wkładamy do pojemnika wypełnionego podłożem do wysiewu roślin i przykrywamy szkłem lub folią. Gdy siewki będą miały 2-4 liście właściwe, wtedy przesadza się je do pojedynczych doniczek wypełnionych ziemią uniwersalną. Trzeba mieć na uwadze, że tak rozmnożone rośliny dopiero po 2-3 latach będą kwitły i owocowały.

  • Rozmnażanie ardizji przez sadzonki

Wiosną z rozrośniętego egzemplarza pobiera się sadzonki wierzchołkowe i umieszcza się je w pojemniku wypełnionym podłożem. Trzeba pojemnik przykryć szkłem albo folię. Należy utrzymywać temperaturę podłoża 24-26°C. Sadzonki ukorzeniają się po 6-8 tygodniach. Tak uzyskane rośliny zakwitną szybciej niż te rozmnożone z nasion.

Ardizja karbowana
Autor: Konrad Kalbarczyk Ardizja karbowana

Ardizja karbowana - ekspozycja w domu

Ardizja najlepiej prezentuje się w wyeksponowanych miejscach, jako pojedynczy akcent dekoracyjny (soliter) w pomieszczeniu.

Ze względu na zimowy termin dojrzewania owoców i ich czerwoną barwę kontrastującą z zielenią liści, ardizja może pełnić w naszych domach rolę roślinnej ozdoby w okresie świąt Bożego Narodzenia.

W okresie letnim doniczkę z ardizją można wynieść na balkon lub taras, ale należy pamiętać, aby nie wystawiać jej liści na bezpośrednie działanie letniego słońca.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.