Stromanthe - roślina doniczkowa o przepięknych liściach. Odmiany, wymagania, pielęgnacja stromante

2021-11-24 8:05

Stromante (Stromanthe) to egzotyczna roślina pochodząca z Ameryki Środkowej, w Polsce uprawiana w mieszkaniach jako gatunek ozdobny. Jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej barwnych dekoracji salonów i innych pomieszczeń. Jak ją uprawiać? Jakie wymagania ma stromante?

W uprawie doniczkowej często spotyka się Stromanthe sanguinea. Gatunek należy do rodziny marantowatych. Podobnie jak kuzyn – maranta – zachwyca wyglądem liści.

Spis treści

 1. Stromanthe – cechy charakterystyczne
 2. Wartościowe odmiany stromanthe
 3. Najważniejsze wymagania stromanthe
 4. Jak uprawiać stromante?
 5. Ekspozycja stromanthe w domu

Stromanthe – cechy charakterystyczne

Stromanthe w uprawie pokojowej osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Maksymalnie dorasta do 1 m. Zależy to od warunków, a także gatunku i odmiany. Ma wąski pokrój (do 50 cm szerokości). Wytwarza kępy złożone z owalnych, wąskich blaszek liściowych osadzonych na długich ogonkach liściowych, a wyrastających z pędu. Podstawowy gatunek jest zielony, ale w sprzedaży dostępne są liczne odmiany, które zachwycają różnorodnością barw. Oprócz zieleni często ubarwienie jest kremowe, różowe, bordowe lub fioletowe.

polecamy
Stromante

Autor: GettyImages

Stromante 'Triostar'

Wartościowe odmiany stromanthe

'Triostar' – odmiana wytwarza piękne, długie liście w kolorystyce zieleni, bieli, różu i czerwieni,

'Magic Star' – na zielonych, błyszczących liściach występują kremowo-białe, żółtawe i jasnoróżowe, drobne smugi. Spodnia część blaszki jest czerwonoróżowa.

Najważniejsze wymagania stromanthe

 • Stanowisko dla stromanthe

Stromanthe w środowisku naturalnym porastają wilgotne lasy równikowe, dlatego są osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zbliżone warunki świetlne należy zapewnić im w pomieszczeniu. Donice ustawia się w miejscu widnym, o dużej ilości światła rozproszonego. Może to być parapet okna wystawy północnej lub pewne oddalenie (1-2 m) od okna w bardziej widnych pomieszczeniach. Typowy gatunek o zielonych liściach ma mniejsze wymagania od odmian wielobarwnych i lepiej znosi półcień. Pełne słońce, np. na parapecie okna południowego, powoduje poparzenia, odbarwianie i szybkie wysychanie.

 • Podłoże dla stromanthe

Podłoże jest typowe dla roślin tropikalnych. Można używać uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych, wzbogacając je o rozluźniacze (np. keramzyt, drobna kora).

Stromanthe lubi wilgotne powietrze. Jednocześnie trzeba uważać, aby nie narażać stromanthe na przeciągi. Zimą przy wietrzeniu pomieszczenia można roślinę w ten sposób przemrozić.

Jak uprawiać stromante?

 • Sadzenie stromanthe

Roślinę zaleca się przesadzać wiosną. Zwykle zabieg jest potrzebny raz na kilka lat. Egzemplarz umieszcza się w donicy nieznacznie większej (np. o jeden numer) od poprzedniej. Na dnie zaleca się usypać warstwę drenażową (przynajmniej 2-3 cm). Może to być keramzyt, perlit, żwir lub nawet rozdrobnione fragmenty cegły.

 • Podlewanie stromanthe

Zabieg wymaga pewnej wprawy, gdyż podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Stromanthe nie lubi zarówno niedoboru jak i nadmiaru wody. Przy niedobrze liście zwijają się i więdną, przy nadmiarze żółkną i brązowieją. Dobrym rozwiązaniem, który ograniczy takie ryzyka jest zastosowanie hydrożelu na etapie sadzenia.

Podlewanie roślin doniczkowych w domu: jak często podlewać kwiaty >>>

 • Nawożenie stromanthe

Nawozy warto stosować od wiosny do jesieni ,co 2-3 tygodnie. W szczególności zalecane są te o dużej ilości potasu. Można także używać tradycyjnych nawozów dla roślin o ozdobnych liściach. Najczęściej stosuje się nawozy w płynie aplikowane przy okazji podlewania. Czasem korzysta się z pałeczek nawozowych lub nawozowo-owadobójczych.

 • Zraszanie stromanthe

Roślina pozytywnie reaguje na zraszanie. Zimą warto korzystać z nawilżaczy powietrza.

 • Choroby i szkodniki stromanthe

Problemy są typowe dla roślin tropikalnych uprawianych w pomieszczeniach. Najczęściej są związane z niewłaściwymi warunkami i pielęgnacją, np. zbyt suchym powietrzem (zasychanie końcówek liści). Ponadto mogą pojawić się mszyce, przędziorki, wciornastki, mączliki i inne szkodniki.

 • Rozmnażanie stromanthe

Starsze egzemplarze w warunkach domowych można rozmnożyć przez podział. Zastosowanie stromanthe w pomieszczeniu

Ekspozycja stromanthe w domu

Stromanthe ze względu na efektowne wybarwienie może być główną, żywą dekoracją wnętrz. Często uprawia się ją w salonach i innych pomieszczeniach reprezentatywnych, należy unikać uprawy w kuchniach i mało widnych łazienkach. Dobrze komponuje się z innymi gatunkami tropikalnymi, np. marantą, epipremnum, cissusami i dracenami. Najlepiej ją sadzić w pojemnikach jednolitych kolorystycznie, aby uniknąć nadmiernej „pstrokatowatości”. Oprócz tego stromanthe jest cenionym gatunkiem w oszklonych ogrodach zimowych.

Zobacz też jak wygląda kalatea

Kwiaty doniczkowe - Kalatea
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE