Dzwonki (Campanula) – gatunki dzwonków, uprawa i zastosowanie dzwonków w ogrodzie

2020-05-14 9:36 Katarzyna Józefowicz

Dzwonki (Campanula) to doskonałe kwiaty do ogrodu. Wśród wielu gatunków dzwonków znajdziemy zarówno te niskie, stosowane jako rośliny okrywowe i nadające się na skalniaki, jak i wysokie - znakomite na rabaty i kwiat cięty. Poznaj najpopularniejsze gatunki dzwonków do ogrodu, ich wymagania i zastosowanie. Campanule do ogrodu - gatunki dzwonków.

Różnorodność i bogactwo gatunkowe dzwonków (łac. Campanula) jest imponujące, gdyż obecnie znanych jest ponad 200 gatunków tych roślin. W Polsce część z nich objęta jest ścisłą ochroną gatunkową (dzwonek boloński, dzwonek brodaty, dzwonek karkonoski, dzwanek piłkowany, dzwonek szerokolistny), ale istnieje też sporo dzwonków, które można bez problemu uprawiać w ogrodach, pozyskując ich sadzonki od producentów lub wysiewając nasiona.

Spis treści

 1. Dzwonki niskie i wysokie - gatunki dzwonków do ogrodu
 2. Campanula - wymagania
 3. Zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonki niskie i wysokie - gatunki dzwonków do ogrodu

Do najczęściej uprawianych dzwonków niskich należą:

 • dzwonek karpacki (Campanula carpatica)- bylina dorastająca do 15-20 cm wysokości, o dużych, niebieskich lub białych kwiatach. W sprzedaży dostępnych jest wiele ciekawych odmian dzwonka karpackiego, np. 'Alba', 'White Clips' 'Thor Pedo', 'Pearl Deep Blue',

 • dzwonek gargański (Campanula garganica) - bylina o drobnych, niebieskich kwiatach z mocno rozchylonymi płatkami,

 • dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana) - obficie kwitnąca, niska bylina o niebieskich kwiatach,

 • dzwonek drobny (Campanula cochleariifolia) - bylina o wzniesionych pędach i licznych, błękitnych kwiatach,

 • dzwonek Poszarskiego (Campanula poscharskyana) - obficie kwitnąca bylina o niebieskich kwiatach z mocno rozłożonymi płatkami.

Inną grupą dzwonków są dzwonki wysokie, do których zalicza się między innymi:

 • dzwonek kropkowany (Campanula punctata) - bylina o dużych kwiatach, dorastająca do około 60 cm wysokości, posiadająca kilka ciekawych odmian: 'Hot Lips', 'Kent Belle', 'Reifrock',

 • dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia) - okazała bylina, dorastająca do 1-1,2 m wysokości, o dużych kwiatach, ma ciekawe odmiany, np. 'Takion White', 'Kelly's Gold', 'Azure Beauty'

 • dzwonek skupiony (Campanula glomerata) - bylina dorastająca do około 50 cm wysokości, tworząca liczne, niebieskie kwiaty, zebrane na szczycie pędów w okrągłe kwiatostany,

 • dzwonek ogrodowy (Campanula medium) - bylina dorastająca do 0,5-1 m wysokości o dużych kwiatach o zrośniętych płatkach.

>>Przeczytaj też: Najpopularniejsze kwitnące rośliny jednoroczne na rabaty

dzwonki
Autor: GettyImages Dzwonki, zwane campanulami, chętnie są sadzone na skalniakach

Campanula - wymagania

Dzwonki z reguły nie są trudne w u uprawie, ale ich wymagania są uzależnione od gatunku. Wśród dzwonków spotykanych w ogrodach wyróżnia się przede wszystkim rośliny niskie, dorastające do około 10-20 cm wysokości oraz rośliny wysokie, osiągające 50-150 cm wysokości.

Istnieje też grupa dzwonków o szczególnych wymaganiach, dlatego w ogrodach spotyka się je raczej rzadko - są to gatunki wysokogórskie, np. dzwonek alpejski czy dzwonek Rainera.

Dzwonki niskie oczekują miejsc słonecznych oraz niezbyt żyznego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża, najlepiej o zasadowym lub obojętnym odczynie pH. Większość dzwonków wysokich oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska oraz umiarkowanie żyznej i średnio wilgotnej, przepuszczalnej gleby o zasadowym lub obojętnym odczynie pH.

Przeczytaj też:

Dzwonek Poszarskiego
Autor: GettyImages Dzwonek Poszarskiego

Zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Niskie dzwonki to z reguły rośliny zadarniające, które doskonale nadają się do uprawy w ogródkach skalnych, pojemnikach, na murkach lub na obrzeżu rabat. Dzwonki wysokie doskonale nadają się do uprawy na rabatach bylinowych oraz na kwiat cięty.

>>Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE