Dzwonek Poszarskiego - Campanula poscharskyana – atrakcyjna bylina okrywowa
Dzwonek Poszarskiego to niewymagająca roślina okrywowa, polecana na skalniaki oraz do obsadzania murków czy skarp. Podpowiadamy jak uprawiać dzwonek Poszarskiego w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Dzwonek Poszarskiego
Spis treści
- Jak wygląda dzwonek Poszarskiego? Kiedy kwitnie?
- Jakie wymagania ma dzwonek Poszarskiego?
- Dzwonek Poszarskiego w galerii zdjęć
- Jak pielęgnować dzwonek Poszarskiego?
- Jak rozmnażać dzwonek Poszarskiego?
- Dzwonek Poszarskiego – zastosowanie w ogrodzie
Dzwonek Poszarskiego (łac. Campanula poscharskyana) to świetna bylina do obsadzania skalniaków, murków czy skarp. Zachwyca ciekawym pokrojem, ale przede wszystkim uroczymi kwiatami. Najpiękniej prezentuje się w okresie kwitnienia.
Jak wygląda dzwonek Poszarskiego? Kiedy kwitnie?
Dzwonek Poszarskiego dorasta do 15-20 cm wysokości, ma zwisły pokrój. Tworzy płożące pędy, które osiągają do 70 cm długości i pokrywają ziemię, kamienie czy inne, rosnące w pobliżu rośliny, czasem nawet wspinają się po pniach drzew. Jest to roślina szybkorosnąca (nawet ekspansywna).
Na pędach wyrastają sercowate, jasnozielone liście osadzone na długich ogonkach. Blaszka liściowa na brzegach jest szeroko ząbkowana i podwinięta.
Dzwonek Poszarskiego kwitnie od czerwca do wczesnej jesieni. Kwiaty są drobne, ale bardzo liczne, szeroko otwarte, fioletowoniebieskie, gwiazdkowate.
Poznaj inne kwiaty dzwonki do ogrodu.
Jakie wymagania ma dzwonek Poszarskiego?
- Podłoże dla dzwonka Poszarskiego najlepiej, gdy jest przepuszczalne, przeciętnie żyzne, o odczynie obojętnym i dostatecznie wilgotne.
- Stanowisko dla dzwonka Poszarskiego może być słoneczne lub półcieniste (w półcieniu kwitnie znacznie obficiej i dłużej).
- Dzwonek Poszarskiego to roślina w pełni mrozoodporna – nie trzeba jej okrywać na zimę.
Dzwonek Poszarskiego w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Dzwonek Poszarskiego
Jak pielęgnować dzwonek Poszarskiego?
Dzwonek Poszarskiego jest dość łatwy w uprawie i nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych.
Należy zadbać o regularne podlewanie, gdyż roślina źle znosi suszę i wtedy słabo kwitnie.Warto systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty, a po przekwitnięciu przyciąć nisko pędy (poprawi to wygląd rośliny).
Dzwonek Poszarskiego rzadko jest atakowany przez szkodniki i porażany przez choroby.
Jak rozmnażać dzwonek Poszarskiego?
Dzwonek Poszarskiego można rozmnażać:
- generatywnie przez nasiona wysiewane do skrzyneczek w kwietniu lub maju. Pierwsze wschody pojawią się o 2-3 tygodniach. Gdy siewki podrosną sadzi się je do ogrodu na miejsce stałe, zachowując odstęp 25-30 cm między roślinami;
- wegetatywnie przez podział roślin, który przeprowadza się wiosną lub wczesną jesienią.
Dzwonek Poszarskiego – zastosowanie w ogrodzie
Dzwonek Poszarskiego stosuje się przede wszystkim jako roślinę okrywową. Sadząc go w ogrodzie należy pamiętać, by zapewnić mu dużo miejsca. Można go sadzić pojedynczo bądź w grupach (by osiągnąć efekt zadarniający poleca się sadzić 9 sztuk na 1 m2).
To znakomita roślina do ogrodów skalnych – atrakcyjnie prezentuje się wśród kamieni, łatwo zarastając szczeliny między nimi. Posadzony na murkach ogrodowych malowniczo przewiesza swoje ukwiecone pędy. Dobrze nadaje się również do sadzenia na skarpach.Z powodzeniem można go uprawiać w pojemnikach – najładniej wygląda w tych wiszących albo w skrzynkach balkonowych osadzonych na balustradach.
Przeczytaj też: