Na co chorują storczyki? Poznaj choroby storczyków – jak je rozpoznać i zwalczać?

2023-04-12 12:22

Twoje storczyki marnieją, zasychają, albo na liściach pojawiły się jakieś dziwne plamy? Pewnie na coś zachorowały. Dowiedz się, jakie choroby dotykają storczyki, jak je rozpoznać i zwalczać. Na co chorują storczyki i jak je leczyć?  

Choroby storczyków
Autor: GettyImages Jakie choroby mogą atakować storczyki?

Spis treści

  1. Jakie są przyczyny problemów ze storczykiem?
  2. Choroby fizjologiczne storczyków – skutek nieprawidłowej pielęgnacji
  3. Choroby grzybowe storczyków
  4. Choroby bakteryjne storczyków
  5. Choroby wirusowe storczyków

Choroby storczyków mogą mieć różne przyczyny. Zdarza się, że pielęgnując storczyki w domu, popełniamy błędy, które w konsekwencji prowadzą do tzw. chorób fizjologicznych. Ale to nie wszystko: storczyki mogą być również porażane przez choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne. Na co mogą zachorować storczyki i co zrobić, by je wyleczyć?

Jakie są przyczyny problemów ze storczykiem?

Problemy ze storczykami bardzo często wynikają z niewłaściwej pielęgnacji roślin i nieodpowiednich warunków ich uprawy. Przykładowo: w pomieszczeniach ogrzewanych w dużej mierze powodem problemów jest suche powietrze. Storczyki preferują warunki szklarniowe, czyli wysoką wilgotność powietrza, a to jest raczej trudne do spełnienia w domu. Pozostaje częste, nawet codzienne zraszanie roślin oraz zainstalowanie nawilżaczy. Storczyki źle reagują także na nadmiar wody, zbyt intensywne nawożenie, częste przesadzanie i niewłaściwą temperaturę uprawy. To podstawowe błędy popełniane w uprawie storczyków, a ich wynikiem mogą być choroby fizjologiczne.

Choroby fizjologiczne storczyków – skutek nieprawidłowej pielęgnacji

Większość storczyków należy podlewać umiarkowanie – najlepiej odstaną, miękką wodą. Ziemia przed kolejnym zabiegiem powinna lekko przeschnąć. Nadmierne podlewanie powoduje szybkie gnicie korzeni. W rezultacie roślina zamiera – liście marszczą się, żółkną i opadają. Ryzyko można ograniczyć stosując dobrze przepuszczalne podłoże (specjalistyczne dla storczyków) i drenaż.

Skutkiem przesuszenia storczyków jest stopniowa utrata turgoru liści, opadanie kwiatów i stopniowe usychanie rośliny. Opadanie kwiatów (w różnej fazie – w tym nierozwiniętych pąków) może być również związane ze zbyt niską temperaturą, słabym oświetleniem lub przeciągami.

Choroby fizjologiczne są odwracalne – wystarczy zlikwidować czynnik, który je powoduje. Jeśli jednak nie zareagujemy szybko, konsekwencją może być porażenie roślin przez inne, groźniejsze grupy chorób, np. choroby grzybowe.

Choroby grzybowe storczyków

Choroby grzybowe mogą atakować różne części storczyka: liście, pędy, korzenie oraz kwiaty. Jeśli choroba jest w początkowej fazie, można ją zwalczyć preparatami ekologicznymi. W dalszym etapie skuteczna (i to nie zawsze) jest chemia.

  • Fuzarioza storczyka jest jedną z groźniejszych chorób storczyków. Przy porażeniu dochodzi do żółknięcia najstarszych liści. U ich podstawy można zauważyć czarną zgniliznę z charakterystycznymi pomarańczowymi zarodnikami. Zainfekowany storczyk powinno się spalić. Sąsiadujące z nim rośliny zaleca się potraktować odpowiednim środkiem ochrony roślin (nie wykonywać zabiegu w mieszkaniu!).
  • Zgorzel zgnilakowa storczyka – podobnie jak poprzednia choroba, również atakuje liście. W tym wypadku blaszki liściowe marszczą się i tracą barwę – jaśnieją. Po obumarciu łatwo oddzielają się od rośliny. Patogeny zwalcza się z użyciem preparatu Biosept.
  • Szara pleśń jest chorobą atakującą niemal wszystkie rośliny doniczkowe, w tym także storczyki. Jej rozwojowi sprzyjają chłodne, wilgotne warunki. Zarodniki grzyba unoszą się w powietrzu. Objawy są widoczne na płatkach kwiatów, na których pojawiają się wodniste, szarawe przebarwienia. Z czasem roślinę porasta matowa, szarawa pleśń. Profilaktycznie z chorobą można walczyć zapewniając dobrą cyrkulację powietrza (przez wietrzenie). Zainfekowane kwiaty trzeba usuwać. Doraźne stosuje się fungicydy.

Choroby bakteryjne storczyków

Chorobą storczyka, trudną do zwalczenia, jest mokra zgnilizna bakteryjna. Porażone liście stają się miękkie, oślizgłe i wydzielają nieprzyjemny zapach. Patogen w początkowej fazie można zwalczać  usuwając zainfekowane liście, a miejsca ran traktując węglem drzewnym. Oprócz tego warto zastosować Miedzian. Mocno porażony storczyk lepiej jednak wyrzucić, aby nie zainfekował innych cennych okazów.

Inną chorobą bakteryjną, która może porażać storczyki, jest bakteryjna plamistość liści. Na liściach pojawiają się drobne jasne plamy, które z czasem powiększają się, a przebarwienia stają się bardziej intensywne. Na dolnej stronie blaszki liściowej zauważalne są szare skupiska bakterii. Chorobę tę – podobnie jak zgniliznę – zwalcza się Miedzianem

Choroby wirusowe storczyków

Na storczykach występują także choroby wirusowe. Najczęściej są rezultatem żerowania niektórych owadów (np. mszyc produkujących spadź). Niestety, brakuje na nie w pełni skutecznego środka. Dlatego równolegle powinno się prowadzić walkę ze szkodnikami roślin pokojowych.

Przeczytaj też:

Problemy ze storczykami - najczęstsze błędy w pielęgnacji storczyków [WIDEO]

Jak dobrze znasz storczyki? Sprawdź, czy rozpoznasz te najpopularniejsze

Pytanie 1 z 11
Jak nazywa się ten storczyk?
Storczyk Vanda
Nasi Partnerzy polecają