Te rośliny nie boją się nadmiaru wody! Jakie rośliny posadzić na podmokłym terenie?

2024-09-17 14:46

Podmokły teren może sprawiać wiele kłopotów, ale jeśli jego część zmienimy w niewielki zbiornik retencyjny (naturalne oczko wodne, rabatę bagienną, ogród deszczowy), który obsadzimy odpowiednimi roślinami, może się okazać, że ogród założony na podmokłym terenie jest piękny także w okresach suszy. Dodatkowo w okresie upałów „ściągnięta” wcześniej i zatrzymana przez rośliny woda wróci do środowiska. Jakie rośliny sadzić na podmokłym terenie?

Spis treści

  1. Jakie działania podjąć na podmokłym terenie?
  2. Jak odprowadzić nadmiar wody z podmokłego terenu?
  3. Sadzimy rośliny na podmokłym terenie
  4. Drzewa liściaste na podmokły teren
  5. Krzewy na podmokły teren
  6. Byliny na podmokły teren
  7. Galeria zdjęć: Rośliny do podmokłego ogrodu

Działka staje się podmokła gdy położona jest w zagłębieniu terenu, w sąsiedztwie cieków wodnych, w miejscach, gdzie warstwy nieprzepuszczalne znajdują się stosunkowo blisko powierzchni lub tam gdzie ziemia jest gliniasta i z trudem pochłania wodę. Problem pojawia się zazwyczaj po większych opadach. Zdarza się, że woda nie znika nawet przez kilka dni i wiele popularnych roślin ozdobnych zamiera, bo ich korzenie nie tolerują zalewania (potrzebują tlenu, a stagnująca woda uniemożliwia jego dostęp). Jak radzić sobie z takim problemem?

Jakie działania podjąć na podmokłym terenie?

Często dosypuje się warstwę kilkudziesięciu centymetrów ziemi dowiezionej z zewnątrz. Jednak gdy działka jest zadrzewiona, pojawia się problem – jeśli przysypiemy szyjkę korzeniową (zgrubienie pnia ponad korzeniami) drzewo zacznie chorować. Można wprawdzie otoczyć je murkiem tworząc rodzaj studzienki, ale co jeśli drzew jest wiele? Koszty urządzenia działki znacząco wzrosną.

Prostsze i mniej kosztowne jest wykorzystanie nadmiaru wody i stworzenie naturalnego oczka wodnego, ogrodu bagiennego lub coraz modniejszego i przywoływanego często w kontekście przestrzeni miejskiej – ogrodu deszczowego.

Podmokły ogród
Autor: GettyImages Założenie ogrodu na podmokłym terenie jest możliwe, trzeba tylko jego część zmienić w zbiornik retencyjny

Jak odprowadzić nadmiar wody z podmokłego terenu?

W najniżej położonym miejscu działki, w odległości od budynków większej niż 3 m, możemy wykorzystać istniejące zagłębienie terenu, w którym zbiera się woda lub wykonać nieckę głębokości 50-80 cm (im więcej jest miejsca na działce tym niecka może być głębsza i mieć większą powierzchnię) do której woda spłynie z sąsiadującego z nią terenu. Następnie wypełniamy ją 2-3 warstwami drenażu (kolejno tłuczeń kamienny, otoczaki i gruby żwir) i rozkładamy 20-30 cm ziemi urodzajnej. Na drenażu można umieścić włókninę, która utrudni jego zamulanie.

Sadzimy rośliny na podmokłym terenie

W tak przygotowane podłoże można posadzić rośliny, tworząc atrakcyjną kompozycję. Ponieważ w takim zagłębieniu będzie się gromadzić woda, podłoże będzie stale wilgotne, a po gwałtownym deszczu niecka napełni się wodą, trzeba wybrać odpowiednie rośliny. Im głębsza niecka tym wyższe i głębiej korzeniące się rośliny możemy posadzić. Warto też tak dobierać gatunki, by różniły się nie tylko pokrojem, ale i kwitły kolejno. Wtedy kompozycja dłużej będzie stanowiła efektowną ozdobę ogrodu.

Jest wiele gatunków roślin, które preferują tylko siedliska wilgotne, okresowo zalewane, ale są też takie, które rosną dobrze wtedy, gdy gleba na jakiś czas obsycha.

Podmokły ogród
Autor: GettyImages Działka staje się podmokła, gdy położona jest w zagłębieniu terenu

Drzewa liściaste na podmokły teren

  • Olsza czarna ‘Imperialis’ (Alnus glutinosa) dorasta do 6-10 m wysokości. Głęboko powcinane liście nadają koronie delikatny wygląd.
  • Olsza szara ‘Aurea’ (Alnus incana) osiąga 12 m wysokości przy 7-8 m średnicy. Korona gęsta, żółte liście efektowne zwłaszcza wiosną.
  • Olsza szara ‘Laciniata' (Alnus incana) dorasta do 10 m wysokości. Koronę ma zwartą o pokroju stożkowym, a korę pnia oraz konarów gładką i popielatoszarą. Liście efektowne, głęboko powcinane, spodem pokryte kutnerem.
  • Olsza szara ‘Pendula’ (Alnus incana) osiąga do 6 m wysokości przy podobnej średnicy korony. Pędy ma zwisające, liście ciemnozielone, jajowate, delikatnie omszone.
  • Czeremcha pospolita ‘Colorata’ (Prunus padus) dorasta do 10 m wys. przy 8 m średnicy. Liście wiosną czerwonobrązowe, z czasem brunatnieją. Kwiaty ciemnoróżowe, zebrane w grona, pachnące, pojawiają się w maju.
  • Skrzydłorzech kaukaski (Pterocarya fraxinifolia) polecany do dużych ogrodów, bo osiąga 20 m wysokości przy 15 m średnicy. Owalne liście jesienią przebarwiają się na pomarańczowo. Kwiaty, a potem owoce, zebrane są w długie zwisające grona

Krzewy na podmokły teren

  • Dereń biały ‘Elegantissima’ (Cornus alba) dorasta do 3 m wys. przy nieco większej średnicy. Liście ma efektowne, zielono-białe, młode pędy czerwone, z czasem brunatnieją. Dobrze znosi cięcie.
  • Dereń biały ‘Baihalo’ (Cornus alba) osiąga 2,5 m wysokości przy podobnej średnicy. Liście ma zielono-kremowe.
  • Dereń biały ‘Sibirica’ (Cornus alba) dorasta do 3 m wysokości przy podobnej średnicy. Cechą wyróżniającą są koralowoczerwone pędy.
  • Dereń rozłogowy ‘Flaviramea’ (Cornus sericea) dorasta do 3 m wysokości przy podobnej średnicy. Pędy ma jasnozielone lub żółte.
  • Wierzba iwa ‘Kilmarnock’ (syn. wierzba iwa ‘Pendula’, Salix caprea) to odmiana szczepiona na pniu, więc wysokość zależy od miejsca szczepienia. Pędy zwisają do ziemi. Liście zielone, pokryte kutnerem. Szczególnie dekoracyjne są bazie, pojawiające się wiosną (w marcu-kwietniu) wzdłuż zeszłorocznych pędów, jeszcze przed rozwojem liści.
  • Wierzba purpurowa ‘Nana’ (Salix purpurea) niewielki kulisty krzew o zwartej strukturze korony. Osiąga około 2 m średnicy.
  • Kalina koralowa (Viburnum opulus) dorasta do 4 m wysokości. Zakwita w maju-czerwcu. Białe kwiaty zebrane są w płaskie baldachy. Zewnętrzny okółek tworzą większe kwiaty płonne. Owoce są czerwone, dekoracyjne, chętnie jedzone przez ptaki.

Byliny na podmokły teren

  • Jaskier ostry ‘Multiplex’ (Ranunculus acris) dorasta do 80 cm wysokości. Małe żółte pełne kwiaty rozwijają się na szczytach mocno rozgałęzionych łodyg w maju.
  • Języczka pomarańczowa (Ligularia dentata) osiąga do 120 cm wysokości. Liście ma okrągłe, spodem purpurowe. Kwiaty pomarańczowe, kwitnie od lipca do września.
  • Języczka Przewalskiego (Lisimachia przewalskii) wraz z kwiatostanami osiąga do 150 cm wysokości. Kwiaty ma żółte.
  • Kaczeniec syn. knieć błotna (Caltha palustris) osiąga 15-30 cm wysokości. Liście ma okrągłe, ząbkowane, błyszczące. Żółte kwiaty rozwijają się kwietniu-maju.
  • Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) dorasta do 100 cm wys, liście ma wąskie, wyprostowane. Kwiaty niebieskie, białe lub fioletowe, pojawiają się w czerwcu.
  • Kosaciec żółty (Iris pseudoacorus) osiąga około 100 cm wysokości. Liście ma wąskie. Żółte pachnące kwiaty rozwijają się w maju-czerwcu.
  • Liatra kłosowa (Liatria spicata) ma bardzo wąskie liście i ukazujące się w lipcu-sierpniu wyprostowane purpurowe lub białe kwiatostany dorastające do 70 cm wysokości.
  • Manna mielec ‘Variegata’ (Glyceria maxima) dorasta do 70 cm wysokości. Ma wąskie paskowane żółto-biało-zielone liście. Kwitnie w lipcu tworząc rozgałęzione wiechy.
  • Rodgersja kosztanowcolistna (Rodgersia aesculifolia) wraz z kwiatostanami osiąga wysokość 150 cm. Drobne białe kwiaty zebrane w luźne wiechy rozwijają się od czerwca do sierpnia.
  • Tojeść kropkowana (Lisimachia punctata) niewysoka bylina z wzniesionymi kwiatostanami dorastającymi do 30-40 cm. Kwiaty żółte, pojawiają się w czerwcu-lipcu. Rozrasta się przez rozłogi.
  • Turzyca ptasie łapki ‘Variegata’ (Carex ornitophoda) osiąga około 10 cm wysokości. Ma jasnozielone liście z kremowym obrzeżeniem.
  • Tatarak zwyczajny (Acorus calamus) rośnie w płytkiej wodzie. Rozrasta się przez kłącza. Szablaste liście osiągają 60-80 cm wys.
  • Wielosił błękitny (Polemonium caerulea) osiąga 70 cm wysokości. Liście złożone, pierzaste, ciemnozielone. Kwiaty niebieskie, pojawiają się w lipcu-sierpniu.
  • Wielosił rozesłany (Polemonium reptans) dorasta do 30 cm wysokości. Ma wiotkie pokładające się pędy. Liście są delikatne, pierzastozłożone. Kwiaty niebieskie, pojawiają się w kwietniu-maju.
Murator Google News
Autor:

Galeria zdjęć: Rośliny do podmokłego ogrodu

#Muratorogroduje: Ogrodzenie, czyli piękna granica Twojego ogrodu!
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie