Kliwia pomarańczowa - efektowna roślina doniczkowa. Jak uprawiać kliwię w domu

2021-02-08 8:15
Kliwia pomarańczowa
Autor: GettyImages Kliwia to roślina doniczkowa, której główną ozdobą są ciemnozielone liście oraz dekoracyjne kwiatostany

Kliwia pomarańczowa, znana też jako kliwia cynobrowa (Clivia miniata) to przepiękna roślina kwitnąca. W Polsce jest uprawiana jako domowa roślina doniczkowa. Za jej popularnością przemawia efektowny wygląd, łatwość uprawy i długowieczność. Co trzeba wiedzieć o uprawie i pielęgnacji kliwii?

Kliwia pomarańczowa (łac. Clivia miniata) to egzotyczna roślina z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), pochodząca z południowych obszarów Afryki. W Europie jest uprawiana od połowy XIX wieku. W cieplejszych krajach można ją spotkać także w ogrodach, w Polsce jest typową rośliną pokojową. Jest również kojarzona z angielskimi salonami ery wiktoriańskiej.

Wybieramy kwiaty doniczkowe do mieszkania w stylu kolonialnym >>>

Kliwia pomarańczowa to efektowna ozdoba wnętrz, zwłaszcza w trakcie kwitnienia. Wtedy urzeka spektakularnymi i wyrazistymi kwiatostanami. Poza kwitnieniem również ma pewne walory dekoracyjne – to płaski, egzotycznie wyglądający wachlarz liści. Z uprawą poradzą sobie nawet osoby początkujące.

Kliwia - najważniejsze wymagania uprawowe

  • Światło dla kliwii. Kliwia toleruje różne warunki świetlne. Lubi jasne i widne pomieszczenia, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia (np. parapetów okien wystawy południowej). Wtedy może dochodzić do poparzenia liści. Długo i obficie kwitnie na parapecie okna skierowanego na północ.
  • Temperatura dla kliwii. Pomimo egzotycznego pochodzenia nie lubi skrajnie wysokich temperatur, zwłaszcza zimą. Na okres zimy zaleca się wystawić ją do jasnego, chłodnego (7-10°C) pomieszczenia. Optymalna temperatura po pojawieniu się pędu kwiatostanowego wynosi około 15°C. Takie działanie poprawi kondycję i kwitnienie kliwii. Pozostawienie kliwii w tym okresie w chłodzie jest powodem tworzenia krótkich pędów.
  • Wilgotność powietrza dla kliwii. Kliwia wymaga dużej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być żyzne, dość wilgotne i umiarkowanie przepuszczalne.
  • Gleba dla kliwii. Dobrze rośnie na glebach gliniastych. Do uniwersalnej ziemi można dodać trochę gliny lub glinki do sadzenia. Do uprawy wybiera się małe doniczki, drenaż również jest minimalny (np. 1 cm).

W sprzedaży najczęściej oferowane są kwitnące okazy kliwii. Pamiętajmy, że po zakupie powinno się poczekać do przekwitnięcia i można przesadzić do ładniejszej donicy o tych samym rozmiarach lub nieznacznie większej.

Kliwia pomarańczowa
Autor: GettyImages Ze środka rozety liściowej kliwii wyrasta pęd kwiatowy zakończony baldachowatym kwiatostanem

Jak pielęgnować kliwię pomarańczową?

Podlewanie kliwii. Kliwię powinno się podlewać regularnie w taki sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne (ale nie mokre). Zwykle latem nawadnia się ją co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Podlewanie zimą zależy od warunków (średnio co 7-10 dni w ogrzewanym pomieszczeniu i nawet raz na dwa tygodnie w chłodnym miejscu). Są to wskazówki, ale nie żelazne reguły – najlepiej zabieg poprzedzić sprawdzeniem wilgotności podłoża.

Wilgotność powietrza dla kliwii. Ważne jest utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacz. Dobrym sposobem jest również ustawienie donicy w podstawce zalanej wodą. Można ułożyć w niej warstwę płaskich kamieni, aby odizolować korzenie od wilgoci. Nadmiar wody może powodować gnicie kruchych korzeni.

Nawożenie kliwii. Kliwię dokarmia się od późnej zimy do jesieni, raz w tygodniu. Zaleca się stosować nawozy z małą ilością azotu, za to większą zawartością potasu (nawozy dla roślin kwitnących).

Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe >>>

Przesadzanie kliwii wykonuje się rzadko, nie częściej niż co 2-3 lata. Najlepiej robić to po kwitnieniu. Wyznacznikiem jest przerastanie korzeni w donicy. Trzeba uważać, nie uszkodzić bryły korzeniowej. W ciasnych doniczkach roślina lepiej czuje się – obficie kwitnie.

Zakurzone liście kliwii można przemywać, ale nie powinno się ich nabłyszczać.

Jak myć liście roślin doniczkowych? Czyścimy z kurzu domowe rośliny >>>

Wartościowym zabiegiem po przekwitnięciu jest usunięcie pędu kwiatostanowego. Dzięki temu roślina nie traci niepotrzebnie energii. Wykształcenie nasion może poskutkować brakiem kwitnienia w przyszłym roku. Ponadto na bieżąco przycina się obumierające liście.

Rozmnażanie kliwii. Kliwię pomarańczową można rozmnażać przez oddzielanie odrostów korzeniowych. Rozmnażanie z nasion jest czasochłonne, a w dodatku nowe rośliny mogą nie powielać cech matki (dotyczy to m.in. barwy kwiatów).

Kliwia nie lubi zmiany miejsca oraz obracania  - raz ustawiona, powinna pozostać w niezmienionej pozycji.

Przeczytaj też:

Kliwia: dlaczego pęd kwiatostanowy nie wyrasta ponad liście >>>

Liście kliwii usychają na końcach >>>

Z jakimi roślinami można sadzić kliwię? >>>

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE