Różowe rośliny doniczkowe ożywią każde wnętrze. Poznaj modne domowe rośliny o różowych liściach

2023-12-13 13:51

Różowe rośliny doniczkowe nie są często spotykane. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, bo z racji barwy liści, mogą stać się wyjątkową ozdobą wnętrz. Poznaj zatem ciekawe rośliny doniczkowe o różowych liściach.

Rośliny doniczkowe to niezastąpiony element wystroju każdego wnętrza. Zwykle ich największą ozdobą są piękne kwiaty lub atrakcyjne liście, które mogą mieć barwę zieloną, kremową, żółtą, bordową, czerwoną lub mogą być pstre. Rzadkością są natomiast rośliny o liściach różowych. Warto zwrócić na nie uwagę i nie bać się ich szczególnej barwy, bo róż wcale nie musi zasługiwać na miano infantylnego, tandetnego i cukierkowego.

Spis treści

 1. Różowy kolor we wnętrzach
 2. Galeria zdjęć: Rośliny doniczkowe o różowych liściach
 3. Różowe rośliny doniczkowe - syngonium 'Neon Robusta'
 4. Różowe rośliny doniczkowe - aglonema 'Pink Star'
 5. Różowe rośliny doniczkowe - smużyna 'Pink Lady'
 6. Różowe rośliny doniczkowe - niedośpian 'Pink'
 7. Rośliny doniczkowe z różowymi plamami na liściach

Różowy kolor we wnętrzach

Różowy kolor kryje w sobie mnóstwo atrakcyjnych odcieni, a od niedawna jest także niezwykle modny. Jego pastelowe wersje, np. pudrowy lub łososiowy róż, są przyjemne dla oka, relaksujące, ciepłe, łagodne, delikatne i świeże. Jeśli taki kolor znajduje się w naszym otoczeniu, może poprawić nam humor i wywołać pozytywne emocje.

Różowa barwa doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz i wpisuje się w szaro-biało-pastelowy wystrój mieszkania. Pięknie komponuje się też z zielenią, błękitem, granatem, ecru, ciemnym brązem, fioletem, a nawet z czernią. Wprawdzie we wnętrzu nie powinien dominować, ale doskonale sprawdza się jako atrakcyjny dodatek.

Wybór dekoracji w kolorze różowym jest obecnie ogromny, ale rośliny doniczkowe o różowych liściach nadal jeszcze pozostają rzadkością. Poznaj te najpopularniejsze

Galeria zdjęć: Rośliny doniczkowe o różowych liściach

Różowe rośliny doniczkowe - syngonium 'Neon Robusta'

Jedną z piękniejszych roślin doniczkowych z różowymi liśćmi jest między innymi niezwykła odmiana zroślichy (syngonium) 'Neon Robusta'. Jej duże, strzałkowe, szerokie, skórzaste liście początkowo mają jasnozieloną barwę, ale w miarę dojrzewania i przy odpowiednim oświetleniu, zewnętrzna strona ich blaszki przybiera delikatny, łososiowo-różowy kolor (spód liścia pozostaje zielony). Do prawidłowego wybarwienia, roślina potrzebuje nieco więcej światła niż odmiany zielone, ale poza tym jej pielęgnacja niczym nie różni się od pielęgnacji innych zroślich. Dlatego roślinie należy zapewnić bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz żyzne, próchnicze, przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże i przez cały rok pokojową temperaturę.

Syngonium 'Neon Robusta' najpiękniej prezentuje się jako soliter w efektownej, białej, różowej, szarej lub zielonej doniczce. Jej wydłużone pędy można też owijać wokół podpór lub rozpinać na ozdobnych kratkach. Odmiana nadaje się też do uprawy w szklanych ogródkach.

Różowe rośliny doniczkowe - aglonema 'Pink Star'

Bardzo oryginalną i piękną odmianą aglonemy jest 'Pink Star' o jasnoróżowych, delikatnie nakrapianych zielonymi cętkami liściach. Jej szczególnie interesującą cechą jest nie tylko kolor, ale też duża zmienność, gdyż niemal każdy liść jest wyjątkowy i ma nieco inny odcień różowego i jest nieco inaczej nakrapiany. Roślina jest nie tylko bardzo atrakcyjna, ale też mało wymagająca, gdyż potrzebuje jasnego, osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska oraz próchniczego, przepuszczalnego, żyznego, umiarkowanie wilgotnego podłoża, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH.

Aglaonema 'Pink Star' ma zwarty pokrój i nie jest zbyt wysoka (30-50 cm wys.). Doskonale wygląda w donicy jako soliter, ale może być też elementem kompozycji z innymi roślinami (dobrze komponuje się np. z kwitnącym na różowo lub biało anturium).

Różowe rośliny doniczkowe - smużyna 'Pink Lady'

Jeśli poszukujemy ciekawych, ale niewielkich roślin o różowych liściach, z pewnością powinna przypaść nam do gustu mała (wys. 10-30 cm), ale niezwykle urocza odmiana smużyny (Callisia) 'Pink Lady'. Roślina ma kępiasty, płożący, gęsty, zwarty pokrój i elastyczne, wydłużone pędy, gęsto pokryte naprzeciwległymi parami niedużych, szeroko-lancetowatych liści, w pastelowym, jasnoróżowym kolorze z nielicznymi, zielonymi smugami i przebarwieniami. Smużyna nie ma też wysokich wymagań. Lubi bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko oraz przepuszczalne, próchnicze, stale lekko wilgotne podłoże i przez cały rok pokojową temperaturę. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary, dobrze prezentuje się w małych pomieszczeniach i niedużych doniczkach. Może być też uprawiana w wiszących koszykach.

Różowe rośliny doniczkowe - niedośpian 'Pink'

Uroczą rośliną o jajowatych, różowych liściach ozdobionych rysunkiem zielonych nerwów i zielonych cętek jest też odmiana niedośpianu 'Pink'. W naturze niedośpian jest całkiem sporym półkrzewem, ale w uprawie doniczkowej osiąga zaledwie 30-50 cm wys. i nadaje się do każdego wnętrza. Bardzo ładnie wygląda jako soliter w niewielkich, stojących lub wiszących doniczkach, ale może być też zestawiany z innymi roślinami (np. skrzydłokwiatem, kalateą, kordyliną, fikusem pnącym). Nie jest przy tym trudny w uprawie i ma bardzo podobne wymagania jak poprzedni gatunek.

Rośliny doniczkowe z różowymi plamami na liściach

Oprócz roślin o niemal całkowicie różowych liściach, jest też kilka ciekawych odmian o liściach z dużymi, wyrazistymi, jasno lub ciemnoróżowymi przebarwieniami bądź plamami. Należą do nich m.in.:

 • filodendron czerwieniejący 'Pink Princess' (duże, strzałkowe, ciemnozielone liście z dużym różowym przebarwieniem oraz różowymi smugami i cętkami),
 • kalatea 'Rosy' (duże, szerokie, owalne, zielone liście z okazałą, ciemnoróżową plamą na środku blaszki),
 • koleus Blumego 'Pink Chaos',
 • kordylina 'Pink Diamond',
 • fittonia 'Pink Special',
 • wiele odmian kaladium, np. 'Sweetheart', 'Fannie Munson', 'Flamingo', 'Spring Fling'.

Przeczytaj też:

Sprawdź swoją wiedzę o kwiatach doniczkowych o ozdobnych liściach!

Pytanie 1 z 9
Co to za roślina?
Zamiokulkas
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany