Oncidium, czyli motylnik – storczyk o kwiatach jak skrzydła motyli. Jak o niego dbać?
Storczyk Oncidium, ze względu na kształt kwiatów, nazywany jest motylnikiem. Oncidium jako roślinę doniczkową można uprawiać w domu, choć trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki. Podpowiadamy jak pielęgnować storczyk Oncidium.
Autor: GettyImages
Storczyk Oncidium
Spis treści
- Kiedy kwitnie storczyk Oncidium?
- Jak pielęgnować Oncidium w domu?
- Jakie podłoże dla Oncidium?
- Podlewanie i nawożenie Oncidium
Storczyk Oncidium (motylnik) to roślina z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Do rodzaju Oncidium należy ponad tysiąc gatunków, które w stanie naturalnym rosną głównie w Ameryce Południowej.
Swoją nazwę storczyk ten zawdzięcza kwiatom, których kształt przypomina skrzydła motyli.
Kiedy kwitnie storczyk Oncidium?
Oncidium kwitnie w różnych terminach - zależy to od odmiany. Najczęściej jednak storczyki Oncidium kwitna jesienią i wiosną (niektóre hybrydy powtarzają kwitnienie). Kwiaty Oncidium mogą mieć rozmaite kolory. W sprzedaży najczęściej spotyka się okazy kwitnące na żółto i różowo.
Jak pielęgnować Oncidium w domu?
Storczyk Oncidium jest rośliną dość wymagającą i nie jest polecana do uprawy osobom początkującym.
- Oncidium najlepiej rośnie na jasnym stanowisku, do którego dociera dużo światła rozproszonego.
- Zimą, gdy dnie są krótkie, storczyk często wymaga doświetlania (przez kilka godzin dziennie).
- Podczas sezonu wegetacyjnego temperatura w pomieszczeniu, gdzie stoi oncidium nie powinna spadać poniżej 18 st.C w dzień, nocą może być nieco niższa.
- Należy zadbać również o wysoką wilgotność powietrza (60–70 proc.): roślinę trzeba zraszać, a w pomieszczeniu warto zainstalować nawilżacze. Można też Oncidium uprawiać w częściowo zamkniętym, szklanym pojemniku.
Jakie podłoże dla Oncidium?
Storczyk Oncidium najlepiej sadzić w specjalistycznym podłożu do storczyków, nie wolno stosować zwykłej ziemi ogrodowej czy uniwersalnej! Podłoże powinno być przede wszystkim przewiewne. Ma też szybko przepuszczać wodę, ale część tej wody móc zatrzymać. Zalecana jest kora sosnowa o średniej granulacji (1-1,5 cm) z dodatkiem węgla drzewnego, perlitu lub keramzytu i odrobiny torfu włóknistego. Na dnie donicy warto ułożyć warstwę drenażową. Storczyk powinno się przesadzać co 2–3 lata.
Podlewanie i nawożenie Oncidium
Z zabiegów pielęgnacyjnych ważne jest podlewanie rośliny. Podlewać oncidium należy dopiero wtedy, gdy podłoże całkowicie przeschnie. Podłoże nie może być cały czas równomiernie wilgotne!
Oncidium źle reaguje na podlewanie wodą bezpośrednio pobraną z sieci wodociągowej. Najlepiej do podlewania używać wody z tzw. podwójnej osmozy albo deszczówki.
Zalecanym sposobem podlewania Oncidium jest wstawianie całej doniczki do naczynia z wodą (np. miski), tak aby była zanurzona po brzegi, i przetrzymanie jej tak przez 15 minut do godziny.
Nawożenie oncidium powinno być oszczędne – dawki zalecane przez producenta rozcieńcza się nawet o połowę.
Autor: GettyImages
Storczyk Oncidium
Poznaj też inne storczyki: