Spis treści
- Dlaczego warto mieć lilie azjatyckie w ogrodzie?
- Czy lilie azjatyckie są wieloletnie?
- Jak wyglądają lilie azjatyckie? Kiedy kwitną?
- Ciekawe odmiany lilii azjatyckich
- Jakie wymagania mają lilie azjatyckie?
- Czy lilie azjatyckie zimują w gruncie?
- Kiedy sadzimy lilie azjatyckie?
- Jak dbać o lilie azjatyckie? Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
- Lilie azjatyckie - zastosowanie w ogrodzie
Lilie to wyjątkowo atrakcyjne kwiaty cebulowe, które zachwycają szlachetną urodą i wspaniałymi kwiatami, dlatego chętnie uprawiamy je w ogrodach. Do grona najpopularniejszych należą lilie azjatyckie, a właściwie mieszańcze azjatyckie, skupiające mnóstwo pięknych odmian, uzyskanych przez krzyżowanie ze sobą różnych gatunków lilii.
Dlaczego warto mieć lilie azjatyckie w ogrodzie?
Lilie azjatyckie charakteryzują się łatwością uprawy, wczesną porą kwitnienia, odpornością na mróz i niekorzystne warunki atmosferyczne oraz małą podatnością na choroby i szkodniki, dlatego są idealnym wyborem dla każdego miłośnika lilii.
Czy lilie azjatyckie są wieloletnie?
Lilie azjatyckie są wieloletnimi roślinami.

i
Jak wyglądają lilie azjatyckie? Kiedy kwitną?
Lilie azjatyckie mają sztywne, wzniesione pędy, gęsto pokryte układającymi się naprzemianlegle ciemnozielonymi, szerokolancetowatymi liśćmi. W zależności od odmiany, poszczególne rośliny różnią się natomiast między sobą wysokością (od 30-40 do 100-120 cm) oraz barwą i formą kwiatów (pojedyncze, półpełne lub pełne), które mogą układać się na pędzie do góry, na boki lub zwieszać się do dołu. Kwiaty lilii azjatyckich rozwijają się na szczycie pędu w gronach lub baldachach. Pojedynczy kwiat jest duży, zwykle sześciopłatkowy z rozłożonymi na boki i wywiniętymi na końcach do góry szerokimi płatkami. Kwiaty lilii azjatyckich na ogół nie pachną, za to zachwycają niezwykle bogatą paletą barw, gdyż występują w różnych kolorach i często są wielobarwne lub ozdobione kontrastowymi smugami, przebarwieniami i cętkami.
Lilie azjatyckie kwitną raz w sezonie - głównie w czerwcu i lipcu.
Ciekawe odmiany lilii azjatyckich
Na uwagę zasługują min. takie odmiany jak:
- niskie, dorastające do ok 30/40-60 cm: 'Sugar Love' (kwiaty biało-różowe), 'Tiny Nugget' (kwiaty żółte, pomarańczowo cętkowane), 'Netty'S Pride' (kwiaty biało-bordowe),
- średnie, osiągające ok. 0,6-0,8/0,9 m: 'Fancy Dance' (kwiaty trójkolorowe, różowo-białe z pomarańczowym przebarwieniem), 'Purple Eye' (kwiaty fioletowo-bordowe), 'Secret Kiss' (kwiaty ciemnobordowe), 'Canova' (kwiaty białe), 'Fata Morgana' (kwiaty pełne, żółte),
- wysokie, dorastające do ok. 0,9/1-1,2 m: 'Roselily Isabella' (kwiaty pełne, ciemnoróżowe), 'Tribal Dance' (kwiaty wielobarwne, cętkowane), 'Must See' (kwiaty pełne, płatki wąskie, biało-pomarańczowe), 'Flore Pleno' (kwiaty pełne, pomarańczowe, cętkowane), 'Nutmegger' (kwiaty cytrynowożółte, nakrapiane), 'Cancun' (kwiaty żółto-pomarańczowe), 'Mystery Dream' (kwiaty pełne, limonkowo-zielone z bordowymi akcentami), 'Strawberry Event' (kwiaty czerwono-bordowe).

i
Jakie wymagania mają lilie azjatyckie?
Lilie azjatyckie to nie tylko piękne, ale też łatwe w uprawie rośliny. Oczekują wprawdzie słonecznego stanowiska, ale już w stosunku do podłoża są tolerancyjne, gdyż urosną na każdej, przeciętnej glebie ogrodowej. Nie lubią jedynie jałowego piasku, pozbawionego składników pokarmowych oraz ciężkiego, gliniastego, mokrego podłoża, na którym ich cebule zagniwają.
Przed sadzeniem cebul w ogrodzie należy też starannie wybrać dla nich docelowe stanowisko, gdyż rośliny nie lubią częstego przesadzania. Jeśli natomiast miejsce przypadnie im do gustu, mogą pozostać na nim przez wiele lat, z roku na rok rozrastając się w coraz większa kępę (nie są jednak ekspansywne).
Czy lilie azjatyckie zimują w gruncie?
Lilie azjatyckie są całkowicie mrozoodporne, zimują w gruncie i nie wymagają zimowego okrycia.
Kiedy sadzimy lilie azjatyckie?
Cebule lilii azjatyckich są duże, mięsiste, kuliste, pokryte łuskami. Sadzi się do gruntu jesienią (we wrześniu-październiku) lub wiosną (w kwietniu-maju), umieszczając na głębokości 12-15 cm. lub na głębokości równej trzykrotność wysokości cebuli. Niskie odmiany lilii azjatyckich można sadzić też w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Po posadzeniu cebul, stanowisko warto wyściółkować (np. kompostem), co ochroni świeżo posadzone cebule przed zimowym chłodem, a także zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu gleby i rozwojowi chwastów.

i
Jak dbać o lilie azjatyckie? Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne
Lilie azjatyckie nie są szczególnie absorbujące, jednak potrzebują kilku zabiegów pielęgnacyjnych.
- Przede wszystkim po kwitnieniu należy usuwać z nich przekwitłe kwiatostany (zabieg zapobiega zawiązywaniu się nasion, które bardzo osłabiają cebulę), pozostawiając jak najwięcej ulistnionego pędu, który przez resztę sezonu będzie odżywiał podziemną cebulę.
- W sezonie wegetacyjnym (najpóźniej do połowy lipca) warto je też zasilać wieloskładnikowymi nawozami dla kwiatów cebulowych.
- W czasie przedłużającej się suszy, rośliny dobrze jest również nawadniać, dzięki czemu będą silniejsze i rozwiną większe kwiaty.
- Ponieważ mieszańce azjatyckie są zwykle odporne na choroby i szkodniki, nie wymagają ochrony chemicznej. Czasami tylko może im zagrażać powszechny szkodnik lilii – poskrzypka liliowa, z którą warto podjąć zdecydowaną walkę.
- Rośliny nie potrzebują też częstego odmładzania, jeśli jednak nadmiernie się zagęszczą i zaczną wydawać mniejsze kwiaty, warto je wykopać, podzielić i posadzić na nowym stanowisku.
- Przy okazji rośliny można też rozmnożyć, pobierając z nich cebulki przybyszowe.

i
Lilie azjatyckie - zastosowanie w ogrodzie
Lilie azjatyckie ze względu na swoją niezwykłą urodę mają wiele zastosowań. Mogą być wspaniałym elementem wielogatunkowej kompozycji rabatowej, bo chociaż kwitną dość krótko (1-3 tygodnie), w porze kwitnienia zachwycają urodą swoich kwiatów. Wyższe odmiany nadają się na kwiat cięty do wazonu, a karłowe do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Przeczytaj też: Lilie w doniczkach - piękno i elegancja na balkonie i tarasie. Jak uprawiać lilie w pojemnikach?
Zobacz galerię zdjęć: Lilie w ogrodzie