Storczyk Phalaenopsis. Różne gatunki storczyka Phalaenopsis

2019-12-27 8:13 Monika Włodarczyk

W sklepach i kwiaciarniach można kupić dorosłe, kwitnące okazy storczyków Phalaenopsis - najczęściej hybrydy tej orchidei. Ale w sklepach internetowych można też zdobyć gatunki Phalaenopsis.

W sklepach najczęściej oferowane są hybrydy storczyka Phalaenopsis. W Polsce jest kilka sklepów internetowych, które oprócz popularnych hybryd oferują gatunki Phalaenopsis. Wbrew powszechnej opinii, nie są one wcale trudniejsze w uprawie niż hybrydy.
Najczęściej oferowane są jako sadzonki - chętnie kupowane przez miłośników orchidei, głównie ze względu na dużo niższą cenę niż okazów dorosłych. Są to rośliny dobrze ukorzenione, ale do ich kwitnienia musi upłynąć od 2 do 4 lat. Jeszcze bardziej cierpliwi i lubiący wyzwania mogą wyhodować storczyka od siewki. W sprzedaży pojawiają się pojemniki z siewkami różnych gatunków storczyków, a najłatwiej utrzymać przy życiu siewki Phalaenopsis. Rośliny w pojemniku są umieszczone w agarze. Po zakupie, jeśli warstwa agaru jest nienaruszona, młode rośliny nadal rosną w pojemniku, aż do czasu, gdy przestaną się w nim mieścić. Pojemnik ten jest ściśle zamknięty i pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać. Roślina posiada wewnątrz wszystko, czego jej potrzeba do rozwoju. Po otworzeniu pojemnika rośliny delikatnie wyjmujemy z agaru, dokładnie opłukujemy w letniej wodzie i umieszczamy w małej doniczce z drobnym podłożem, do którego warto dodać kawałki sphagnum (mchu). Od tej pory uprawiamy małą Phalaenopsis, tak jak pozostałe egzemplarze.

Gatunki storczyka Phalaenopsis

Jedną z najwdzięczniejszych gatunków jest Phalaenopsis equestris. Jest to stosunkowo niewielka roślina, bardzo szybko przyrasta i nie sprawia większych kłopotów w uprawie. Szybko zaczyna kwitnąć – kwiaty są białe, różowe i niebieskie – a po przekwitnieniu często tworzy na pędzie keiki, czyli nową roślinę. Podczas następnych kwitnień kwiaty mogą pojawiać się zarówno na nowych pędach, jak i na keiki.

Innym gatunkiem, który z powodzeniem nadaje się dla początkujących, jest Phalaenopsis Mini Mark. Jej kwiaty są śnieżnobiałe z pomarańczowymi kropeczkami, a warżka ciemnopomarańczowa. Lubi wypuszczać kilka pędów równocześnie z dużą liczbą kwiatów.

Wśród Phalaenopsis można znaleźć i takie gatunki, które raz wypuściwszy pęd kwiatowy, nawet po przekwitnięciu, nie zasuszają go. Przy następnym kwitnieniu wytwarzają nowe pędy kwiatowe, a na starych zawiązują nowe pąki. Do takich należy Phalaenopsis  lamelligera, Phalaenopsis  cornu-cervi czy Phalaenopsis amboinensis. Łatwo sobie wyobrazić, jak pięknie wygląda taka roślina po kilku latach uprawy.

Bez względu na to, czy wybierzemy hybrydę Phalaenopsis, czy jej gatunek, jedno jest pewne: każde kolejne kwitnienie naszych roślin będzie oczekiwanym wydarzeniem, a rozwijające się kwiaty napełnią nas radością i dumą.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Anonymous
|

Proponujemy zadać pytanie naszemu specjaliście w dziale Zapytaj Ogrodnika, wpisując je do formularza na stronie http://www.wymarzonyogrod.p...

Ania
|

od tygodnia jestem wlascilielka storczyku - Phalaenopsis equestria. Wczoraj zauwazylam ze 2 duze liscie zaczynaja zoklnac. Co jest tego powodem? Co robie zle (po raz pierwszy od tygodnia podlam go od dolu)? Prosze o pomoc, nie chce go stracic jak 3 poprzednie