Jak zmniejszyć koszty zakładania ogrodu?

2012-11-28 15:15 Anna Skórkowska

Zakładanie ogrodu może być kosztowne. Szukanie oszczędności na każdym etapie prac związanych z zakładaniem ogrodu pozwala obniżyć koszty. Jak zmniejszyć koszty zakładania ogrodu?

Aby obniżyć koszty zakładania ogrodu, warto mądrze zainwestować w dobre podstawy: odpowiedni projekt, podłoże, fachowe przeprowadzenie instalacji oraz wysokiej jakości właściwie dobrane rośliny.

Zakładanie ogrodu: projekt ogrodu – inwestycja, która się zwróci

Ogród najlepiej zakładać na podstawie projektu indywidualnego, bo warunki na każdej działce są niepowtarzalne. Ważne, aby uzgodnić z projektantem sposób i zakres realizowania naszych potrzeb. Zamówienie projektu ogrodu u specjalisty – choć może się wydawać zbędnym wydatkiem – to racjonalna decyzja, która pozwoli na dalszych etapach inwestycji uniknąć ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Projekt ogrodu i otoczenia domu możemy przygotować wprawdzie sami, ale – jeśli ogrodnictwo i zagospodarowanie przestrzeni nie są naszą pasją – istnieje ryzyko, że popełnimy wiele błędów, które ostatecznie zwiększą koszty (często skutki niekompetencji ujawniają się stopniowo przez wiele lat).

Zakładanie ogrodu: wykorzystanie potencjału działki

Im lepiej wykorzystamy potencjał działki (ukształtowanie terenu, warunki wodne, szatę roślinną), tym mniej będzie kosztowało założenie ogrodu. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów założenia ogrodu jest maksymalne wykorzystanie naturalnych zasobów naszej działki. Atutem może być zarówno zastana roślinność, jak i ukształtowanie terenu oraz widoki na otoczenie.

Zakładanie ogrodu: oszczędność energii elektrycznej i wody

Warto przy zakładaniu ogrodu zainwestować w rozwiązania i urządzenia, które będą generować oszczędności jeszcze przez długie lata. Jeżeli zastosujemy w ogrodzie rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i oszczędzać wodę, obniżymy koszty utrzymania posesji, a przy tym przyczynimy się do poprawy jakości życia w naszym najbliższym otoczeniu.

Zakładanie ogrodu: rośliny do ogrodu

Do nowych nasadzeń warto wybierać przede wszystkim rośliny mało wymagające i odpowiednie do warunków siedliskowych, jakimi dysponujemy. Unikniemy wtedy kosztownych zmagań z naturą: drenowania, wymiany podłoża, kupowania nowych roślin, gdy utracimy te nieprzystosowane. Oszczędzimy też czas przeznaczony na pielęgnację ogrodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE