Kliwia pomarańczowa - efektowna roślina doniczkowa. Jak uprawiać kliwię w domu

Kliwia pomarańczowa, znana też jako kliwia cynobrowa (Clivia miniata) to przepiękna roślina kwitnąca. W Polsce jest uprawiana jako domowa roślina doniczkowa. Za jej popularnością przemawia efektowny wygląd, łatwość uprawy i długowieczność. Co trzeba wiedzieć o uprawie i pielęgnacji kliwii?
Kliwia pomarańczowa (łac. Clivia miniata) to egzotyczna roślina z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae), pochodząca z południowych obszarów Afryki. W Europie jest uprawiana od połowy XIX wieku. W cieplejszych krajach można ją spotkać także w ogrodach, w Polsce jest typową rośliną pokojową. Jest również kojarzona z angielskimi salonami ery wiktoriańskiej.
Wybieramy kwiaty doniczkowe do mieszkania w stylu kolonialnym >>>
Kliwia pomarańczowa to efektowna ozdoba wnętrz, zwłaszcza w trakcie kwitnienia. Wtedy urzeka spektakularnymi i wyrazistymi kwiatostanami. Poza kwitnieniem również ma pewne walory dekoracyjne – to płaski, egzotycznie wyglądający wachlarz liści. Z uprawą poradzą sobie nawet osoby początkujące.
Autor: GettyImages
W oranżeriach, gdzie panują optymalne warunki wzrostu, egzemplarze kliwii mocno się rozrastają, tworząc obficie kwitnącą kępę
Kliwia - najważniejsze wymagania uprawowe
- Światło dla kliwii. Kliwia toleruje różne warunki świetlne. Lubi jasne i widne pomieszczenia, ale należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia (np. parapetów okien wystawy południowej). Wtedy może dochodzić do poparzenia liści. Długo i obficie kwitnie na parapecie okna skierowanego na północ.
- Temperatura dla kliwii. Pomimo egzotycznego pochodzenia nie lubi skrajnie wysokich temperatur, zwłaszcza zimą. Na okres zimy zaleca się wystawić ją do jasnego, chłodnego (7-10°C) pomieszczenia. Optymalna temperatura po pojawieniu się pędu kwiatostanowego wynosi około 15°C. Takie działanie poprawi kondycję i kwitnienie kliwii. Pozostawienie kliwii w tym okresie w chłodzie jest powodem tworzenia krótkich pędów.
- Wilgotność powietrza dla kliwii. Kliwia wymaga dużej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być żyzne, dość wilgotne i umiarkowanie przepuszczalne.
- Gleba dla kliwii. Dobrze rośnie na glebach gliniastych. Do uniwersalnej ziemi można dodać trochę gliny lub glinki do sadzenia. Do uprawy wybiera się małe doniczki, drenaż również jest minimalny (np. 1 cm).
W sprzedaży najczęściej oferowane są kwitnące okazy kliwii. Pamiętajmy, że po zakupie powinno się poczekać do przekwitnięcia i można przesadzić do ładniejszej donicy o tych samym rozmiarach lub nieznacznie większej.

Jak pielęgnować kliwię pomarańczową?
Podlewanie kliwii. Kliwię powinno się podlewać regularnie w taki sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne (ale nie mokre). Zwykle latem nawadnia się ją co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Podlewanie zimą zależy od warunków (średnio co 7-10 dni w ogrzewanym pomieszczeniu i nawet raz na dwa tygodnie w chłodnym miejscu). Są to wskazówki, ale nie żelazne reguły – najlepiej zabieg poprzedzić sprawdzeniem wilgotności podłoża.
Wilgotność powietrza dla kliwii. Ważne jest utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacz. Dobrym sposobem jest również ustawienie donicy w podstawce zalanej wodą. Można ułożyć w niej warstwę płaskich kamieni, aby odizolować korzenie od wilgoci. Nadmiar wody może powodować gnicie kruchych korzeni.
Nawożenie kliwii. Kliwię dokarmia się od późnej zimy do jesieni, raz w tygodniu. Zaleca się stosować nawozy z małą ilością azotu, za to większą zawartością potasu (nawozy dla roślin kwitnących).
Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe >>>
Przesadzanie kliwii wykonuje się rzadko, nie częściej niż co 2-3 lata. Najlepiej robić to po kwitnieniu. Wyznacznikiem jest przerastanie korzeni w donicy. Trzeba uważać, nie uszkodzić bryły korzeniowej. W ciasnych doniczkach roślina lepiej czuje się – obficie kwitnie.
Zakurzone liście kliwii można przemywać, ale nie powinno się ich nabłyszczać.
Jak myć liście roślin doniczkowych? Czyścimy z kurzu domowe rośliny >>>
Wartościowym zabiegiem po przekwitnięciu jest usunięcie pędu kwiatostanowego. Dzięki temu roślina nie traci niepotrzebnie energii. Wykształcenie nasion może poskutkować brakiem kwitnienia w przyszłym roku. Ponadto na bieżąco przycina się obumierające liście.
Rozmnażanie kliwii. Kliwię pomarańczową można rozmnażać przez oddzielanie odrostów korzeniowych. Rozmnażanie z nasion jest czasochłonne, a w dodatku nowe rośliny mogą nie powielać cech matki (dotyczy to m.in. barwy kwiatów).
Kliwia nie lubi zmiany miejsca oraz obracania - raz ustawiona, powinna pozostać w niezmienionej pozycji.
Przeczytaj też:
Kliwia: dlaczego pęd kwiatostanowy nie wyrasta ponad liście >>>
Liście kliwii usychają na końcach >>>
Z jakimi roślinami można sadzić kliwię? >>>