Z jakimi roślinami można sadzić kliwię? [Porada eksperta]

2021-02-08 10:38

Dostałam w prezencie kliwię pomarańczową. Chciałabym posadzić ją w jednej dużej doniczce z inną niską rośliną, ale nie wiem jakie rośliny się do tego nadają i czy można sadzić kliwię z innymi roślinami.

Kliwia pomarańczowa
Autor: GettyImages Kliwię najlepiej rozmnażać przez podział - najlepiej zrobić to przy okazji przesadzania rośliny
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Kliwia jest rośliną, która wymaga okresowego okresu spoczynku, a to oznacza, że po przekwitnięciu będzie potrzebowała znacznego ograniczenia między innymi podlewania. W tym okresie roślina, z którą ewentualnie zostałaby posadzona, cierpieć będzie z powodu suszy. Owszem, są rośliny, które wymagają podobnych warunków i okresowego spoczynku. Problem jednak w tym, że tak do końca nigdy nie będziemy pewni, czy okresy spoczynku obu roślin wystąpią równocześnie.

Stąd moja inna propozycja: umieścić kilka roślin wraz z kliwią w jednym naczyniu (osłonce, misie, koszu itp.), ale niech każda z nich będzie we osobnej doniczce, najlepiej z własną podstawką. Pozostałą wolną przestrzeń można wypełnić np. keramzytem, ozdobnym żwirem, kamykami, a wierzch można dodatkowo udekorować np. ozdobnym chrobotkiem (proszę pytać o niego w dobrych kwiaciarniach).

Taka kompozycja będzie dużo korzystniejsza dla roślin, które można dobrać zgodnie z własnymi upodobaniami i wymaganiami odnośnie nasłonecznienia. Zagwarantuje im też lepsze warunki rozwoju. Należy jednak pamiętać o dość dokładnym podlewaniu każdej z roślin (zgodnie z ich wymaganiami) i kontrolowaniu, czy na dnie naczynia nie zalega nadmiar wody (by dna poszczególnych doniczek nie stały w wodzie). Życzę powodzenia!

Inne porady tego eksperta