Jak i gdzie kupować rośliny do ogrodu? Zasady wyboru roślin

2020-10-30 12:51
Zakup roślin
Autor: GettyImages Gdzie najlepiej kupować rośliny do ogrodu i na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Przed wizytą w sklepie ogrodniczym warto zastanowić się, jaki chcemy mieć ogród i ile czasu będziemy mogli poświęcić na jego pielęgnację. Aby w ogrodzie rośliny dobrze rosły i ładnie się prezentowały, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Oferta roślin w szkółkach i sklepach ogrodniczych jest ogromna. Bogactwo kolorów, kształtów i zapachów może oszołomić. Wyprawa do punktu sprzedaży kończy się więc często tak, że wracamy do domu obładowani różnymi roślinami (bo każda jest ładna i chce się ją mieć), które trudno połączyć w kompozycji. Żeby nie stracić głowy i dokonać właściwych wyborów, warto zawczasu przygotować się do zakupów,

Spis treści

  1. Jak kupować rośliny do ogrodu
  2. Kupować rośliny w pojemnikach czy wykopywane z gruntu?
  3. Jak wybrać zdrowe rośliny?
  4. Gdzie kupować rośliny do ogrodu?

Jak kupować rośliny do ogrodu

Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego szukamy. Najlepiej zrobić listę potrzebnych gatunków i odmian (na podstawie projektu ogrodu, rabaty, kompozycji na tarasie) i określić ich ilość na podstawie rozstawu, w jakim sadzi się je w gruncie lub w donicach.

Wybierając gatunki i odmiany, bierzemy pod uwagę nie tylko ich walory estetyczne, ale również wymagania siedliskowe (rodzaj gleby i jej wilgotność, nasłonecznienie) oraz odporność na mróz.

Kupować rośliny w pojemnikach czy wykopywane z gruntu?

W handlu oferowane są rośliny produkowane w pojemnikach oraz uprawiane w szkółce w gruncie, które wykopuje się niedługo przed sprzedażą. I jedne, i drugie powinny być opatrzone etykietami z polską i łacińską nazwą.

Rośliny w pojemnikach. Można je sadzić przez cały okres wegetacji, jednak wiosną ich wybór jest największy. Nie musimy ich od razu po przywiezieniu do ogrodu rozmieszczać na rabatach (choć oczywiście lepiej to zrobić) – można je ustawić w cieniu i dbać o to, żeby ziemia w doniczkach była stale lekko wilgotna. 

Sadzenie do gruntu drzew i krzewów uprawianych w pojemnikach >>>

Rośliny wykopywane z gruntu. Sadzi się je poza okresem wegetacji, czyli wczesną wiosną lub jesienią – wtedy są w sprzedaży. W ofercie handlowej są rośliny z odkrytymi korzeniami (czyli bez ziemi), niekiedy zabezpieczonymi folią lub tkaniną jutową, a także rośliny z bryłą (korzenie gęsto przerastają podłoże, które nie osypuje się i trzyma wilgoć) osłoniętą tkaniną jutową, a w przypadku większych egzemplarzy często dodatkowo metalową siatką.

Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami >>>

Jak i gdzie kupować rośliny do ogrodu? Zasady wyboru roślin
Autor: GettyImages Rośliny sezonowe oferowane są przez liczne punkty sprzedaży: sklepy i centra ogrodnicze, markety, stoiska na targu

Jak wybrać zdrowe rośliny?

Niezwykle ważna jest kondycja kupionych roślin. Od niej zależy nie tylko to, czy przyjmą się w ogrodzie, ale jak będą wyglądały w następnych latach, czy przetrwają zimę i zniosą letni upał. Wybierając rośliny, zwracamy uwagę na ładny pokrój, a także siłę wzrostu pędów. Niekiedy lepiej kupić mniejszy egzemplarz, ale z dorodnymi i mocnymi pędami, niż okaz, który ma dużo cienkich gałązek, bo to może oznaczać, że był przycinany (na przykład po przemrożeniu), jest zawirusowany albo zbyt długo uprawiany w pojemniku. Z uwagą oglądamy korę, skórkę na pędach, pąki i liście.

Sprawdzamy stan korzeni. Ziemia w donicach, a w przypadku roślin wykopanych z gruntu jutowa tkanina chroniąca system korzeniowy, powinna być wilgotna. Jeśli nie, korzenie mogą być przesuszone, a to niezbyt dobrze rokuje. Warto spojrzeć na spód pojemnika – może być widać pojedyncze młode, jasne korzonki wyrastające z otworu w dnie, jeśli jednak jest ich dużo i tworzą splątaną matę – roślina zbyt długo pozostaje w donicy, a korzenie są stare i przerośnięte. Jeżeli kupujemy rośliny z okrytymi korzeniami, oceniamy, czy są one dorodne, liczne i jędrne, nieuszkodzone, niepołamane i bez śladów zgnilizny.

Gdzie kupować rośliny do ogrodu?

Miejsc, w których można kupić rośliny, jest dużo, jednak nie wszystkie oferują materiał wysokiej jakości. Wiosną często pojawiają się prowizoryczne punkty sprzedaży. Niezbyt drogie rośliny rabatowe czy na balkon możemy nabyć nawet u przypadkowego ulicznego sprzedawcy, po drzewa i krzewy, które mają rosnąć na działce przez długie lata (i często nie są tanie), lepiej się udać do renomowanej firmy.

  • Centrum ogrodnicze. Asortyment gatunków i odmian jest tu zwykle bardzo bogaty. Rośliny są dobrej jakości, zadbane i właściwie pielęgnowane, a przy tym ładnie wyeksponowane w sezonowych aranżacjach.
  • Szkółka. Oferuje sprawdzony materiał wysokiej jakości, w tym trudno dostępne, rzadkie i nowe odmiany, zapewnia też fachową obsługę. Zwykle można zasięgnąć wyczerpującej porady odnośnie do pielęgnacji wybranych roślin, a przy większych zakupach otrzymać rabat.
  • Targ. Wiosną zakwita roślinami rabatowymi i balkonowymi, oferuje zioła i rozsadę warzyw. Warto je tu kupować, bo są zwykle dobrej jakości, a przy tym w przystępnej cenie (można nawet uzyskać rabat). Rośliny często pochodzą z małych, rodzinnych szkółek, które specjalizują się w produkcji tego typu materiału.
  • Market budowlany. W jego ogrodowej części rośliny są dostępne przez cały sezon, choć wiosną ich asortyment jest największy. Niestety bywają różnej jakości, co zależy od opiekującego się nimi personelu.
  • Internet. To bardzo wygodny sposób pozyskiwania roślin, jednak bywa zawodny. Większość sklepów wysyłkowych dokłada starań, wybierając jak najlepsze rośliny, które po pieczołowitym zapakowaniu w bardzo dobrym stanie docierają do klienta.
Magazyn Murator

Więcej informacji oraz zdjęć na temat zakupu roślin do ogrodu znajdziesz w artykule "Ładną roślinę kupię" na stronie miesięcznika "Murator".

Sonda
Jak wybierasz rośliny do swojego ogrodu?
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE