Malwa ogrodowa: uprawa malwy w ogrodzie. Odmiany malwy, wymagania, pielęgnacja

2021-04-21 8:32
Malwa
Autor: GettyImages Malwa najczęściej spotykana jest w ogrodach urządzonych w stylu wiejskim - sadzi sie ją przy domach i płotach

Malwy (Alcea) to symbol wiejskiego ogrodu. Warto posadzić malwy w ogrodzie i cieszyć się latem ich pięknymi kwiatami. Podpowiadamy jak uprawiać malwy w ogrodzie. Malwy ogrodowe: uprawa i odmiany. Wymagania i pielęgnacja malwy w ogrodzie.

Wraz z powrotem mody na naturę w ogrodzie, do naszych ogrodów powróciły również malwy, które należą obecnie do podstawowych gatunków sadzonych w ogrodach urządzanych w stylu wiejskim, rustykalnym bądź romantycznym. Malwy znakomicie wyglądają na tle jasnych ścian budynku albo drewnianego ogrodzenia. Malwy można też sadzić z tyłu rabat – będą wtedy stanowić wyższe piętro rabat. Te pięknie kwitnące rośliny najczęściej sadzi się w grupach.

Malwa uprawa - wysiew i sadzenie

Zanim rozpoczniemy uprawę malwy, należy pamiętać, że jest to krótkotrwała bylina, uprawiana zwykle jako roślina dwuletnia (bywają odmiany jednoroczne), a więc malwy zakwitną dopiero w drugim roku od wysiewu. Jeśli nie chcemy tak długo czekać, możemy wiosną nabyć gotowe, roczne sadzonki malwy lub w marcu–kwietniu wysiać roślinę jednoroczną – jej kwiatami będziemy mogli cieszyć się już latem (od lipca do września) tego samego roku.

>>Przeczytaj też:

Jeśli jednak decydujemy się na samodzielną uprawę typowej odmiany malwy, nasiona należy wysiać w czerwcu–lipcu do inspektu lub na rozsadnik. Następnie siewki malwy należy przepikować i ostatecznie wysadzić na miejsce stałe jesienią (polecane okrycie roślin) bądź wiosną następnego roku.

Wymagania malwy: stanowisko i gleba

Dla malw należy wybrać stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru (który może połamać wysokie, często 2–3 metrowe pędy). Malwy najlepiej rosną na glebach żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i głęboko uprawionych. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Przesuszenie może doprowadzić do pojawienia się groźnej choroby u malwy: rdzy (to częsta choroba malw, zaleca się profilaktyczny oprysk roślin preparatami na bazie czosnku). Nadmiar wilgoci w glebie powoduje gnicie malw i rozwój innych chorób grzybowych.

Co zrobić, by malwa długo kwitła?

Kiedy malwy rozpoczynają kwitnienie, ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pobudza to roślinę, do wydawania kolejnych kwiatów oraz przedłuża jej żywotność (nawet do 4–5 lat, mimo iż w kolejnych latach malwa kwitnie słabiej). Można pozostawić jedynie te pędy malwy, z których chcielibyśmy zebrać nasiona. Pamiętajmy jednak, że malwy bardzo łatwo się ze sobą krzyżują, więc z własnych nasion raczej nie otrzymamy roślin identycznych z egzemplarzem matecznym.

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Najciekawsze odmiany malwy

Hodowcy zajęli się malwami tak skutecznie, że proponowany obecnie przez nich wybór odmian malwy jest naprawdę duży. Wśród odmian malw dostępnych w sprzedaży są nie tylko odmiany o klasycznych pojedynczych kwiatach różowego bądź bordowego koloru, ale także malwy o kwiatach półpełnych i pełnych w najrozmaitszych barwach (kwiaty białe, żółte, łososiowe, czerwone, bordowe, fioletowe, bordowe czy dwubarwne).

Najczęściej uprawianym gatunkiem, jest malwa różowa (łac. Alcea rosea) oraz wyprowadzone od niej mieszańce ogrodowe.

  • Jeśli kochamy klasykę i marzą nam się rośliny jak z ogrodów naszych babć, wybierzmy wysokie odmiany malwy różowej o pojedynczych kwiatach w pastelowych kolorach: jednymi z ciekawszych w tej grupie są niemal czarna malwa ‘Nigra’ i żółto-czerwona malwa ‘Sunshine’.
  • Jeżeli natomiast wolimy kwiaty pełne bądź półpełne, poszukajmy mieszańców ogrodowych malwy. Wśród nich na uwagę zasługują: malwa morelowa ‘Chater’s Apricot’, malwa czerwona z jaśniejszym brzegiem płatków ‘Fiesta Time’, malwa biała ‘Chater's White’, malwa różowa ‘Chater's Pink’, malwa czerwona ‘Chater’s Red’, malwa purpurowa ‘Double Purple’ , malwa żółta ‘Chater’s Yellow’ czy malwa biało-bordowa ‘Creme de Cassis’.

Przy zakupie nasion lub sadzonek malwy warto zwrócić uwagę, czy jest to odmiana dwuletnia czy roczna (gdyż takie malwy również istnieją) oraz jaka jest jej docelowa wysokość (bywają odmiany malw wysokie i niskie). Malwy stanowią znakomity element dekoracyjny ogrodu w wiejskim stylu, ale mogą też z powodzeniem zaprezentować swoją urodę w każdym typie ogrodu.

Rośliny do ogrodu wiejskiego - najpopularniejsze kwiaty, pielęgnacja, ochrona >>>

Zakładamy ogród rustykalny, czyli jak urządzić ogród wiejski w nieformalnym stylu >>>

Ogród naturalistyczny - jak stworzyć naturalny ogród >>>

malwy
Autor: Maria Muszalska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE