Kliwia cynobrowa - pielęgnacja kliwii w domowej uprawie. Jak dbać o kliwię w domu?

2024-01-22 12:26

Kliwia cynobrowa, znana też jako kliwia pomarańczowa (Clivia miniata) to przepiękna roślina kwitnąca. W Polsce jest uprawiana jako domowa roślina doniczkowa. Za jej popularnością przemawia efektowny wygląd, łatwość uprawy i długowieczność. Co trzeba wiedzieć o uprawie i pielęgnacji kliwii?

Spis treści

  1. Jak wygląda kliwia pomarańczowa?
  2. Kliwia - najważniejsze wymagania uprawowe
  3. Jak pielęgnować kliwię w domu?
  4. Czy kliwia lubi ciasne doniczki? Kiedy przesadzać kliwię?
  5. Kliwia - rozmnażanie

Kliwia pomarańczowa - kliwia cynobrowa (łac. Clivia miniata) to egzotyczna roślina z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), pochodząca z południowych obszarów Afryki. W Europie jest uprawiana od połowy XIX wieku. W cieplejszych krajach można ją spotkać także w ogrodach, w Polsce jest typową rośliną pokojową. Jest również kojarzona z angielskimi salonami ery wiktoriańskiej.

Jak wygląda kliwia pomarańczowa?

Kliwia jest rośliną długowieczną. Dorasta zwykle do 50-60 cm wysokości. Tworzy „wachlarz” ciemnozielonych, mięsistych, błyszczących, ciemnozielonych, mieczowatych liści, które osiągają 40-60 cm długości i do 6 cm szerokości. Zachodzą na siebie u nasady i zrastają się (przypomina to krótki pień). W ciągu roku w dobrych warunkach kliwia wykształca 5-6 liści.

Ze środka rozety wyrasta długi pęd kwiatostanowy. Na jego szczycie pojawiają się kielichowate kwiaty o średnicy około 5 cm. Są zebrane po kilka do kilkunastu sztuk, tworzą baldachy. Zwykle kliwia kwitnie późną zimą lub nad przedwiośniu, czasem ponawia kwitnienie jesienią.

Typowy gatunek ma pomarańczową barwę, wyselekcjonowane odmiany mogą kwitnąć na żółto, różowo i czerwono (różne odcienie). Natomiast kliwia pomarańczowa w odmianie 'Variegata' ma dwukolorowe, zielono-kremowe liście.

Korzenie kliwii są mięsiste i kruche.

Kliwia - najważniejsze wymagania uprawowe

Z uprawą kliwii poradzą sobie nawet osoby początkujące.

  • Światło dla kliwii. Kliwia toleruje różne warunki świetlne. Lubi jasne i widne pomieszczenia, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia (np. parapetów okien wystawy południowej). Wtedy może dochodzić do poparzenia liści. Długo i obficie kwitnie na parapecie okna skierowanego na północ.
  • Temperatura dla kliwii. Pomimo egzotycznego pochodzenia nie lubi skrajnie wysokich temperatur, zwłaszcza zimą. Na okres zimy zaleca się wystawić ją do jasnego, chłodnego (7-10°C) pomieszczenia. Optymalna temperatura po pojawieniu się pędu kwiatostanowego wynosi około 15°C. Takie działanie poprawi kondycję i kwitnienie kliwii. Pozostawienie kliwii w tym okresie w chłodzie jest powodem tworzenia krótkich pędów.
  • Wilgotność powietrza dla kliwii. Kliwia wymaga dużej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być żyzne, dość wilgotne i umiarkowanie przepuszczalne.
  • Gleba dla kliwii. Dobrze rośnie na glebach gliniastych. Do uniwersalnej ziemi można dodać trochę gliny lub glinki do sadzenia. Do uprawy wybiera się małe doniczki, drenaż również jest minimalny (np. 1 cm).

W sprzedaży najczęściej oferowane są kwitnące okazy kliwii. Pamiętajmy, że po zakupie powinno się poczekać do przekwitnięcia i można przesadzić do ładniejszej donicy o tych samym rozmiarach lub nieznacznie większej.

Kliwia pomarańczowa
Autor: GettyImages Ze środka rozety liściowej kliwii wyrasta pęd kwiatowy zakończony baldachowatym kwiatostanem

Jak pielęgnować kliwię w domu?

  • Podlewanie kliwii. Kliwię powinno się podlewać regularnie w taki sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne (ale nie mokre). Zwykle latem nawadnia się ją co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Podlewanie zimą zależy od warunków (średnio co 7-10 dni w ogrzewanym pomieszczeniu i nawet raz na dwa tygodnie w chłodnym miejscu). Są to wskazówki, ale nie żelazne reguły – najlepiej zabieg poprzedzić sprawdzeniem wilgotności podłoża.
  • Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza dla kliwii. Ważne jest utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacz. Dobrym sposobem jest również ustawienie donicy w podstawce zalanej wodą. Można ułożyć w niej warstwę płaskich kamieni, aby odizolować korzenie od wilgoci. Nadmiar wody może powodować gnicie kruchych korzeni.
  • Nawożenie kliwii. Kliwię dokarmia się od późnej zimy do jesieni, raz w tygodniu. Zaleca się stosować nawozy z małą ilością azotu, za to większą zawartością potasu (nawozy dla roślin kwitnących).
  • Czyszczenie liści kliwii. Zakurzone liście kliwii można przemywać, ale nie powinno się ich nabłyszczać.

Wartościowym zabiegiem po przekwitnięciu jest usunięcie pędu kwiatostanowego. Dzięki temu roślina nie traci niepotrzebnie energii. Wykształcenie nasion może poskutkować brakiem kwitnienia w przyszłym roku. Ponadto na bieżąco przycina się obumierające liście.

Czy kliwia lubi ciasne doniczki? Kiedy przesadzać kliwię?

Przesadzanie kliwii wykonuje się rzadko, nie częściej niż co 2-3 lata. Najlepiej robić to po kwitnieniu. Wyznacznikiem jest przerastanie korzeni w donicy. Trzeba uważać, nie uszkodzić bryły korzeniowej.

Kliwia nie lub za dużej doniczki - w "przyciasnym" pojemniku roślina lepiej czuje się – obficie kwitnie. Dlatego do przesadzenia wybierajmy doniczkę zaledwie numer większą.

Przeczytaj też:

Kliwia nie lubi zmiany miejsca oraz obracania  - raz ustawiona, powinna pozostać w niezmienionej pozycji.

Kliwia - rozmnażanie

Rozmnażanie kliwii. Kliwię pomarańczową można rozmnażać przez oddzielanie odrostów korzeniowych. Rozmnażanie z nasion jest czasochłonne, a w dodatku nowe rośliny mogą nie powielać cech matki (dotyczy to m.in. barwy kwiatów).

Przeczytaj też:

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Nasi Partnerzy polecają