Niezapominajka błotna – wymagania, uprawa, aranżacja i zastosowanie w oczyszczalniach

2021-02-22 11:23

Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides) jest w ogrodach mniej popularna od jej leśnych czy alpejskich kuzynów. Warto ją jednak wprowadzić na działkę, gdyż nadaje się do zadań specjalnych. Jest atrakcyjną dekoracją ogrodu bagiennego, brzegów oczka wodnego, ponadto ma praktyczne zastosowanie w oczyszczalniach hydrofitowych. Jakie wymagania ma niezapominajka błotna? Jak ją uprawiać?

Niezapominajka błotna
Autor: GettyImages Niezapominajka błotna w Polsce występuje na bagnach, brzegach rzek i mokrych łąkach

Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides) jest pospolitym gatunkiem, w Polsce występującym na bagnach, brzegach rzek i mokrych łąkach. Traktuje się ją jako roślinę wskaźnikową gleb bogatych w azot. To roślina wieloletnia o dużych walorach dekoracyjnych.

Niezapominajka błotna – opis gatunku

Niezapominajka błotna to niska bylina, rzadko przekracza 30 cm wysokości. Wytwarza kanciaste łodygi: proste, pokładające się lub wzniesione. Liście są owalne, wąskie, bezogonkowe, pokryte włoskami. Młode rośliny mają gęsty, kępiasty pokrój. U starszych (powyżej trzech lat) często dochodzi do nadmiernego rozrastania łodyg, przez co stają się nieco mniej atrakcyjne. Kwitnie od maja do września. Kwiaty są drobne, ale liczne, pięciopłatkowe. Tworzą kwiatostany – sierpiki. Płatki są błękitne, środek żółty. Po przekwitnięciu niezapominajka tworzy owocostany – rozłupnie.

Wiosenne rozmnażanie bylin kwitnących latem i jesienią

Niezapominajka błotna - wymagania

Niezapominajka błotna radzi sobie na różnorodnych stanowiskach – może rosnąć na pełnym słońcu, w lekkim zacienieniu, półcieniu lub cieniu. Oczywiście od dostępności światła zależy obfitość kwitnienia. Kluczem jest zapewnienie umiarkowanie wilgotnego lub wilgotnego podłoża. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Może być próchnicza, średnio zasobna w składniki pokarmowe. Nadmiar składników pokarmowych nie jest wskazany, gdyż kępy nadmiernie rozrastają się i tracą gęsty pokrój a kwitnienie jest słabsze. Niezapominajka jest odporna na mróz. Można ją uprawiać w pojemnikach (regularność przy podlewaniu jest wtedy niezbędna).

Niezapominajka i jej kuzynki: ułudka i brunnera >>

Niezapominajka błotna - uprawa w ogrodzie

Niezapominajkę błotną można sadzić jesienią lub wiosną. Średnia rozstawa wynosi 20x25 cm. W przypadku oczek wodnych umieszcza się ją na brzegu lub strefie wody płytkiej (na głębokości wody do 5 cm).

  • Miejsce sadzenia. Powinno być przemyślane, gdyż w dobrych warunkach rozrasta się ekspansywnie i może zagłuszać słabsze gatunki.
  • Rozmnażanie. Niezapominajkę błotną łatwo rozmnaża się z samosiewu. Jest samopylna lub owadopylna.
  • Podlewanie. Najważniejszym zabiegiem w bardziej suchych glebach (i uprawie pojemnikowej) jest podlewanie. Nie wolno dopuszczać do przesuszenia.
  • Nawożenie. Roślinie przy sadzeniu można zapewnić „starter”, np. umieszczając w dołkach kompost. Późniejsze nawożenie z reguły nie jest konieczne. U roślin, które brodzą w wodzie, lepiej unikać nawożenia, by nie zanieczyścić wody (nadmiar składników pokarmowych powoduje zakwity glonów).
  • Przycinanie. Pędy po kwitnieniu można przyciąć, jeśli nie zależy nam na zbieraniu nasion (są bardzo drobne) i samoistnym rozmnażaniu.

Zaletą niezapominajki błotnej jest mała czasochłonność uprawy – to roślina prawie bezobsługowa.

Rośliny do oczka wodnego - czym obsadzić ogrodowe oczko wodne >>

Niezapominajka błotna - roślina do zadań specjalnych w aranżacji ogrodu

Niezapominajka błotna ze względu na specyficzne wymagania jest wykorzystywana do zadań specjalnych. To jeden z najpiękniejszych gatunków wykorzystywanych do dekoracji ogrodów bagiennych. Uprawia się je na obrzeżach i pierwszym planie. Ponadto dekoruje brzegi oczek wodnych, stawów i strumyków. Ma pożyteczną właściwość, gdyż pobiera azot konkurując o niego z niepożądanymi glonami. Nadaje się do ozdoby rabat i trawnika. W tym wypadku warto jednak wybrać jej kuzynów, którzy nie potrzebują tak częstego podlewania.

Niezapominajka błotna najefektowniej wygląda w grupach, przynajmniej po kilkanaście egzemplarzy. W uprawie pojemnikowej można ją wykorzystać do tworzenia nowoczesnych aranżacji, np. ustawiając przy mini-oczkach z formy. Ma dodatkową zaletę w kontekście bioróżnorodności przyrodniczej – stanowi cenny pożytek dla pszczół.

Niezapominajka błotna
Autor: GettyImages Niezapominajka błotna kwitnie od maja do września. Kwiaty są drobne, ale liczne, pięciopłatkowe. Płatki są błękitne, środek żółty

Niezapominajka błotna w oczyszczalniach hydrofitowych

Niezapominajkę błotną można wykorzystać do usprawnienia oczyszczalni hydrofitowej, która bazuje na biologicznej metodzie rozkładania zanieczyszczeń. Nie jest tak „oczywistą” rośliną jak pałka czy trzcina, ale również ma istotne, praktyczne zastosowanie (m.in. wspomniane wcześniej pobieranie azotu). Można ją posadzić na obrzeżach obiektu.

Niezapominajka błotna to przepiękny gatunek, który warto uprawiać na działkach, gdzie jest dostatecznie wilgotno. Jej niekwestionowaną zaletą jest długie i przepiękne kwitnienie.

Hydrobotaniczna przydomowa oczyszczalnia ścieków: budowa, koszty, sposób działania >>

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?
Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski