Eszynantus (Aeschynanthus) - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2022-01-18 12:47

Eszynantus, dzięki oryginalnemu, zwisłemu pokrojowi oraz dekoracyjnym liściom i kwiatom, należy do najciekawszych roślin doniczkowych. Aby jednak roślina zaprezentowała wszystkie swoje walory, potrzebuje określonych warunków. Podpowiadamy jak uprawiać i pielęgnować eszynantus.

Eszynantus (Aeschynanthus)
Autor: GettyImages Eszynantus (Aeschynanthus)

Eszynantus, nazywany też eschynantusem (łac. Aeschynanthus), należy do licznej botanicznej rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae), do której zalicza się niemal 200 gatunków roślin, dziko rosnących w różnych tropikalnych rejonach Azji. Są to zazwyczaj epifity, czyli organizmy, które rosną na innych roślinach, ale nie pasożytują na nich. Zazwyczaj przybierają one formę długich, zwisających z drzew lian lub półkrzewów o charakterystycznych, mięsistych liściach.

Spis treści

  1. Eszynantus - uprawiane gatunki
  2. Eszynantus - warunki uprawy
  3. Eszynantus - pielęgnacja: podlewanie i nawożenie
  4. Przesadzanie eszynantusa

Eszynantus - uprawiane gatunki

  • Do najczęściej spotykanych w uprawie doniczkowej należy eschynantus wspaniały (Aeschynanthus speciosus), który ma charakterystyczne długie pędy (długości nawet ponad 50 cm) pokryte eliptycznymi, lekko błyszczącymi, mięsistymi i zaostrzonymi na końcach, zielonymi liśćmi. Jednak uwagę u tego gatunku przyciągają przede wszystkim oryginalne kwiaty, które pojawiają się w czerwcu i pozostają na roślinie nierzadko aż do października - mają rurkowatą budowę, czerwoną (lub różową) barwę oraz dobrze widoczne, długie, pylące pręciki.
  • Innym, dość często uprawianym gatunkiem jest eschynantus marmurkowy (Aeschynanthus marmoratus), również o charakterystycznych długich, zwisających pędach. W przeciwieństwie do poprzedniego gatunku, największą ozdobą u tej rośliny nie są pojawiające się wiosną, zielonkawe kwiaty, ale mięsiste, lancetowate (ułożone naprzeciwlegle parami na pędach) liście z ładnym, marmurkowatym wzorem.

Przeczytaj też: Kwiaty domowe zielone, czyli rośliny doniczkowe o ozdobnych zielonych liściach >>>

Eszynantus - warunki uprawy

W związku z tym, że eszynantusy są tropikalnymi epifitami, dość trudno zapewnić im w domu optymalne warunki niezbędne do rozwoju i kwitnienia. W uprawie doniczkowej kluczowe są: odpowiednia wilgotność powietrza, temperatura oraz stanowisko.

  • Wilgotność powietrza dla eszynantusa. Aby zapewnić roślinie stałą, wysoką wilgotność powietrza, najlepiej ustawić w jej pobliżu nawilżacz powietrza lub  spryskiwać ją delikatną mgiełką letniej wody. Trzeba zwrócić uwagę na to, by nie ustawiać zimą doniczek z roślinami w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła i kaloryferów.
  • Stanowisko dla eszynantusa. Eszynantusowi należy zapewnić właściwe nasłonecznienie. Roślina nie może być wystawiona na pełne, bezpośrednie, słońce (ze względu na niebezpieczeństwo poparzenia liści). Najlepsze dla niej jest światło rozproszone.

Przeczytaj też: Doświetlanie roślin doniczkowych w domu: jak i czym doświetlać rośliny doniczkowe zimą? >>>

  • Temperatura dla eszynantusa. W uprawie eszynantusa bardzo ważna jest odpowiednia temperatura, w najważniejszym okresie (wzrostu oraz kwitnienia) powinna ona wynosić nie mniej niż 20 (do 25)°C. Z kolei po zakończeniu kwitnienia i w czasie spoczynku zimowego (do marca), roślina wymaga nieco niższej temperatury - w granicach 15-18°C.
Eszynantus (Aeschynanthus)
Autor: GettyImages Eszynantus (Aeschynanthus)

Eszynantus - pielęgnacja: podlewanie i nawożenie

  • Podlewanie eszynantusa

Właściwe podlewanie eszynantusów jest czynnikiem mocno wpływającym na ich optymalną kondycję. Nie można dopuszczać do przelewania rośliny lub ustawiania jej stale na podstawkach z wodą – w takich warunkach eszynantusy nie będą rosły dobrze – ich korzenie mogą chorować i zamierać.

  • W okresie wegetacji (wiosna-lato) należy podlewać ziemię w doniczkach regularnie, ale dość umiarkowanie (zwykle dwa razy w tygodniu).
  • W czasie spoczynku zimowego (październik/listopad-marzec) podlewanie wyraźnie ograniczamy i najlepiej stosować zasadę, aby podlewać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby w doniczce przeschnie.

Biorąc pod uwagę, że zimą powietrze we wnętrzach jest raczej suche (ze względu na ogrzewanie), korzystnie jest co kilka dni zraszać rośliny odstaną wodą, najlepiej o temperaturze pokojowej.

  • Nawożenie eszynantusa

Od wiosny warto zasilać rośliny wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, przeznaczonymi dla domowych roślin kwitnących (np. rozpuszczalnymi w wodzie). Pamiętajmy, że eszynantusy nie tolerują obecności wapnia w podłożu i należy unikać nawozów zawierających ten pierwiastek. Zimą nie nawozimy roślin, ograniczając pielęgnację jedynie do umiarkowanego podlewania.

Przesadzanie eszynantusa

Jeśli jest taka potrzeba, egzemplarze eszynantusa przesadzamy do nowych pojemników. Zabieg ten przeprowadzamy w okresie wiosennym, po zakończeniu okresu spoczynku i rozpoczęciu wegetacji. Do sadzenia najlepiej wybrać odpowiednie, lekko kwaśne podłoże przeznaczone do roślin kwitnących (doniczkowych).

Eszynantus (Aeschynanthus)
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Eszynantus (Aeschynanthus)
ważne!

Eszynantusy mogą padać ofiarą szkodników np. mszyc lub przędziorków, dlatego warto dość często monitorować rośliny i w razie zauważenia szkodników, szybko zareagować, opryskując odpowiednim preparatem.

Przeczytaj też:

Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać >>>

Kokedama - japońska sztuka wiszących ogrodów. Jak zrobić kokedamę? >>>

Ciekawe sposoby uprawy pokojowych roślin doniczkowych >>>

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.