Kwiaty doniczkowe: co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową?

2015-11-16 11:22 Katarzyna Józefowicz
podlewanie-kwiatow-doniczkowych
Autor: www.thinkstockphotos.com Jeśli zbyt często podlewamy rośliny doniczkowe, możemy je przelać

Kwiaty doniczkowe wyglądają ładnie, gdy są odpowiednio pielęgnowane. Zdarza się jednak, że nadgorliwie dbając o nasze rośliny doniczkowe, zbyt często je podlewamy. Możemy wtedy doprowadzić do ich przelania. Jak wygląda roślina przelana? Co zrobić, gdy przelejemy roślinę doniczkową? Czy można ją uratować?

Pielęgnacja roślin doniczkowych wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym. Bez odpowiedniej wiedzy o potrzebach poszczególnych gatunków, nie uda się utrzymać ich w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Niewłaściwa pielęgnacja roślin doniczkowych może je osłabić i spowodować utratę ich walorów ozdobnych, a czasami nawet doprowadzić do jej obumarcia. Dlatego warto bliżej poznać potrzeby kwiatów doniczkowych, którymi się opiekujemy.

Przelanie rośliny doniczkowej – jeden z błędów pielęgnacyjnych

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy w opiece nad roślinami doniczkowymi jest niewłaściwe podlewanie. Zwykle staramy się podlewać nasze kwiaty jak najczęściej, gdyż wydaje nam się, że roślinom bardziej zaszkodzi susza niż nadmiar wody. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż nie każda roślina dobrze znosi nadmierną wilgoć w podłożu.

>>Przeczytaj też: Kwiaty doniczkowe: jak uratować przesuszone rośliny doniczkowe

Dlaczego przelanie rośliny doniczkowej jest szkodliwe?

Woda zalegająca w okolicach korzeni rośliny uprawianej w doniczce utrudnia pobieranie tlenu, co sprawia, że roślina zaczyna się dusić, a jej liście i kwiaty szybko więdną, chociaż ziemia w doniczce pozostaje mokra.

Jak uratować przelaną roślinę doniczkową

Kiedy zdarzy się nam popełnić błąd i przelać nasze kwiaty doniczkowe, mamy jeszcze szansę je uratować, o ile tylko w porę dostrzeżemy problem. Po stwierdzeniu zalania, musimy natychmiast wyjąć roślinę z doniczki, usunąć podłoże, opłukać korzenie pod letnią wodą i dokładnie oczyścić je z obumarłych fragmentów. Jeśli chociaż część korzeni pozostała zdrowa, roślina ma szansę się zregenerować, o ile posadzimy ją do nowej doniczki wypełnionej świeżym, lekko wilgotnym podłożem.
Czasami udaje się też zachować zalaną roślinę nawet wtedy, gdy straciła wszystkie swoje korzenie, gdyż w przypadku niektórych gatunków, można pobrać ich część nadziemną i ponownie ukorzenić. W ten sposób możemy odratować między innymi zalane fiołki afrykańskie czy hoje, których pędy dość łatwo ukorzeniają się w wodzie.

Co zrobić, by uniknąć przelania roślin doniczkowych

Aby uniknąć zalania roślin doniczkowych, musimy pamiętać, że ziemia w doniczce nigdy nie powinna być mokra, a woda nie może zalegać na podstawce. Bez obawy możemy często podlewać jedynie te gatunki roślin, które pochodzą z terenów podmokłych i w naturze rosną w miejscach wilgotnych lub nawet zupełnie mokrych, takich jak papirusy (cibory) czy skrzydłokwiaty. Ryzyko przelania jest też nieco mniejsze w przypadku lubiących wilgoć paproci. Pozostałe rośliny uprawiane w naszych mieszkaniach, na nadmiar wody szybko reagują chorobą lub obumarciem. Szczególnie wrażliwe na przelanie są sukulenty i kaktusy, które w naturze zasiedlają środowiska suche lub okresowo suche.

podlewanie-kwiatow-doniczkowych
Autor: www.thinkstockphotos.com Jeśli zbyt często podlewamy rośliny doniczkowe, możemy je przelać
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE