Kamelia japońska - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie kamelii

2019-07-18 9:15

Kamelia to roślina o wyjątkowo pięknych i eleganckich kwiatach, których zaokrąglone, barwne, niemal porcelanowe płatki wspaniale kontrastują z zielenią błyszczących, skórzastych liści. Uprawa i pielęgnacja kamelii japońskiej.

W naturze kamelia japońska (łac. Camellia japonica) zasiedla górzyste tereny leśne leżące na obszarze Chin i Japonii. To zimozielony krzew, dorastający nawet do ponad 10 m wysokości. W uprawie spotykana jest w postaci licznych odmian ozdobnych, które nie przekraczają 2-3 m wysokości. Kamelia japońska ma gęsty, wzniesiony pokrój. Jej największą ozdobą są pojawiające się zimą lub wiosną pojedyncze, pełne lub półpełne, barwne kwiaty (białe, różowe, czerwone, żółte lub dwukolorowe).

Mimo swojego uroku, kamelia nie jest rośliną łatwą w uprawie. Na błędy pielęgnacyjne, takie jak np. zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, gwałtowne zmiany temperatury, zmiany miejsca podczas kwitnienia, nieodpowiedni odczyn podłoża, susza lub zalanie, zbyt jasne lub zbyt ciemne stanowisko, suche powietrze, szybko reaguje zrzuceniem pąków i kwiatów, a czasem nawet liści. Złe warunki mogą być też przyczyną choroby (np. chlorozy), a nawet śmierci rośliny. Dlatego przed rozpoczęciem uprawy, należy dobrze poznać wymagania tego pięknego krzewu.

>>Kwitnące krzewy w doniczkach na balkon i taras

Kamelia japońska
Autor: GettyImages Największą ozdobą kamelii japońskiej są pojedyncze, pełne lub półpełne, barwne kwiaty

Jak postępować z kamelią po zakupie rośliny

W naszym kraju doniczkowe kwitnące kamelie możemy kupić głównie zimą. Niestety, nie jest to dla nich idealna pora, gdyż rośliny są wrażliwe na zimno i nagłe zmiany temperatury. Jeśli więc chcemy, aby ich kwiaty nie opadły wkrótce po przyniesieniu do domu, zadbajmy, aby sprzedawca starannie zapakował krzew i dobrze zabezpieczył go przed chłodem, np. owijając roślinę grubym papierem. Po przyniesieniu kamelii do mieszkania, odczekajmy 1-2 godziny z jej odpakowaniem, a następnie ustawmy doniczkę w miejscu widnym, ale chłodnym (np. na werandzie, widnej klatce schodowej, oranżerii), gdyż kamelie w okresie kwitnienia preferują temperaturę 10-15 st. C.

>>Przeczytaj też:

Wymagania kamelii

  • Okres spoczynku kamelii. Po przekwitnieniu kamelia potrzebuje nieco odpoczynku, dlatego powinna stać w miejscu jasnym i jeszcze chłodniejszym (temp. 6-10 st. C, wtedy też w razie potrzeby można je lekko przyciąć). Temperaturę ponownie podnosimy dopiero wiosną (do ok. 15 st. C), a po minięciu niebezpieczeństwa wiosennych przymrozków (czyli po po 15 maja), wynosimy roślinę na balkon lub do ogrodu, ustawiając ją w miejscu bardzo jasnym, ale osłoniętym przed promieniami słońca (np. pod ażurowymi koronami drzew).
Kamelia japońska
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Kamelia japońska to znakomita sezonowa ozdoba balkonów i tarasów
  • Przesadzanie kamelii. Wiosna to również dobra pora na przesadzanie kamelii, ale ponieważ roślina nie lubi tego zabiegu, należy przeprowadzić go bardzo ostrożnie i tylko w ostateczności (co 3-4 lata).
  • Podłoże dla kamelii. Kamelie oczekują żyznego, próchniczego, przepuszczalnego, ale stale lekko wilgotnego podłoża o kwaśnym odczynie (nie tolerują wapnia w podłożu ani w wodzie).
  • Podlewanie i nawożenie kamelii. Nie znoszą suszy ani zalania, dlatego powinny być podlewane systematycznie, lecz umiarkowanie, odstałą wodą o temperaturze pokojowej (pozbawioną związków wapnia). W sezonie letnim kamelie oczekują też systematycznego, ale słabego nawożenia, dlatego wystarczy im połowa dawki nawozów przeznaczonych dla różaneczników i azalii (np. ZIELONY DOM - nawóz do azalii, wrzosów, kamelii).

Jak spowodować, by kamelia ponownie zakwitła?

Kamelia całe lato może spędzać na zewnątrz, ale jesienią powinna znów zostać zabrana do pomieszczenia, bo choć lubi chłód, nie znosi mrozu (niektóre odmiany zamierają już przy temperaturze 0 st. C). I tu znów zaczyna się problem, bo jeśli kamelia ma zakwitnąć, od jesieni do kolejnej wiosny musi mieć zapewnione zróżnicowane temperatury i podwyższoną wilgotność powietrza - w okresie październik-listopad optymalna temp. to ok. 15 st. C, w grudniu - czyli w czasie inicjowania kwitnienia - temp. 6-10 st. C, w okresie kwitnienia 10-15 st. C, po przekwitnieniu 6-10 st. C i wiosną znów ok. 15 st. C. Takie warunki trudno będzie jej zapewnić w domu (szczególnie ogrzewanymi kaloryferami, wysuszającymi powietrze), dlatego szansę na regularne kwitnienie kamelii daje przede wszystkim uprawa rośliny w chłodnej szklarni, oranżerii, słabo ogrzewanym ogrodzie zimowym lub na werandzie.

Czy kamelię można uprawiać w ogrodzie?

Z racji swojego pochodzenia, kamelia japońska w naszym klimacie powinna być uprawiana jako roślina doniczkowa, jednak niektóre z jej nowszych odmian mieszańcowych mogą przetrwać w odpowiednich warunkach cały rok w gruncie, np. odmiany 'Winter's Hope', 'Polar Ice', 'Lady Campbell', 'Dr King', 'Nobilissima', 'Spring Festival', 'Nuccio's Pearl'. Ich mrozoodporność jest nieco wyższa niż pozostałych odmian, jednak nadal pozostawia wiele do życzenia, gdyż rośliny są w stanie znieść spadki temperatury do zaledwie -5 (-10) st. C. Z tego względu ich całoroczna uprawa gruntowa jest bardzo ryzykowna i może się udać jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, na ciepłym, osłoniętym od wiatru stanowisku.

Przed zimą podłoże wokół krzewu należy wyściółkowa grubą warstwą kory (20-30 cm), a roślinę otulić zimową włókniną lub słomianym chochołem. W ogrodzie należy też posadzić starsze, co najmniej 4-letnie egzemplarze, gdyż młodsze są delikatniejsze i łatwiej przemarzają. Warto też poszukać odmian kwitnących o innej porze roku niż zima, bo wtedy mamy większą szansę na doczekanie się kwiatów.

Zobacz wideo: Doniczkowe rośliny egzotyczne - jak je uprawiać w domu?

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE