Oncidium – storczyk o kwiatach jak skrzydła motyli

2018-01-24 12:59 Michał Mazik

Storczyk Oncidium, ze względu na kształt kwiatów, nazywany jest motylnikiem. Oncidium jako roślinę doniczkową można uprawiać w domu, choć trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki. Podpowiadamy jak pielęgnować storczyk Oncidium.

Storczyk Oncidium (motylnik) to roślina z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Do rodzaju Oncidium należy wiele gatunków, które w stanie naturalnym rosną głównie w Ameryce Południowej. Swoją nazwę storczyk ten zawdzięcza kwiatom, których kształt przypomina skrzydła motyli.
Oncidium kwitnie w różnych terminach, a jego kwiaty mogą mieć rozmaite kolory. W sprzedaży najczęściej spotyka się okazy kwitnące na żółto i różowo.

Jak pielęgnować Oncidium w domu

Storczyk Oncidium jest rośliną dość wymagającą i nie jest polecana do uprawy osobom początkującym. Roślina najlepiej rośnie na jasnym stanowisku, do którego dociera dużo światła rozproszonego. Zimą, gdy dnie są krótkie, storczyk często wymaga doświetlania (przez kilka godzin dziennie). Podczas sezonu wegetacyjnego temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi oncidium nie powinna spadać poniżej 18 st.C w dzień, nocą może być nieco niższa. Należy zadbać również o wysoką wilgotność powietrza (60–70 proc.): rosline trzeba zraszać, a w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacze. Można też Oncidium uprawiać w częściowo zamkniętym, szklanym pojemniku.

Pielęgnacja Oncidium: podłoże, podlewanie, nawożenie

Storczyk Oncidium najlepiej sadzić w specjalistycznym podłożu do storczyków (które w składzie ma m.in. korzenie paproci, mech i korę iglaków). Na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową.
Z zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest podlewanie rośliny. Oncidium źle reaguje na podlewanie wodą bezpośrednio pobraną z sieci wodociągowej. Najlepiej do podlewania używać wody z tzw. podwójnej osmozy. Nawadniać można przez zanurzenie donicy z rośliną po brzegi w pojemniku z wodą. Nawożenie oncidium powinno być oszczędne – dawki zalecane przez producenta rozcieńcza się nawet o połowę. Storczyk powinno się przesadzać co 2–3 lata.

Oncidium
Autor: www.thinkstockphotos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE