Liście storczyka się marszczą [Porada eksperta]

2018-12-04 16:20

Witam. Liście storczyka więdną, marszczą się - jakby ze starości. Storczyk nie został przelany ani przesuszony. Jaka jest przyczyna tego, że liście storczyka się marszczą?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Skoro liście storczyka się marszczą, to znaczy, że roślina nie pobiera korzeniami wody. Mogą być zasuszone, albo zalane. Trzeba to sprawdzić. Najlepiej wyjąć roślinę z doniczki, ocenić stan korzeni i sprawdzić, czy pozostały jakieś żywe, czyli jędrne. Wtedy odpowiednio zaradzić. Jeślikorzenie są zasuszone, to trzeba je stopniowo nawodnić, a jeżeli korzenie są zgniłe, to te obciąć. Może też być konieczna wymiana podłoża na świeże. O uprawie Phalaenopsis proszę poczytać tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html

Inne porady tego eksperta