Strelicja królewska - uprawa w domu. Jak pielęgnować strelicję?

2020-04-09 10:34 Magdalena Michalak

Strelicja królewska to wyjątkowo efektowna roślina. W naszych warunkach klimatycznych możemy uprawiać ją wyłącznie w ciepłych szklarniach i oranżeriach albo jako roślinę doniczkową w domu. Poznaj warunki uprawy strelicji i szczegóły dotyczące pielęgnacji rośliny, która zachwyca egzotycznymi kwiatami.

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) pochodzi z Republiki Południowej Afryki, gdzie rośnie nad brzegami rzek. Może osiągać nawet 1,5 m wysokości.

Ozdobą strelicji są przede wszystkim efektowne kwiatostany, które przypominają głowę ptaka z dziobem i fantazyjnymi piórami. To dzięki nim roślina zyskała nazwę "rajskiego ptaka" (Bird of Paradise). Dekoracyjne są również podłużne, skórzaste, zielone, sztywne, osadzone na długich (do 1 m) i grubych ogonkach liście, które osiągają do 30 cm szerokości i 70 cm długości. Są podobne do liści bananowca, wyrastają z podziemnych kłączy. Pęd kwiatowy jest bezlistny, wysoki, gruby, zakończony oryginalnym kwiatostanem.

Przeczytaj też: Uprawa bananowca w doniczce w domu >>>

Strelicja ma rozbudowany system korzeniowy i mocno rozrasta się na boli, dlatego uprawiać ja należy w dużych, stabilnych pojemnikach.

Strelicja
Autor: GettyImages Strelicja to częsty mieszkaniec oranżerii - znajduje tutaj znakomite warunki wzrostu

Warunki uprawy strelicji w domu

 • Miejsce dla strelicji. Strelicja potrzebuje dużo światła. Nie należy jednak stawiać jej w miejscu słonecznym (np. przy oknie południowym), ponieważ wtedy słabo rośnie. Najlepsze dla niej jest miejsce widne, przewiewne, w pobliżu okien, ale z dala od kaloryferów. Warto też zraszać wodą liście albo zastosować inne rozwiązania zwiększające wilgotność powietrza wokół rośliny.
  Od maja do września można strelicję w pojemniku wystawić na balkon bądź taras, ale koniecznie w miejscu lekko ocienionym i osłoniętym od wiatru (aby nie połamał liści). Z powrotem do domu trzeba ją wnieść zanim nastaną jesienne chłody!

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Strelicja powinna stać z dala od innych roślin, bo jej liście mogą się łatwo postrzępić!

 • Temperatura dla strelicji. Strelicja to roślina ciepłolubna, w okresie wegetacji potrzebuje temperatury 20-25 st. C. W okresie spoczynku temperaturę należy obniżyć. Roślina nie lubi przeciągów.
 • Podłoże dla strelicji. Najlepsza jest ziemia ciężka, żyzna, gliniasta. Może to być mieszanka ziemi darniowej, torfu wysokiego, piasku i gliniastej ziemi ogrodowej.
Strelicja
Autor: GettyImages

Jak pielęgnować strelicję uprawianą w pojemnikach?

 • Podlewanie strelicji. Strelicja lubi stałą wilgoć podłoża. Nie powinno być ono przesuszone. Roślinę należy podlewać tak, aby nie "stała w wodzie", ponieważ nie znosi zalewania korzeni. Sadząc roślinę do doniczki zawsze należy pamiętać, by miała ona otwory odpływowe, a na dnie sporą warstwę drenażu (np z keramzytu).
 • Nawożenie strelicji. Zapotrzebowanie strelicji na składniki pokarmowe jest duże. W okresie wzrostu roślinę zasilamy co dwa tygodnie nawozem przeznaczonym do doniczkowych roślin kwitnących. Aby strelicja dobrze kwitła, zastosowany nawóz powinien mieć niską zawartość azotu i zawierać mikroelementy. Nie należy używać nawozów azotowych (osłabiają kwitnienie, a zwiększają masę liści).
 • Przesadzanie strelicji. Roślinę przesadzamy co kilka lat. Najlepiej robić to po kwitnieniu. Przy okazji przesadzania warto pomyśleć o podziale rośliny, szczególnie, jeśli egzemplarz jest naprawdę okazały.
 • Czyszczenie liści strelicji. Liście strelicji są duże i łatwo na nich osiada kurz. Dlatego trzeba je systematycznie przecierać wilgotną ściereczką. Co jakiś czas można też całą roślinę wstawić pod prysznic i dobrze umyć.
warto wiedzieć
Strelicja

Autor: GettyImages

Strelicja znakomicie nadaje się na kwiat cięty - charakteryzuje się dużą trwałością

Strelicja jest uprawiana w szklarniach na kwiat cięty - to jeden z najpopularniejszych egzotycznych kwiatów ciętych sprzedawanych w kwiaciarniach. Kwiatostany strelicji odznaczają się wyjątkową trwałością - zachowują atrakcyjny wygląd blisko miesiąc. Można je również suszyć i wykorzystywać do suchych kompozycji roślinnych.

Okres spoczynku strelicji

W miesiącach zimowych strelicja przechodzi okres spoczynku. W październiku stopniowo obniżamy temperaturę (docelowo do 16-18 st. C, ale nie mniej niż 10 st.C), zaprzestajemy nawożenia i ograniczamy podlewanie (nie możemy jednak dopuścić do przeschnięcia podłoża i zasuszenia bryły korzeniowej). Nawadniać należy niewielką ilością wody i wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. W lutym stopniowo zaczynamy wprowadzać roślinę w okres wegetacji, zwiększając temperaturę i częstotliwość podlewania.
Jeśli nie zapewnimy strelicji okresu spoczynku, to roślina nie zakwitnie, albo jej kwitnienie będzie bardzo słabe.

Strelicja
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Decydując się na uprawę strelicji w domu pamiętajmy, że zajmuje ona naprawdę dużo miejsca

Jak rozmnażać strelicję?

Strelicję można rozmnażać przez nasiona albo przez podział rośliny.

 • Nasiona dojrzewają bardzo długo, wysiewa się je zaraz po zbiorze. Po wysiewie należy zapewnić temperaturę 22-25 st.C. Nasiona zaczynają kiełkować po 3-4 tygodniach. Kiedy siewki mają 2-3 liście, należy je przepikować pojedynczo do osobnych doniczek. Wraz ze wzrostem roślin przesadzamy je do coraz większych doniczek. Strelicje rozmnażane przez nasiona zakwitają po kilku latach.
 • Przez podział można rozmnażać rozrośnięte okazy strelicji, które maja około 8 lat. Termin wykonania zabiegu to okres po kwitnieniu (maj-czerwiec). Wyjmujemy roślinę z doniczki i dzielimy karpy ostrym nożem. Po przeschnięciu miejsca cięcia należy zasypać drobnym węglem drzewnym. Rozdzielone części sadzimy do oddzielnych pojemników i obficie podlewamy.
Dlaczego Strelicja zwija liście?

Zwijanie się liści strelicji do środka świadczy o tym, że roślinie jest za sucho. Trzeba ją podlać, liście zrosić wodą i podnieść wilgotność powietrza wokół rośliny.

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE