Storczyk Cymbidium - uprawa w domu. Jak pielęgnować Cymbidium?

2020-12-31 8:40 Opracowanie: redakcja serwisu
Storczyki Cymbidium
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Storczyki Cymbidium zachwycają okazałymi kwiatostanami

Cymbidium to jeden z popularnych rodzajów storczyków, które można z powodzeniem uprawiać w domu jako roślinę doniczkową. Cymbidium pochodzi z podnóża Himalajów i dlatego lubi chłodne warunki uprawy. Decydując się na uprawę tego storczyka w domu, musimy zapewnić mu między innymi wysoką wilgotność powietrza.

Cymbidium tworzy krótkie, cylindrycznie zgrubiałe pseudobulwy, otoczone pochwami liściowymi. Liście ma długie, wąskie, skórzaste. Ozdobą rośliny – podobnie jak innych storczyków – są  okazałe kwiatostany, złożone z wielu dużych kwiatów (od 10 do nawet 25). Cymbidium kwitnie raz w roku, kwiaty utrzymują się na roślinie od 1 do 3 miesięcy. Gdy wszystkie kwiaty opadną, a pęd kwiatowy uschnie, można go nisko wyciąć, uważając, aby nie uszkodzić pseudobulwy i liści. Cymbidia nie wypuszczają pędów kwiatostanowych drugi raz z tej samej pseudobulwy, wyrastają one wyłącznie z nowych pseudobulw, które dojrzały w danym sezonie. Stare pseudobulwy nie są już aktywne i po 2 latach zazwyczaj zrzucają liście. Ponieważ stanowią jednak magazyn wody i pożywienia dla nowych przyrostów, więc lepiej ich nie usuwać.

Odmiany cymbidium różnią się kształtem, wielkością i kolorem kwiatów, który może być biały, oliwkowozielony, różowy, kremowy, zielony, czerwony, kasztanowy, a nawet brązowy. Są także odmiany o kwiatach dwubarwnych. Warżka kwiatu jest intensywnie zabarwiona, często purpurowa lub nakrapiana. Efektowne kwiatostany cymbidium są także popularnymi i cenionymi kwiatami ciętymi o wyjątkowej trwałości (do półtora miesiąca!).

Co zrobić, by Cymbidium zakwitło

Aby cymbidium zakwitło, konieczne jest obniżenie temperatury nocą od początku maja do końca października poniżej 14 st. C. Najlepiej w tym okresie roślinę wystawić na zewnątrz (do ogrodu lub na balkon) i ustawić w miejscu jasnym, ale ze światłem rozproszonym (np. pod drzewem lub krzewem). Jesienią, po przeniesieniu rośliny do mieszkania, trzeba jej zapewnić dużo światła (najlepiej ustawić ją przy południowym lub wschodnim oknie). Miejsce to jednak powinno być chłodne. Przeniesienie roślin z wykształconymi pąkami do ciepłego pomieszczenia (powyżej 14°C) może spowodować u bardziej wrażliwych odmian opadnięcie pąków.

Jakie warunki uprawy dla Cymbidium?

Cymbidium lubi wysoką wilgotność powietrza, ale toleruje dość suche powietrze panujące zazwyczaj w naszych mieszkaniach. Aby podwyższyć wilgotność powietrza można postawić donicę z rośliną na tacy z keramzytem wypełnionej wodą (roślina nie powinna „stać” w wodzie, bo wtedy mogą zgnić jej korzenie).

Wiosną, latem i jesienią, cymbidium należy być często i obficie podlewać, a zimą nawadnianie ograniczyć. Z wyjątkiem okresu tuż po przesadzeniu, podłoże powinno być stale wilgotne. Korzystne jest też spryskiwanie liści, ale tylko przy ładnej pogodzie i wodą odpowiedniej jakości (deszczówką lub wodą destylowaną). Od marca do września zasilamy co tydzień nawozami dla storczyków, a od października do lutego – raz w miesiącu nawozem o mniejszej zawartości azotu.

>> Przeczytaj też: Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?

Jak przesadzać Cymbidium

Cymbidia przesadzamy tylko wtedy, gdy podłoże uległo rozkładowi, ponieważ storczyki te nie lubią naruszania bryły korzeniowej. Podłoże powinno być lekkie, porowate, zdolne utrzymać część wilgoci, ale doskonale odprowadzające wodę. Jeżeli rośliny wymagają podzielenia lub przesadzenia, należy to wykonywać wiosną, po zakończeniu kwitnienia.

Cymbidia mają rozbudowany system korzeniowy i wyrastają z doniczek szybciej niż inne storczyki. Do przesadzenia wybieramy doniczkę o takiej wielkości, aby po umieszczeniu rośliny w jej środku pozostało dość miejsca na co najmniej dwuletni przyrost. Należy usunąć wszystkie martwe korzenie oraz stare podłoże, wykonując to ostrożnie, aby nie uszkodzić żywych korzeni. Jeżeli przesadzając chcemy równocześnie podzielić roślinę, to trzeba dzielić tak, aby każda część miała – oprócz nowego przyrostu – trzy lub cztery zielone pseudobulwy. Jeżeli nie uszkodzi to całej rośliny, to przy przesadzaniu należy wyciąć wszystkie stare, bezlistne pseudobulwy.

Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe >>>

Przędziorki na Cymbidium

Na liściach cymbidium często żerują przędziorki. Aby się ich pozbyć należy raz w miesiącu zrobić roślinie prysznic wodą o temperaturze pokojowej. Jeżeli szkodniki mimo wszystko znów się pojawią trzeba w odstępach tygodniowych dokonać 3 oprysków odpowiednim środkiem owadobójczym.

Sprawdź ciekawe projekty domów z kolekcji Muratora:

Cymbidium
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Efektowne kwiatostany cymbidium są także popularnymi i cenionymi kwiatami ciętymi o wyjątkowej trwałości (do półtora miesiąca!)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE