Stromanthe - roślina doniczkowa o przepięknych liściach. Odmiany, wymagania, pielęgnacja stromante

2021-11-24 8:05

Stromante (Stromanthe) to egzotyczna roślina pochodząca z Ameryki Środkowej, w Polsce uprawiana w mieszkaniach jako gatunek ozdobny. Jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej barwnych dekoracji salonów i innych pomieszczeń. Jak ją uprawiać? Jakie wymagania ma stromante?

Stromante
Autor: GettyImages Stromante

W uprawie doniczkowej często spotyka się Stromanthe sanguinea. Gatunek należy do rodziny marantowatych. Podobnie jak kuzyn – maranta – zachwyca wyglądem liści.

Spis treści

  1. Stromanthe – cechy charakterystyczne
  2. Wartościowe odmiany stromanthe
  3. Najważniejsze wymagania stromanthe
  4. Jak uprawiać stromante?
  5. Ekspozycja stromanthe w domu

Stromanthe – cechy charakterystyczne

Stromanthe w uprawie pokojowej osiąga kilkadziesiąt centymetrów wysokości. Maksymalnie dorasta do 1 m. Zależy to od warunków, a także gatunku i odmiany. Ma wąski pokrój (do 50 cm szerokości). Wytwarza kępy złożone z owalnych, wąskich blaszek liściowych osadzonych na długich ogonkach liściowych, a wyrastających z pędu. Podstawowy gatunek jest zielony, ale w sprzedaży dostępne są liczne odmiany, które zachwycają różnorodnością barw. Oprócz zieleni często ubarwienie jest kremowe, różowe, bordowe lub fioletowe.

polecamy
Stromante

Autor: GettyImages

Stromante 'Triostar'

Wartościowe odmiany stromanthe

'Triostar' – odmiana wytwarza piękne, długie liście w kolorystyce zieleni, bieli, różu i czerwieni,

'Magic Star' – na zielonych, błyszczących liściach występują kremowo-białe, żółtawe i jasnoróżowe, drobne smugi. Spodnia część blaszki jest czerwonoróżowa.

Najważniejsze wymagania stromanthe

  • Stanowisko dla stromanthe

Stromanthe w środowisku naturalnym porastają wilgotne lasy równikowe, dlatego są osłonięte przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Zbliżone warunki świetlne należy zapewnić im w pomieszczeniu. Donice ustawia się w miejscu widnym, o dużej ilości światła rozproszonego. Może to być parapet okna wystawy północnej lub pewne oddalenie (1-2 m) od okna w bardziej widnych pomieszczeniach. Typowy gatunek o zielonych liściach ma mniejsze wymagania od odmian wielobarwnych i lepiej znosi półcień. Pełne słońce, np. na parapecie okna południowego, powoduje poparzenia, odbarwianie i szybkie wysychanie.

  • Podłoże dla stromanthe

Podłoże jest typowe dla roślin tropikalnych. Można używać uniwersalnej ziemi dla roślin pokojowych, wzbogacając je o rozluźniacze (np. keramzyt, drobna kora).

Stromanthe lubi wilgotne powietrze. Jednocześnie trzeba uważać, aby nie narażać stromanthe na przeciągi. Zimą przy wietrzeniu pomieszczenia można roślinę w ten sposób przemrozić.

Jak uprawiać stromante?

  • Sadzenie stromanthe

Roślinę zaleca się przesadzać wiosną. Zwykle zabieg jest potrzebny raz na kilka lat. Egzemplarz umieszcza się w donicy nieznacznie większej (np. o jeden numer) od poprzedniej. Na dnie zaleca się usypać warstwę drenażową (przynajmniej 2-3 cm). Może to być keramzyt, perlit, żwir lub nawet rozdrobnione fragmenty cegły.

  • Podlewanie stromanthe

Zabieg wymaga pewnej wprawy, gdyż podłoże powinno być stale umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Stromanthe nie lubi zarówno niedoboru jak i nadmiaru wody. Przy niedobrze liście zwijają się i więdną, przy nadmiarze żółkną i brązowieją. Dobrym rozwiązaniem, który ograniczy takie ryzyka jest zastosowanie hydrożelu na etapie sadzenia.

Podlewanie roślin doniczkowych w domu: jak często podlewać kwiaty >>>

  • Nawożenie stromanthe

Nawozy warto stosować od wiosny do jesieni ,co 2-3 tygodnie. W szczególności zalecane są te o dużej ilości potasu. Można także używać tradycyjnych nawozów dla roślin o ozdobnych liściach. Najczęściej stosuje się nawozy w płynie aplikowane przy okazji podlewania. Czasem korzysta się z pałeczek nawozowych lub nawozowo-owadobójczych.

  • Zraszanie stromanthe

Roślina pozytywnie reaguje na zraszanie. Zimą warto korzystać z nawilżaczy powietrza.

  • Choroby i szkodniki stromanthe

Problemy są typowe dla roślin tropikalnych uprawianych w pomieszczeniach. Najczęściej są związane z niewłaściwymi warunkami i pielęgnacją, np. zbyt suchym powietrzem (zasychanie końcówek liści). Ponadto mogą pojawić się mszyce, przędziorki, wciornastki, mączliki i inne szkodniki.

  • Rozmnażanie stromanthe

Starsze egzemplarze w warunkach domowych można rozmnożyć przez podział. Zastosowanie stromanthe w pomieszczeniu

Ekspozycja stromanthe w domu

Stromanthe ze względu na efektowne wybarwienie może być główną, żywą dekoracją wnętrz. Często uprawia się ją w salonach i innych pomieszczeniach reprezentatywnych, należy unikać uprawy w kuchniach i mało widnych łazienkach. Dobrze komponuje się z innymi gatunkami tropikalnymi, np. marantą, epipremnum, cissusami i dracenami. Najlepiej ją sadzić w pojemnikach jednolitych kolorystycznie, aby uniknąć nadmiernej „pstrokatowatości”. Oprócz tego stromanthe jest cenionym gatunkiem w oszklonych ogrodach zimowych.

Zobacz też jak wygląda kalatea

Kwiaty doniczkowe - Kalatea
Nasi Partnerzy polecają