Hoja - pnącze o pachnących, woskowych kwiatach. Jak uprawiać i pielęgnować hoję w domu?

2021-02-15 12:57
Hoja różowa
Autor: GettyImages W ojczyźnie pochodzenia pędy hoi różowej osiągają kilka metrów długości

Hoja różowa (Hoya carnosa) to atrakcyjne pnącze o ozdobnych liściach i kwiatach. Pasuje do różnych wnętrz: od tradycyjnych po nowoczesne. Jest względnie łatwa w uprawie. Odpowiednimi zabiegami można sprawić, że obficie zakwitnie, nawet dwa razy w roku! Jak pielęgnować hoję?

Hoja różowa (Hoya carnosa) to silnie rosnące pnącze pochodzące w Azji. W ojczyźnie pochodzenia jej pędy osiągają kilka metrów długości. W uprawie doniczkowej jest zazwyczaj mniejsza. To atrakcyjna dekoracja wnętrz ozdobna przez cały rok. Jej egzotyczny wygląd, obfite kwitnienie i oryginalny wygląd kwiatów sprawiają, że jest rośliną pożądaną przez wielu miłośników kwiatów. Jakie są największe atuty tego dekoracyjnego pnącza?

Spis treści

 1. Hoja różowa – jak wygląda, jakie ma walory dekoracyjne?
 2. Inne gatunki hoi: hoja piękna i hoja kerri
 3. Hoja - najważniejsze wymagania uprawowe
 4. Jak pielęgnować hoję?
 5. Jak zachęcić hoję do kwitnienia?
 6. Hoja - przesadzanie i rozmnażanie

Hoja różowa – jak wygląda, jakie ma walory dekoracyjne?

Hoja ma grube, skórzaste, błyszczące liście. Są jajowate, a przy tym ostro zakończone. Wyrastają naprzeciwlegle na pędach, po dwa. Są pokryte woskowatym nalotem.

Kwiaty hoi są gwiazdkowate, mięsiste. Mają białą, różową lub łososiową barwę. Wydzielają intensywny, słodki zapach. Termin kwitnienia hoi jest zróżnicowany. Najbardziej prawdopodobne jest dwukrotne kwitnienie w ciągu roku – w czerwcu i we wrześniu. Kwiaty wydzielają kleiste krople cieczy - „rosę”. Na pędach widoczne są korzenie przybyszowe.

Pnącza w domu. Rośliny pnące do mieszkania >>>

Warto wiedzieć
Hoja kerri

Autor: GettyImages

Hoja kerri ma liście w kształcie serca

Inne gatunki hoi: hoja piękna i hoja kerri

W uprawie spotyka się też hoję piękną (Hoya bella). W porównaniu z hoją różową jest delikatniejsza (z wyglądu), ma mniejsze, węższe, ostrej zakończone liście. Oryginalnym wyglądem charakteryzuje się hoja kerri (Hoya kerri), która ma liście o kształcie serca. Wymagania i pielęgnacja są podobne.

Hoja - najważniejsze wymagania uprawowe

 • Hoja - światło. Hoja lubi miejsca widne, ale z dużą ilością światła rozproszonego. Młode egzemplarze można ustawiać na parapecie (szybki przyrost) okna wystawy północnej lub wschodniej, starsze zazwyczaj uprawia się w pewnym oddaleniu, w wiszących donicach lub kwietnikach. Nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia, w takich warunkach szybko dochodzi do poparzenia liści. Natomiast w dużym zacienieniu utrzymuje się, pozostaje atrakcyjna, ale nie kwitnie, a czasem prawie całkowicie przestaje rosnąć. Zdarza się wtedy, że w ciągu kilku lat wyrastają zaledwie 1-2 liście.
 • Hoja - podłoże. Roślina preferuje żyzne, próchnicze podłoża. Do uniwersalnej ziemi można dodać odrobinę gliny. Na dnie donicy powinno się wysypać warstwę drenażową. W przypadku wiszących donic i kwietników najlepiej wybrać lekki drenaż, np. perlit lub keramzyt.
 • Hoja - wilgotność i temperatura powietrza. Hoja dość dobrze znosi niską wilgotność powietrza. Pomimo tego warto ją regularnie zraszać od wiosny do jesieni (poza okresem kwitnienia). Nie lubi przeciągów. Przez większość roku dobrze sobie radzi w temperaturze pokojowej, zimą woli ochłodzenie (ok. 16°C).

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Jak pielęgnować hoję?

 • Podlewanie hoi powinno być umiarkowane. Zwykle wystarczy raz w tygodniu (od wiosny do jesieni), rzadziej zimą. Częściej podlewa się ją w czasie kwitnienia oraz w okresie upałów. Hoja jest dość odporna na krótkotrwały niedobór wody. Nie powinno się jednak dopuszczać do marszczenia liści. Bardziej szkodliwy jest nadmiar wody – zalewanie bryły korzeniowej. Wtedy szybko dochodzi do żółknięcia liści. Wodę do podlewania i zraszania najlepiej odstawić na dobę.
 • Nawożenie hoi. Od wiosny do jesieni roślinę warto nawozić co 3-4 tygodnie nawozami ze zwiększoną dawką potasu i fosforu (mogą być dla roślin kwitnących). Jednorazowe dawki powinny być jednak o połowę niższe od tych zalecanych przez producenta.
 • Czyszczenie liści hoi. Zakurzone liście można czyścić wilgotną szmatką. Nabłyszczanie to kwestia sporna, teoretycznie można to robić, ale rzadko (raz na kilka miesięcy).

Przeczytaj też: Jak myć liście roślin doniczkowych? Czyścimy z kurzu domowe rośliny >>>

Jak zachęcić hoję do kwitnienia?

Jeśli hoja pomimo dobrych warunków nie chce kwitnąć, można zastosować pewien „trick”. Trzeba podwiązać jej pędy, np. sznurkami tak, by światło dochodziło do nich z każdej strony. To pobudza kwitnienie. Pnącze można prowadzić luźno, na palikach lub sznurkach.

Hoja - przesadzanie i rozmnażanie

Hoję różową przesadza się zwykle co 2-4 lata. Kolejna donica powinna być nieznacznie większa od poprzedniej. Zawsze sadzimy do świeżego podłoża.

Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe >>>

Hoję różową łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Można od razu sadzić je w podłożu. Pozostałe hoje trudniej się ukorzeniają – warto wcześniej umieścić je w pojemniku z wodą.

Lepiej nie ustawiać hoi w sypialni, gdyż silny zapach kwiatów może przeszkadzać w spokojnym zaśnięciu i pogarszać jakość snu.

Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE