Dzwonki (Campanula) – gatunki dzwonków, uprawa i zastosowanie dzwonków w ogrodzie

2020-05-14 9:36

Dzwonki (Campanula) to doskonałe kwiaty do ogrodu. Wśród wielu gatunków dzwonków znajdziemy zarówno te niskie, stosowane jako rośliny okrywowe i nadające się na skalniaki, jak i wysokie - znakomite na rabaty i kwiat cięty. Poznaj najpopularniejsze gatunki dzwonków do ogrodu, ich wymagania i zastosowanie. Campanule do ogrodu - gatunki dzwonków.

Różnorodność i bogactwo gatunkowe dzwonków (łac. Campanula) jest imponujące, gdyż obecnie znanych jest ponad 200 gatunków tych roślin. W Polsce część z nich objęta jest ścisłą ochroną gatunkową (dzwonek boloński, dzwonek brodaty, dzwonek karkonoski, dzwanek piłkowany, dzwonek szerokolistny), ale istnieje też sporo dzwonków, które można bez problemu uprawiać w ogrodach, pozyskując ich sadzonki od producentów lub wysiewając nasiona.

Spis treści

 1. Dzwonki niskie i wysokie - gatunki dzwonków do ogrodu
 2. Campanula - wymagania
 3. Zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonki niskie i wysokie - gatunki dzwonków do ogrodu

Do najczęściej uprawianych dzwonków niskich należą:

 • dzwonek karpacki (Campanula carpatica)- bylina dorastająca do 15-20 cm wysokości, o dużych, niebieskich lub białych kwiatach. W sprzedaży dostępnych jest wiele ciekawych odmian dzwonka karpackiego, np. 'Alba', 'White Clips' 'Thor Pedo', 'Pearl Deep Blue',
 • dzwonek gargański (Campanula garganica) - bylina o drobnych, niebieskich kwiatach z mocno rozchylonymi płatkami,
 • dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana) - obficie kwitnąca, niska bylina o niebieskich kwiatach,
 • dzwonek drobny (Campanula cochleariifolia) - bylina o wzniesionych pędach i licznych, błękitnych kwiatach,
 • dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) - obficie kwitnąca bylina o niebieskich kwiatach z mocno rozłożonymi płatkami.

Inną grupą dzwonków są dzwonki wysokie, do których zalicza się między innymi:

 • dzwonek kropkowany (Campanula punctata) - bylina o dużych kwiatach, dorastająca do około 60 cm wysokości, posiadająca kilka ciekawych odmian: 'Hot Lips', 'Kent Belle', 'Reifrock',
 • dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia) - okazała bylina, dorastająca do 1-1,2 m wysokości, o dużych kwiatach, ma ciekawe odmiany, np. 'Takion White', 'Kelly's Gold', 'Azure Beauty'
 • dzwonek skupiony (Campanula glomerata) - bylina dorastająca do około 50 cm wysokości, tworząca liczne, niebieskie kwiaty, zebrane na szczycie pędów w okrągłe kwiatostany,
 • dzwonek ogrodowy (Campanula medium) - bylina dorastająca do 0,5-1 m wysokości o dużych kwiatach o zrośniętych płatkach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

dzwonki
Autor: GettyImages Dzwonki, zwane campanulami, chętnie są sadzone na skalniakach

Campanula - wymagania

Dzwonki z reguły nie są trudne w u uprawie, ale ich wymagania są uzależnione od gatunku. Wśród dzwonków spotykanych w ogrodach wyróżnia się przede wszystkim rośliny niskie, dorastające do około 10-20 cm wysokości oraz rośliny wysokie, osiągające 50-150 cm wysokości.

Istnieje też grupa dzwonków o szczególnych wymaganiach, dlatego w ogrodach spotyka się je raczej rzadko - są to gatunki wysokogórskie, np. dzwonek alpejski czy dzwonek Rainera.

Dzwonki niskie oczekują miejsc słonecznych oraz niezbyt żyznego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża, najlepiej o zasadowym lub obojętnym odczynie pH. Większość dzwonków wysokich oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska oraz umiarkowanie żyznej i średnio wilgotnej, przepuszczalnej gleby o zasadowym lub obojętnym odczynie pH.

Przeczytaj też:

Dzwonek Poszarskiego
Autor: GettyImages Dzwonek Poszarskiego

Zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Niskie dzwonki to z reguły rośliny zadarniające, które doskonale nadają się do uprawy w ogródkach skalnych, pojemnikach, na murkach lub na obrzeżu rabat. Dzwonki wysokie doskonale nadają się do uprawy na rabatach bylinowych oraz na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też:

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE