Ketmia syryjska (hibiskus) – uprawa w ogrodzie i w donicy. Jak pielęgnować hibiskus

2016-03-14 12:54 Katarzyna Józefowicz

Ketmia syryjska, znana jako hibiscus ogrodowy, to bardzo efektowna roślina o dekoracyjnych kwiatach. Można ją z powodzeniem uprawiać w ogrodzie.  Dowiedz się, jak uprawiać ketmię syryjską. Hibiskus - warunki uprawy i pielęgnacja: podlewanie, nawożenie, cięcie, okrywanie na zimę roślin w gruncie, przechowywanie roślin w donicach.

Zaliczana do rodziny ślazowatych ketmia syryjska (łac. Hibiscus syriacus), to piękny i wspaniale kwitnący krzew ozdobny. Mimo swojej niewątpliwej urody, ketmia nie jest w naszym kraju zbyt popularną, gdyż uznaje się ją za roślinę trudną i wymagającą. Warto jednak pamiętać, że ketmia syryjska należy do najbardziej odpornych na niskie temperatury gatunków ketmii i chociaż pochodzi z łagodniejszego klimatu (Chiny), jej wymagania nie są szczególnie wygórowane. W odpowiednich warunkach krzew może osiągać spore rozmiary i każdego roku obsypywać się licznymi, dużymi kwiatami.

Ketmia syryjska - uprawa: stanowisko, podłoże, nawożenie, podlewanie

Jeśli zdecydujemy się na uprawę ketmii w ogrodzie, powinniśmy zapewnić roślinie słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko, gdyż tylko wtedy będzie pięknie i obficie kwitła oraz dobrze zimowała. Krzew może rosnąć na typowej glebie ogrodowej, o lekko kwaśnym odczynie, ale ze względu na obfite kwitnienie, od wiosny do połowy sierpnia powinien być zasilany nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi dla krzewów ozdobnych (nie zawierających związków wapnia). Uprawiając ketmię musimy pamiętać, że roślina jest bardzo wrażliwa na suszę, dlatego w kresach bezdeszczowych powinniśmy ją systematycznie podlewać.

Ketmia syryjska - zabezpieczenie przed mrozem, cięcie

Hibiskus wymaga również odpowiedniego zabezpieczenia przed zimą. Aby roślina dobrze zniosła zimowe chłody, należy osłonić jej pędy grubą włókniną lub słomianymi matami, a podstawę krzewu obsypać ziemią i obłożyć korą, stroiszem lub liśćmi. Mimo zimowej osłony, silny mróz może uszkodzić część pędów, dlatego wiosną (marzec–kwiecień) należy krzew dokładnie obejrzeć i usunąć z niego wszystkie przemarznięte pędy.
W tym czasie można również ketmię przyciąć. Zabieg nie tylko pobudzi krzew do intensywniejszego wzrostu, ale też korzystnie wpłynie na kwitnienie (kwiaty rozwijają się na pędach tegorocznych) i pozwoli roślinie zachować zwarty pokrój.

>>Przeczytaj też: Ketmia syryjska: jak rozmnażać ketmię syryjską

Ketmia syryjska - uprawa w donicy

Ketmię syryjską można również uprawiać w pojemniku na tarasie lub balkonie. Należy tylko zapewnić roślinie odpowiednio dużą donicę i ustawić ją na podkładzie izolacyjnym, np. w postaci styropianowej płyty. Późną jesienią, przed nadejściem chłodów, donicę wraz z krzewem należy też dokładnie owinąć grubą włókniną lub słomianymi matami. Materiał osłaniający powinien być ciepły, ale przewiewny, aby podczas odwilży rośliny nie uległy zaparzeniu. Jeśli mamy taką możliwość, roślinę możemy też przechować w chłodnym (8–10 st. C), ale jasnym pomieszczeniu, co z pewnością zwiększy jej szansę na przetrwanie mrozów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE