Dzwonek ogrodowy - Campanula medium - gdzie sadzić, jak uprawiać i pielęgnować?

2024-02-22 15:37

Dzwonek ogrodowy to jeden najpiękniejszych dzwonków uprawianych w ogrodach. Zachwyca dużymi kwiatami, które podziwiać możemy przez całe lato. Podpowiadamy, gdzie sadzić, jak uprawiać i pielęgnować dzwonek ogrodowy.

Spis treści

  1. Czy dzwonek ogrodowy jest wieloletni?
  2. Jak wygląda i kiedy kwitnie dzwonek ogrodowy?
  3. Dzwonek ogrodowy - odmiany
  4. Dzwonek ogrodowy w galerii zdjęć
  5. Gdzie siać dzwonki ogrodowe? Z jakimi roślinami je łączyć?
  6. Dzwonek ogrodowy uprawa
  7. Jak pielęgnować dzwonki ogrodowe?
  8. Kiedy siać dzwonki ogrodowe?

Czy dzwonek ogrodowy jest wieloletni?

Dzwonek ogrodowy (łac. Campanula medium) jest rośliną dwuletnią, która w pierwszym roku uprawy tworzy rozetę liściową, a dopiero w drugim rozwija swoje okazałe kwiaty. Ale gdy już zakwitnie, może być jedną z najpiękniejszych roślin na rabacie.

Jak wygląda i kiedy kwitnie dzwonek ogrodowy?

Dzwonek ogrodowy jako gatunek pochodzi z krajów śródziemnomorskich, gdzie najchętniej zasiedla skaliste i żwirowe zbocza, głównie na terenach nadmorskich.

Początkowo tworzy tuż przy ziemi rozetę odziomkowych, lancetowatych, karbowanych na brzegach i szorstko owłosionych liści, spomiędzy których w kolejnym roku wyrasta sztywny, wzniesiony, wysoki (60-100 cm), owłosiony, sztywny pęd, pokryty parami wąskich, lancetowatych, siedzących, owłosionych liści.

Dzwonek ogrodowy kwitnie latem (VI-VIII), rozwijając duże, dzwonkowate, wzniesione, wydłużone, fioletowe, różowe, białe lub niebieskie kwiaty, z wywiniętymi na zewnątrz brzegami płatków korony (przypominają kształtem dzwonki), zebrane na szczytach pędów w groniaste kwiatostany.

Dzwonek ogrodowy - odmiany

Dzwonek ogrodowy jako gatunek pojawia się jednak w ogrodach dość rzadko, bo znacznie bardziej efektowne są jego odmiany ozdobne różniące się wysokością oraz wielkością, kształtem i barwą kwiatów.

Istnieje sporo odmian dzwonka ogrodowego o kwiatach białych, różowych, fioletowych, niebieskich, fioletowych i liliowych, a także pojedynczych lub pełnych, np. 'Champion Pink', 'Pink Double', 'Single White', 'Single Blue'. Jednak w sprzedaży najczęściej spotyka się nasiona w postaci mieszanki odmianowej, czyli tzw. mix. Nie powinien być to jednak duży problemem, bo dzwonki ogrodowe i tak najpiękniej wyglądają w wieloodmianowej, barwnej grupie, która rozweseli swoimi kolorowymi kwiatami każdą rabatę.

Poznaj też inne gatunki dzwonków:

Dzwonek ogrodowy w galerii zdjęć

Gdzie siać dzwonki ogrodowe? Z jakimi roślinami je łączyć?

Dzwonki ogrodowe idealnie nadają się do uprawy w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, romantycznych lub angielskich, jednak doskonale sprawdzają się też na rabatach żwirowych i na skalniakach.

Dobrze komponują się m.in. z szałwiami, kłosowcami, czyśćcem wełnistym, rogownicą kutnerowatą, ostróżkami, a nawet różami krzaczastymi i nostalgicznymi.

Świetnie prezentują się też posadzone wzdłuż ogrodzenia lub jako kolorowa wyspa kwiatowa na trawniku.

Niskie odmiany dzwonka ogrodowego można również wykorzystywać jako obwódki rabat lub chodników (np. 'Elizabeth Oliver' wys. ok. 20 -25 cm, kwiaty pełne, liliowoniebieskie). Rośliny nadają się także do uprawy w pojemnikach (niższe odmiany) oraz na kwiat cięty (wyższe odmiany).

Dzwonek ogrodowy
Autor: GettyImages Dzwonek ogrodowy

Dzwonek ogrodowy uprawa

Dzwonki ogrodowe nie są trudne w uprawie, jeśli jednak mają w pełni zaprezentować swoją urodę, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Najbardziej odpowiadają im słoneczne, ale osłonięte przed południowym słońcem lub półcieniste stanowiska oraz dość żyzne, przepuszczalne, lekko wilgotne, gleby. Lubią słońce, ale nie służy im upał i susza, bo wtedy krócej kwitną i szybciej się starzeją, dlatego najlepiej sadzić je między kamieniami, które osłaniają glebę, utrzymując jej wilgotność na odpowiednim poziomie i zapobiegając przegrzewaniu się podłoża.

Przeczytaj też:

Jak pielęgnować dzwonki ogrodowe?

Dzwonki ogrodowe nie oczekują obfitego nawożenia, jednak lepiej będą rosły i obficiej kwitły jeśli w sezonie wegetacyjnym zasilimy je od czasu do czasu kompostem lub niewielką dawką nawozu wieloskładnikowego dla roślin kwitnących.

Dzwonki ogrodowe można rozmnażać na dwa sposoby: za pomocą nasion zakupionych u sprawdzonego sprzedawcy (rośliny zawiązują też własne nasiona i dają samosiew, ale wtedy ich potomstwo może nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej) lub przez podział rozrośniętej kępy (wiosną).

Kiedy siać dzwonki ogrodowe?

Nasiona dzwonka ogrodowego powinniśmy wysiać na rozsadniku wiosną (w maju-czerwcu), siewki przepikować, a podrośnięte sadzonki posadzić na miejsce stałe w drugiej połowie lata (koniec lipca-sierpień).

Niestety, ponieważ dzwonki ogrodowe w naszym klimacie nie są w pełni mrozoodporne, młodą rozetę liściową należy okryć na zimę włókniną lub grubą warstwą ściółki. Jeśli mamy do dyspozycji ogrzewane osłony (np. szklarnię), dzwonki możemy też podpędzić, wysiewając ich nasiona już na początku marca. Po przepikowaniu sadzonki oczekują jednak nieco niższej temperatury (ok. 15°C), która stymuluje ich kwitnienie.

Na miejsce stałe rośliny wysadza się po minięciu wiosennych przymrozków (koniec maja). Tak uprawiane dzwonki zakwitną nieco później niż zwykle, ale już w pierwszym roku uprawy. Możemy jednak też oszczędzić sobie pracy oraz kłopotów z pikowaniem, przesadzaniem i zimowaniem roślin kupując późną wiosną lub wczesnym latem na targu już kwitnące egzemplarze, gotowe do posadzenia w ogrodzie.

Nie przegap:

Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski