Storczyki ogrodowe: jakie storczyki można sadzić w ogrodzie

2020-06-09 8:03 Katarzyna Józefowicz, mat. wideo: TVN Meteo/x-news

Storczyki to rośliny o oryginalnych i niezwykle dekoracyjnych kwiatach, zazwyczaj uprawiane przez nas w domu w doniczkach. A czy są storczyki, które można sadzić w ogrodach? Poznaj storczyki ogrodowe.

Storczyki kojarzą się zwykle z pięknymi roślinami egzotycznymi, mogącymi przetrwać wyłącznie w cieplarnianych warunkach. Warto jednak wiedzieć, że obok dobrze nam znanych orchidei domowych, istnieje również grupa storczyków, które z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie. Wprawdzie rośliny te nie kwitną tak spektakularnie, jak ich egzotyczni kuzyni, ale mimo to mogą być interesującą ozdobą ogrodu.

Przeczytaj też: Najpopularniejsze storczyki do uprawy w mieszkaniach >>>

Storczyki gruntowe do sadzenia w ogrodzie

  • Jednym z ciekawszych storczyków gruntowych jest bletilla pasiasta (łac. Bletilla striata). Ta niewysoka bylina dorasta do około 50 cm wysokości i tworzy niewielkie rozety liściowe, wyrastające z podziemnego kłącza. Zakwita wczesnym latem (w czwerwcu–lipcu) rozwijając różowe lub białe kwiaty, zebrane po kilka na brązowym pędzie. Storczyk ten lubi stanowiska cieniste oraz żyzne i przepuszczalne podłoże. Gatunek nie jest dostatecznie odporny na niską temperaturę, dlatego zimą może przemarzać (warto jesienią wykopać kłącza i przechować do wiosny w chłodnym pomieszczeniu).
  • Kolejny interesujący storczyk do ogrodu to kruszczyk szerokolistny (łac. Epipactis helleborine), który tworzy kępy zielonych, szerokich liści. Za sprawą podziemnego kłącza bardzo się rozrasta. Jego biało-zielono-fioletowe kwiaty są dość małe, ale za to bardzo liczne. Na pędzie tworzą jednostronny, wiechowaty kwiatostan (o wysokości około 1 m), złożony z kilkudziesięciu kwiatów. Storczyk ten kwitnie latem (od czerwca do września). Wymaga półcienistego stanowiska oraz żyznej, próchniczej i wilgotnej gleby. Jest dostatecznie mrozoodporny i nie potrzebuje zimowego okrycia.
  • Ciekawym gatunkiem jest też stoplamek szerokolistny (łac. Dactylorhiza majalis). Zwykle dorasta do 40–60 cm wysokości. Ma szerokie, lancetowate liście, ozdobione licznymi plamkami. Jego fioletowe lub różowe kwiaty są małe, ale bardzo liczne. Rozwijają się na sztywnym pędzie (około 60 cm długości) i tworzą gęsty, groniasty kwiatostan. Storczyk ten kwitnie od maja do lipca. Wymaga słonecznego stanowiska oraz żyznego wilgotnego podłoża.
  • Do storczyków ogrodowych należą też interesujące obuwiki (łac. Cypripedium), których kwiaty mają oryginalną budowę. Mimo iż są jednymi z najciekawszych storczyków gruntowych, ich uprawa jest trudna, ponieważ rośliny potrzebują dość szczególnych warunków, innych dla każdego gatunku.

Zobacz wideo: Jak przygotować odpowiednie miejsce dla storczyków i jak zadbać o storczyki w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE