Ekonomiczne podlewanie ogrodu. Jak skutecznie podlewać ogród oszczędzając wodę

2017-08-18 10:24 Hanna Jankowska

Do podlewania 1 m2 ogrodu zużywamy średnio w ciągu roku 1200 l wody. Zmieniając tylko sposób podlewania ogrodu na oszczędny, możemy zmniejszyć zużycie wody o 70 proc. Podpowiadamy jak ekonomicznie podlewać ogród.

Wymagania roślin co do wilgotności podłoża są różne – warto je znać, aby dostosować do nich częstotliwość i obfitość ich podlewania, a w efekcie nie marnować wody. Najwięcej wody potrzebują rośliny młode, wszystkie w okresie kwitnienia i posadzone na nasłonecznionych stanowiskach. Obfitego podlewania wymagają rośliny bagienne i łąkowe, najbardziej odporne na suszę są skalne i pochodzące z naturalnych piaszczystych środowisk.

>>Przeczytaj też: Podlewanie ogrodu. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?

Oszczędne podlewanie ogrodu

Ekonomicznie jest podlewać ogród rzadziej, ale za to obficie – woda lepiej dotrze do korzeni. Trawa potrzebuje nawodnienia latem co pięć-siedem dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do dwóch tygodni. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i rabaty, a nie miejsca wybetonowane. Warto też ograniczyć parowanie wody przez ściółkowanie gleby, a także zwiększyć pojemność wodną gleby, mieszając ją z kompostem, obornikiem, torfem lub stosując substancje absorbujące wodę, np. hydrożel.

Roślin w ogrodzie na pewno nie należy podlewać w południe, kiedy mocno grzeje słońce. W takich warunkach duża część wody, zanim przesiąknie do głębszych warstw gleby – czyli tam, gdzie są korzenie – zdąży wyparować. Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub po południu. Strumień wody powinien być rozproszony, ponieważ małe krople łatwiej wsiąkają w ziemię. Woda nie gromadzi się na jej powierzchni, a następnie szybko paruje, ani po niej nie spływa – co ma miejsce nie tylko na skarpach, ale nawet na niewielkich pochyłościach terenu.

Jak oszczędnie podlewać: częstotliwość podlewania

Lepiej podlewać rzadziej, za to większą ilością wody. Częste zraszanie zbyt małymi dawkami sprawi, że woda będzie się gromadziła przy powierzchni, skąd szybko wyparuje do atmosfery. Dlatego należy nawadniać tak długo, aż dotrze ona na głębokość co najmniej 10 cm. Nie bez znaczenia jest to, że rośliny rzadziej podlewane lepiej przystosowują się do środowiska. Mają większy i lepiej rozwinięty system korzeniowy – ich korzenie w poszukiwaniu wody sięgają głębiej i penetrują większy obszar podłoża – są więc bardziej odporne na suszę.

Podlewanie roslin w ogrodzie
Autor: photos.com W małych ogrodach do podlewania wystarcza zestaw składający się z węża ogrodowego z końcówką zraszającą

Jak oszczędnie podlewać: system nawadniania

Spore oszczędności wody można poczynić, rozprowadzając w ogrodzie system nawadniania. Woda doprowadzana jest do roślin wężami rozłożonymi na powierzchni gruntu lub zakopanymi w glebie, do których podłączone są zraszacze. Można również wybrać linie kroplujące z kroplownikami rozmieszczonymi w równych odstępach (na przykład co 30 cm) lub węże pocące. To bardzo precyzyjne sposoby podlewania – ponieważ woda powoli sączy się w pobliżu roślin, może być przez nie od razu wykorzystana, jej straty są więc niewielkie. Sprawdzą się na rabatach wieloletnich, między krzewami, które lubią wilgoć i muszą być regularnie nawadniane (różaneczniki, pierisy, azalie, hortensje), oraz w warzywniku.

>>Przeczytaj też: Automatyczne podlewanie ogrodu: jak zaprojektować system nawadniania

W instalację nawadniającą warto zainwestować, gdy ogród jest duży. Oszczędzi nam nie tylko czas, ale pozwoli na efektywne zużycie wody. Instalacja składa się ze zraszaczy i przewodów doprowadzających do nich wodę. Warto skorzystać z tzw. pocących się węży, które przepuszczają wodę na całej swojej powierzchni.

Jak oszczędnie podlewać trawnik

Z kolei do podlewania trawnika najlepsze są ukryte w podłożu zraszacze wynurzalne, które po odkręceniu wody wyskakują pod wpływem jej ciśnienia ponad powierzchnię gruntu. Po odcięciu dopływu wody z powrotem chowają się w podłożu, dlatego nie przeszkadzają w czasie koszenia trawnika i innych prac związanych z jego pielęgnacją.

Podlewanie trawnika. Jak prawidłowo podlewać trawnik? >>>

Ekonomiczne podlewanie ogrodu: mycie wjazdu i chodnika

Zmywanie ich za pomocą ogrodowego węża pochłonie setki litrów wody. Lepiej użyć szczotki i wiadra.

Podlewanie ogrodu cz.1
Podlewanie ogrodu cz.2
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Joanna Okularczyk
|

Niestety, nawadnianie kropelkowe i pocące się węże wymagają wody miękkiej, inaczej będą się ciągle zatykać wapiennymi osadami. Chyba żeby podłączyć węże do zbiornika z deszczówką - to jest dobre wyjście.