Peperomia – gatunki do uprawy w doniczkach, jak pielęgnować peperomie

2016-07-18 13:47

Peperomia to popularna roślina doniczkowa o ozdobnych liściach. Do domowej uprawy w doniczkach polecanych jest kilka gatunków peperomii. Poznaj gatunki i odmiany peperomii do domu. Wymagania i pielęgnacja peperomii.

Niewielkie, ale niezwykle urocze peperomie, to jedne z ciekawszych i chętniej uprawianych doniczkowych roślin o ozdobnych liściach. Swoją popularność zawdzięczają głównie niewielkim wymaganiom oraz dużej różnorodności odmianowej, pozwalającej na wybór roślin najbardziej odpowiadających naszym upodobaniom.
Na świecie znanych jest ponad 1000 gatunków peperomii, jednak w uprawie spotyka się tylko niewielką część z nich. Mimo to trudno narzekać na monotonię, gdyż poszczególne gatunki bardzo różnią się między sobą i posiadają liczne, ciekawe odmiany.

>>Przeczytaj też: Jak kupić zdrową roślinę doniczkową do domu? Praktyczny poradnik

Peperomia - opis rośliny

Peperomie osiągają zwykle niewielkie rozmiary, dlatego nadają się do uprawy nawet w małych mieszkaniach. Ich główną ozdobą są atrakcyjne, błyszczące, mięsiste liście o różnych kształtach i kolorach. Drobne kwiatki peperomii, zebrane w wąskie, cienkie, kłosowate kwiatostany, są mało dekoracyjne i bez uszczerbku dla rośliny można je usuwać.
Peperomie to rośliny o róznych pokroju: płożącym, krzewiastym lub wzniesionym. Niektóre z nich mozna uprawiac jako rośliny zwisające.

Gatunki i odmiany peperomii do uprawy w domu

Do gatunków peperomii najczęściej spotykanych w uprawie należą:

  • peperomia kędzierzawa,
  • peperomia magnoliolistna,
  • peperomia kluzjolistna,
  • peperomia tępolistna,
  • peperomia srebrzysta,
  • peperomia gładka.

Peperomia kędzierzawa (łac. Peperomia caperata) osiąga 15-20 cm wysokości i ma dość zwarty, kępiasty pokrój. Jej największą ozdobą są mocno pomarszczone, jajowate lub sercowate, lśniące liście długości do 3 cm, z wyraźnie zarysowanym unerwieniem. Do ciekawszych odmian należy 'Emerald Ripple', 'Purpurea', 'Theresa' i 'Rosso'.
Zupełnie inaczej wygląda peperomia kluzjolistna (Peperomia clusiifolia) i nieco podobna do niej peperomia magnoliolistna (Peperomia magnoliifolia). Oba gatunki dorastają do 20-30 cm wysokości i mają wzniesiony pokrój. Ich duże, mięsiste, owalne i gładkie liście, osadzone są na grubych ogonkach i sztywnych, czasem pokładających się pędach.
Podobnym do nich gatunkiem jest także peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia), dorastająca do około 40 cm wysokości, o zaokrąglonych, miesistych , fioletowozielonych liściach oraz peperomia gładka (Peperomia glabella) o wzniesionym bądź płożącym pokroju, osiągająca 40-50 cm wysokości i posiadająca bardziej wydłużone, gładkie, błyszczące liście.
Całkiem inaczej wygląda natomiast peperomia srebrzysta (Peperomia argyreia), której szerokoowalne, ostro zakończone, ciemnozielone, gładkie, błyszczące liście pokryte są szerokimi, szarosrebrzystymi pasami, biegnącymi wzdłuż nerwów.

Wśród ciekawszych odmian peperomii na uwagę zasługują m.in.:

  • peperomia magnoliolistna: 'Golden Gate', 'Rainbow', 'Variegata', 'Green Gold';
  • peperomia tępolistna: 'Variegata', 'Alba', 'Albo-marginata', 'Minima';
  • peperomia gładka: 'Variegata';
  • peperomia kluzjolistna: 'Jellie'.

>>Przeczytaj też: Zasychanie brzegów liści roślin doniczkowych – przyczyny, jak zapobiegać

Wymagania peperomii

Peperomie, to rośliny mało wymagające, choć nie wszędzie będą rosły równie dobrze. Rośliny preferują stanowiska bardzo jasne, ale z rozproszonym światłem (okna wschodnie lub zachodnie) oraz lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoża. Nie lubią nadmiaru wody i słońca, ale oczekują wilgotnego powietrza (mozna postawic doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej mokrymi kamykami). Latem dobrze czują się w temperaturze pokojowej, natomiast zimą wolą miejsca chłodniejsze i oddalone od kaloryferów, najlepiej z temperaturą 16-18 st.C.

>>Przeczytaj też: Rośliny doniczkowe: rozmnażanie przez sadzonki liściowe

Od wiosny do jesieni należy peperomie zasilać raz w miesiącu nawozem płynnym dwukrotnie rozcieńczonym w stosunku do dawki podanej na opakowaniu.
Peperomie rozmnaża się wiosną lub latem przez sadzonki liściowe (cały liść z 2-3- centymetrowym ogonkiem nalezy posadzić w ziemi tak, by brzeg blaszki dotykał podłoża).

Sprawdź ciekawe projekty z kolekcji Muratora:

Zobacz film: Rośliny doniczkowe o najmniejszych wymaganiach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE