Choroby storczyków – rozpoznawanie i zwalczanie. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?

2016-11-28 15:31 Michał Mazik

Choroby storczyków mogą mieć różne przyczyny. Zdarza się, że w domowej uprawie storczyków popełniamy błędy, które skutkują choroabmi fizjologicznymi. ale storczyki są także porażane przez choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Dowiedz się, jakie choroby dotykaja storczyki, jak je rozpoznac i zwalczać. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?  

Problemy ze storczykami najczęściej są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji roślin i nieodpowiednimi warunkami ich uprawy. W pomieszczeniach ogrzewanych w dużej mierze powowdem problemów jest suche powietrze. Storczyki preferują warunki szklarniowe co do wilgotności powietrza, a to jest raczej niemożliwe do spełnienia w domu. Pozostaje częste, nawet codzienne zraszanie roślin oraz zainstalowanie nawilżaczy. Storczyki źle reagują także na nadmiar wody, zbyt intensywne nawożenie, częste przesadzanie i niewłaściwą temperaturę. To podstawowe błędy popełniane w uprawie storczyków, nie tylko przez osoby początkujące, które mogą skutkować chorobami fizjologicznymi.
Storczyki mogą być również porażane przez choroby grzybowe, bakteryjne czy wirusowe.

Choroby fizjologiczne storczyków – skutek nieprawidłowej pielęgnacji

Większość storczyków podlewa się umiarkowanie – najlepiej odstaną, miękką wodą. Ziemia przed kolejnym zabiegiem powinna lekko przeschnąć. Nadmierne podlewanie powoduje szybkie gnicie korzeni. W rezultacie roślina zamiera – liście marszczą się, żółkną i opadają. Ryzyko można ograniczyć stosując dobrze przepuszczalne podłoże (specjalistyczne dla storczyków) i drenaż. Skutkiem przesuszenia storczyków jest stopniowa utrata turgoru liści, opadanie kwiatów i stopniowe usychanie rosliny. Opadanie kwiatów (w różnej fazie – w tym nierozwiniętych pąków) może być również związane ze zbyt niską temperaturą, słabym oświetleniem lub przeciągami. Choroby fizjologiczne są odwracalne – wystarczy zlikwidować czynnik, który je powoduje. Jeśli jednak nie zareagujemy szybko, konsekwencją może być porażenie przez inne, groźniejsze grupy chorób (np. grzybowe).

>>Przeczytaj też: Uprawa storczyków w domu: okres spoczynku, podlewanie, nawożenie

Choroby grzybowe storczyków

Choroby grzybowe mogą atakować różne organy – liście, pędy, korzenie oraz kwiaty. Jeśli znajdują się w początkowej fazie, można je zwalczyć preparatami ekologicznymi. W dalszym etapie skuteczna (i to nie zawsze) jest chemia. Jedną z groźniejszych chorób jest fuzarioza storczyka. Przy porażeniu dochodzi do żółknięcia najstarszych liści. U ich podstawy można zauważyć czarną zgniliznę z charakterystycznymi pomarańczowymi zarodnikami. Zainfekowany storczyk powinno się spalić. Sąsiadujące z nim rośliny zaleca się potraktować Topsinem (nie w mieszkaniu!).
Zgorzel zgnilakowa storczyka – podobnie jak poprzednia choroba - również atakuje liście. W tym wypadku blaszki marszczą się i tracą barwę – jaśnieją. Po obumarciu łatwo oddzielają się od rośliny. Patogeny zwalcza się z użyciem preparatu Biosept.
Chorobą atakującą niemal wszytskie rośliny doniczkowe, w tym storczyki, jest szara pleśń. Jej rozwojowi sprzyjają chłodne, wilgotne warunki. Zarodniki grzyba unoszą się w powietrzu. Objawy są widoczne na płatkach kwiatów, na których pojawiają się wodniste, szarawe przebarwienia. Z czasem roślinę porasta matowa, szarawa pleśń. Profilaktycznie z chorobą można walczyć zapewniając dobrą cyrkulację powietrza (przez wietrzenie). Zainfekowane kwiaty trzeba usuwać. Doraźne stosuje się fungicydy.

>>Przeczytaj też: Pielęgnacja storczyków w domu: temperatura, światło, podłoże

Choroby bakteryjne storczyków

Chorobą trudną do zwalczenia jest mokra zgnilizna bakteryjna. Porażone liście stają się miękkie, obślizgłe i wydzielają nieprzyjemny zapach. Patogen w początkowej fazie można zwalczać  usuwając liście, a miejsca ran traktując węglem drzewnym. Oprócz tego warto zastosować Miedzian. Mocno porażony storczyk lepiej jednak wyrzucić, aby nie zainfekował innych cennych okazów.
Z chorób bakteryjnych na storczykach może pojawić się także bakteryjna plamistość liści. Na liściach pojawiają się drobne jasne plamy. Z czasem powiększają się a przebarwienia stają się bardziej intensywne. Na dolnej stronie blaszki liściowej występują szare skupiska bakterii. Chorobę – podobnie jak zgniliznę – zwalcza się z użyciem Miedzianu.

Choroby wirusowe storczyków

Na storczykach występują także choroby wirusowe. Najczęściej są rezultatem żerowania niektórych owadów (np. mszyc produkujących spadź). Niestety brakuje na nie w pełni skutecznego środka. Dlatego równolegle powinno się prowadzić walkę ze szkodnikami roślin pokojowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE