Trzykrotka znowu modna! Jak uprawiać i pielęgnować trzykrotkę? Gatunki trzykrotki do domowej uprawy

2023-11-20 14:28

Trzykrotka (Tradescantia) to roślina chętnie uprawiana w mieszkaniach ze względu na atrakcyjne, wielobarwne liście, szybki wzrost oraz niewielkie wymagania. Z pielęgnacją trzykrotki poradzi sobie nawet osoba początkująca. Jak pielęgnować trzykrotkę doniczkową?

Rodzaj Tradescantia obejmuje ponad 70 gatunków, z czego znaczna grupa jest uprawiana w pomieszczeniach jako rośliny pokojowe. Poszczególne gatunki trzykrotki różnią się wyglądem, ale mają zbliżone wymagania.

Spis treści

  1. Trzykrotka – gatunki i odmiany do domowej uprawy
  2. Galeria zdjęć: Trzykrotki doniczkowe
  3. Jakie miejsce lubi trzykrotka? Co zrobić, żeby miała ładne liście?
  4. Uprawa trzykrotki w doniczce - jak pielęgnować trzykrotkę w domu?
  5. Kiedy i jak rozmnażać trzykrotkę?
  6. Ile kosztuje trzykrotka?

Trzykrotka – gatunki i odmiany do domowej uprawy

Najpopularniejszym gatunkiem uprawianym w doniczkach w mieszkaniach jest trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina, syn. Zebrina pendula). To efektowne pnącze o paskowanych, ostro zakończonych liściach, które mają barwę zielono-srebrzysto-fioletowo-bordową. W zależności od nasłonecznienia liście trzykrotki pasiastej są mniej lub bardziej wybarwione.

Efektowne odmiany trzykrotki pasiastej to m.in.:

  • trzykrotka pasiasta 'Nanouk' – ma zielono-biało-różowe liście. Przy dużej ilości światła rozproszonego barwy są intensywne i kontrastowe.
  • trzykrotka pasiasta 'Purple Heart' – ma ciemnofioletowe liście z zielonymi przebarwieniami, bez pasków.
  • trzykrotka pasiasta 'Cyanotis' – ma liście dłuższe i cieńsze od typowego gatunku, liście są omszone, jasnozielone.

Innym atrakcyjnym gatunkiem doniczkowej trzykrotki jest trzykrotka purpurowa (Tradescantia pallida). Ma jasnofioletowo-zieloną barwę liści, które są dłuższe i węższe niż u trzykrotki pasiastej. Mają lancetowaty kształt.

Trzykrotki domowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Na rynku można dostać różnorodne odmiany. Czasem nie warto sugerować się systematyką, gdyż często są błędnie przyporządkowane do gatunków. Na szczęście mają podobne wymagania i zbliżony sposób pielęgnacji.

W ogrodzie natomiast uprawia się trzykrotkę wirginijską (Tradescantia virginiana). Ostatnia roślina różni się jednak wymaganiami od roślin doniczkowych.

Galeria zdjęć: Trzykrotki doniczkowe

Jakie miejsce lubi trzykrotka? Co zrobić, żeby miała ładne liście?

  • Stanowisko dla trzykrotki doniczkowej

Trzykrotki „słyną” z wielobarwnych liści. Ich odcienie zależą od natężenia światła, dlatego ważny jest wybór miejsca do uprawy trzykrotki w domu. Nadmierne nasłonecznienie jest niewskazane, gdyż powoduje poparzenia liści i powstawanie plam. Trzykrotki uprawiane w cieniu mają mniej kolorów na liściach, zaś same kolory są mniej intensywne (bardziej matowe). Dlatego najlepsze miejsce dla trzykrotki to takie, gdzie jest dużo światła rozproszonego. Dobrze sprawdzają się na parapetach okien wystawy północnej i w pewnym oddaleniu (np. 1-2 m) od okna w bardziej słonecznych pomieszczeniach. Trzykrotka bardzo dobrze radzi sobie w półcieniu.

  • Podłoże dla trzykrotki doniczkowej

Podłoże do uprawy trzykrotki w doniczce powinno być żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Można wykorzystać uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych z dodatkiem torfu, piasku i rozluźniacza o grubszej frakcji (np. keramzytu).

Odczyn podłoża dla trzykrotki powinien być od kwaśnego do lekko kwaśnego. Na dnie należy usypać 1-2 cm drenażu. Trzykrotki nie potrzebują dużych donic.

Trzykrotka pasiasta
Autor: GettyImages Trzykrotka pasiasta

Uprawa trzykrotki w doniczce - jak pielęgnować trzykrotkę w domu?

  • Podlewanie trzykrotki

Trzykrotka znosi krótkotrwałe przesuszenie. Podlewa się ją regularnie, odstaną wodą. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne do umiarkowanie suchego. Nie wolno jej zalewać, w warunkach nadmiernej wilgoci choruje.

  • Nawożenie trzykrotki

Trzykrotki szybko rosną, więc aplikowanie nawozu z dużą ilością azotu nie jest konieczne, a w dodatku mogłoby negatywnie wpłynąć na wybarwienie liści. Dlatego do nawożenia trzykrotki wybiera się nawozy zawierające dużo potasu i fosforu. Można korzystać z nawozów humusowych. Nawozy stosuje się średnio co 2-3 tygodnie od wiosny do jesieni. Dawki mogą być mniejsze (nawet o połowę) od tych zalecanych przez producenta. Do dokarmiania nadają się nawet nawozy dla... storczyków.

  • Choroby i szkodniki trzykrotki

Trzykrotki są dość odporne i rzadko "chorują". Jeśli już pojawiają się problemy, to wynikają one z nadmiernego podlewania. Natomiast w miejscu nadmiernie zacienionym rośliny mogą wyglądać nieatrakcyjne: są drobne, nadmiernie wydłużone (duże odległości między liśćmi) i łamliwe.

  • Cięcie trzykrotki

Przycinanie rośliny nie jest potrzebne poza sytuacją, gdy chcemy odmłodzić roślinę. Można wtedy przyciąć pędy nadmierne wydłużone i ogołocone z liści.

Kiedy i jak rozmnażać trzykrotkę?

Trzykrotkę można sadzić i rozmnażać o każdej porze roku, chociaż optymalnym terminem jest wiosna. Roślina łatwo rozmnaża się przez sadzonki pędowe (szybko się ukorzeniają), które po pobraniu z rośliny matecznej można umieszczać od razu w podłożu.

Przesadzanie trzykrotki jest rzadko potrzebne. Rośliny lubią "przyciasne" donice, a w dodatku są krótkowieczne. Najczęściej po 2-3 latach wymienia się je na nowe.

Trzykrotki to rośliny atrakcyjne, nie sprawiają problemów uprawowych i są wszechstronnie wykorzystywane. Warto je sadzić w mieszkaniu w oddzielnych pojemnikach lub w kompozycjach odmianowych lub międzygatunkowych. Są przepiękną dekoracją każdego wnętrza. Często sadzi się je z wyższymi roślinami, aby dekorowały donicę lub ogołocone z liści pędy (np. u juki).

Poznaj też inne nieduże rośliny doniczkowe o ozdobnych liściach:

Ile kosztuje trzykrotka?

Trzykrotki są dość popularne i tanie, kupisz je nawet w dyskontach, takich jak Biedronka, czy Leroy Merlin. Kosztuje około 20 zł. Mało osób zwraca na nie uwagę na sklepowych półkach, a naprawdę warto! To idealna roślina do każdego mieszkania i bardzo dekoracyjna, jak się rozrośnie. Nie potrzebuje dużej donicy, więc nie zajmie w domu zbyt wiele miejsca.

Trzykrotka purpurowa
Autor: GettyImages Trzykrotka purpurowa

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.