Czym podlewać storczyki, aby kwitły? Co ile podlewać storczyki?

2023-11-16 11:47

Storczyki to rośliny wyjątkowe, ale tak jak wszystkie kwiaty doniczkowe, potrzebują pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zabiegów jest podlewanie storczyków. Jak prawidłowo podlewać storczyki? Jakiej wody użyć do podlewania storczyków? Jak często podlewać storczyki? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Spis treści

  1. Jak często podlewać storczyki?
  2. Jak prawidłowo podlewać storczyki?
  3. Jaka wodą podlewać storczyki?
  4. Czy storczyka podlewa się cały rok?

Storczyki stały się w ostatnich latach jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych, którymi zdobimy nasze wnętrza. Nadal najczęściej uprawiamy w domach falenopsisy, ale coraz częściej goszczą u nas inne gatunki orchidei. Każdy z nich ma nieco odmienne potrzeby, a więc i ich pielęgnacja może się różnić. Zawsze jednak jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie storczyków pozostaje podlewania. Jak prawidłowo nawadniać storczyki różnych gatunków?

Jak często podlewać storczyki?

Uprawiane w doniczkach storczyki podlewać należy zwykle po całkowitym przeschnięciu podłoża. W zależności od wielkości rośliny, rodzaju pojemnika, etapu wzrostu, podłoża, natężenia światła, temperatury i wilgotności powietrza, częstotliwość podlewania wynosi od 3 do 16 dni. Doniczki gliniane przyspieszają przesychanie podłoża, plastikowe opóźniają ten proces. Phalaenopsis podlewa się po całkowitym wyschnięciu podłoża, gdy korzenie w doniczce zrobią się srebrzysto-szare, a Paphiopedilum nie toleruje mocnego przesuszenia podłoża i korzeni.

Jak prawidłowo podlewać storczyki?

Podlewanie zależy od rodzaju storczyków - inaczej podlewa się Phalaenopsis, inaczej Dendrobium, inaczej Cambrie.

1. Phalaenopsis podlewa się po całkowitym wyschnięciu podłoża, gdy korzenie robią się srebrzysto-białawe - co jest oznaką, że trzeba podlać. Podlewanie najlepiej wykonać przez zamoczenie na tak długi czas, aby podłoże dobrze nasiąkło wodą.

2. Dendrobium wymaga dobrego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem, ale nie zupełnego wyschnięcia. Sposób podlewania jak wyżej.

3. Cambria wymaga stale wilgotnego, ale nie mokrego podłoża, więc wymaga częstszego podlewania.

Najlepiej podlewać storczyki przez zanurzenie: doniczkę wstawiamy do naczynia z wodą i pozostawiamy tam tak długo, aż całe podłoże zostanie nawodnione. Czas ten jest uzależniony przede wszystkim od wielkości doniczki.

Jaka wodą podlewać storczyki?

Storczyki podlewamy wodą o temperaturze pokojowej. Odstana przegotowana woda to minimum, które trzeba zapewnić, Najlepsza jest deszczówka albo woda z odwróconej osmozy, albo zdemineralizowana. Woda kranowa, nawet przegotowana, zawiera sporo najróżniejszych związków chemicznych i przynajmniej raz na 1,5 miesiąca należy podłoże przepłukać wodą zdemineralizowaną albo inną prawie czystą chemicznie. Najpierw trzeba roślinę normalnie podlać, poczekać około pół godziny aż nagromadzone sole rozpuszczą się, a następnie przelać czystą chemicznie wodą w ilości równej dwóm objętościom doniczki. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy podłożem jest w przeważającej części kora.

Przeczytaj też: Jaką wodą podlewać rośliny doniczkowe

Czy storczyka podlewa się cały rok?

To zależy jaki to storczyk. Najpopularniejsze - Phalaenopsis - nie przechodzą okresu spoczynku, a to oznacza, że podlewa się je okrągły rok. Są jednak i takie, np. Dendrobium typu nobile, które przechodzą okres zimowego spoczynku i wtedy powinny mieć sucho (można delikatnie podlewać raz na 3-4 tygodnie) i chłodno.

Opracowanie: redakcja serwisu na podstawie tekstów Moniki Włodarczyk i Grażyny Siemińskiej

Nie przegap! Zebraliśmy najczęstsze problemy, które pojawiają się z uprawą storczyków w domu. Porad udzielają ogrodnicy:

Kwiaty doniczkowe. Jak polewać storczyki?

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda