Kliwia: dlaczego pęd kwiatostanowy nie wyrasta ponad liście [Porada eksperta]

2018-08-03 14:28
Kliwia
Autor: GettyImages Kliwia

Chciałam zapytać o przyczynę powodującą, że pęd kwiatowy kliwii nie wyrasta ponad liście. Roślina przesadzona była 24. lipca, więc nie mogę dać jej odżywki. Pąki zaczynają się wybarwiać i boję się, że pęd nie zdąży podrosnąć. Kliwia stoi na balkonie, w cieniu. Czytałam, aby podlewać roślinę ciepłą wodą, ale to nie działa... Zupełnie nie wiem, jak temu zaradzić.

Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyny tego, że pęd kwiatostanowy kliwii nie wyrasta ponad liście, mogą być różne. Może właśnie przesadzenie w zbyt późnym terminie (należy to robić w lutym-marcu) wywołało szok i zaburzenie wzrostu (zwłaszcza, jeśli po przesadzeniu roślina została ustawiona względem światła inaczej, niż rosła uprzednio). Zaburzenia kwitnienia mogą wnikać z nieodpowiedniej temperatury podczas formowania pąka kwiatowego – zimą powinna wynosić nie więcej niż 15 st. C, a z rozpoczęciem wegetacji: 18-20 st.C. Inną przyczyną mogło być przenawożenie (wcześniejsze). W grę może też wchodzić infekcja wirusowa.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE