Storczyk Cambria – domowa uprawa i pielęgnacja

2018-09-28 10:31 Katarzyna Józefowicz

Storczyk Cambria z powodzeniem może być uprawiany w domu. Przy prawidłowej pielęgnacji, storczyki Cambria mogą systematycznie i obficie kwitnąć, wydając kwiaty nawet dwa razy w roku. Podpowiadamy zatem jak powinna wyglądać domowa uprawa i pielęgnacja storczyków Cambria.

Zafascynowani egzotyczną urodą storczyków, coraz chętniej decydujemy się na ich uprawę w mieszkaniu. Zadanie ułatwia nam też niezwykle bogata oferta handlowa, dająca duże możliwości wyboru atrakcyjnych gatunków tych wspaniałych roślin. Jednym z ciekawszych storczyków do uprawy w domu, jakie możemy znaleźć w kwiaciarni jest między innymi Cambria, zachwycająca urodą dużych, licznych, wielobarwnych kwiatów i gęstych, długich, zielonych liści. Niestety, chcąc zdobyć informacje na temat jej uprawy, możemy mieć pewien problem, gdyż Cambria nie należy do żadnego, konkretnego gatunku, a stanowi jedynie grupę storczyków, skupiającą liczne, międzygatunkowe mieszańce (najczęściej z rodziny Oncidium), zwykle lepiej przystosowane do warunków mieszkaniowych niż wyjściowy gatunek.

Przy prawidłowej pielęgnacji, storczyki Cambria mogą systematycznie i obficie kwitnąć, wydając kwiaty nawet dwa razy w roku. Ich liczba, wielkość, kształt i barwa może być bardzo różna, gdyż w dużej mierze zależy od charakterystycznych cech danej odmiany (na pędzie może być ich nawet ponad 50). Większość odmian storczyków cambria kwitnie częściej niż raz w roku, ale kwiaty nie zawiązują się u nich ponownie na tym samym pędzie, dlatego po zakończeniu kwitnienia, cały pęd kwiatostanowy należy usunąć, wycinając go u podstawy (w pobliżu pseudobulwy).

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże

Storczyki z grupy Cambria - wymagania uprawowe

Storczyki Cambria, mogą różnić się między sobą wyglądem i kwiatami, ale zwykle mają podobne wymagania uprawowe. Preferują jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko uprawy (zbyt silne słońce prowadzi do powstania na liściach plam i przebarwień) oraz przez cały rok umiarkowane temperatury. Latem najlepiej czują się w temperaturze 20-24 st. C, zimą natomiast wolą nieco więcej chłodu (18-20 st. C). Storczyki Cambria lubią też, gdy w nocy temperatura jest o kilka stopni niższą niż w dzień. Sezon letni z powodzeniem mogą spędzać na balkonie lub tarasie, o ile nie są będą narażone na bezpośrednie promienie słońca i kaprysy pogodowe (np. ulewne deszcze). Jesienią muszą natomiast wrócić do pomieszczenia, gdzie spędzą zimę.

Trzeba jednak pamiętać, aby miejsce ich uprawy było oddalone od źródeł ciepła i przeciągów, gdyż nagła zmiana temperatury, wywołana np. zimowym wietrzeniem, mogłaby spowodować u nich wystąpienie szoku termicznego, prowadzącego nawet do śmierci roślin. Do prawidłowego rozwoju storczyki cambria, wymagają jednak nie tylko odpowiedniej ilości światła i właściwej temperatury, ale też prawidłowej wilgotności podłoża i powietrza.

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Storczyki Cambria - podlewanie

Podlewanie storczyków powinno być obfite, ale niezbyt częste, gdyż przelane storczyki łatwo gniją. Najlepszym sposobem na ich podlewanie jest umieszczenie całej doniczki na około 0,5 godz. w pojemniku z wodą i dokładne odsączenie jej nadmiaru po zakończeniu nawadniania. Przed każdym kolejnym podlaniem, ziemia w doniczce musi też zdążać całkowicie wyschnąć, gdyż inaczej storczyki mogą zacząć zachorować i stracić walory ozdobne.
Oprócz odpowiedniego podlewania, do prawidłowego rozwoju storczyki Cambria potrzebują także odpowiedniej wilgotności powietrza, która powinna wynosić 50-60 proc. Aby ją uzyskać, w pobliżu roślin należy ustawić nawilżacz powietrza lub umieścić doniczkę na mokrych kulkach keramzytu, gdyż spryskiwanie roślin wodą nie wchodzi w grę. Na zraszanie wodą, storczyki Cambria reagują pojawieniem się na liściach brzydkich plam i przebarwień, które oszpecają roślinę i mogą być przyczyną rozwoju choroby grzybowej.

>>Przeczytaj też: Czarne kropki na cambrii

Jak przesadzać i nawozić storczyki Cambria?

Prawidłowo pielęgnowane storczyki Cambria intensywnie się rozrastają i obficie kwitną, dlatego wymagają corocznego przesadzania. Nowa doniczka nie powinna być jednak niezbyt duża, gdyż rośliny wolą rosnąć w ciaśniejszych pojemnikach. Do przesadzania należy wykorzystać specjalne, lekkie, przepuszczalne i przewiewne podłoże dla storczyków (oparte głównie na korze i perlicie), nigdy nie sadząc roślin do typowej ziemi kwiatowej, w której korzenie storczyków nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. W okresie wegetacyjnym rośliny należy też systematycznie dokarmiać, za pomocą specjalnych mieszanek nawozowych, przeznaczonych dla storczyków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE