Jak urządzić wnętrza w stylu loftowym? Pomysł na loft: radzi architekt wnętrz

2018-12-05 12:36

Wnętrze w stylu loftowym ma klimat industrialny - sporo w nim stali, szkła, zazwyczaj jest też antresola i duża otwarta przestrzeń przypominająca fabryczne hale. Jak urządzić loft podpowiada architekt wnętrz.

Moda na lofty zaczęła się w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Były tanie i niezbyt wykwintne – oferowały artystom skromne, lecz obszerne lokum na mieszkania i pracownie. Dziś mieszkania typu loft są modne i cieszą się niezmienną popularnością. Ogromna zaletą loftów jest przestrzeń, światło, minimalizm. Wnętrza są bardzo wysokie, ścian działowych nie ma – sami decydujemy, jak podzielić istniejące pomieszczenia. Duże powierzchnie dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Dzięki temu każdy loft jest niepowtarzalny.

Jesteś zwolennikiem nowoczesnych rozwiązań we wnętrzach? Marzy ci się dom w stylu loftowym? Mamy dla Ciebie klika wskazówek jak urządzić loft. 

Aranżacja loftu: materiały i kolory

By wnętrza domu przypominały klimatem aranżację rodem z loftu, warto wykorzystać materiały o industrialnym rodowodzie: beton architektoniczny, modne cegły na ścianie, elementy stalowe (np. na balustradach) oraz z blachy (np. na schodach). We wnętrzach loftów sporo jest też szkła (np. na blatach). Dominująca kolorystyka to barwa betonu lub naturalnej cegły. Stonowane szarości i biele najbardziej pasują do wnętrz w klimacie industrialnym. Elementy stylu industrialnego - jak stal, beton, szarości - coraz częściej jednak ocieplamy. Wprowadzamy do aranżacji wnętrz w stylu loftowym drewno, czy wzory geometryczne. Urządzając loft, pamiętajmy, by barwy, kolory i faktury tak dobierać, aby stworzyć spójne wnętrze nawiązujące do loftowej estetyki.

Kuchnia w stylu loftowym
Autor: Michał Mrowiec Projektanci tej kuchni zdecydowali się na zamontowanie okładziny ściennej w postaci betonu architektonicznego.

Meble i oświetlenie we wnętrzach w stylu loftowym

Co ważne, w lofcie dobrze się prezentują meble i posadzki drewniane, które ciekawie współgrają z obowiązującą tu szarością. Bryły mebli powinny być proste, jak najbardziej neutralne. Lofty są zazwyczaj dobrze oświetlone dużymi oknami, warto jednak zastosować duże lampy, które stanowią dekorację prostego wnętrza. Mogą być one inspirowane na przykład lampami górniczymi. Przy urządzaniu loftów najważniejsza jest umiejętność wykorzystania już istniejących starych elementów przestrzeni i wkomponowanie w nie nowoczesnych sprzętów i dodatków w taki sposób, aby wszystko tworzyło interesującą całość. Otaczaj się rzeczami, które lubisz, choć nie są typowe dla stylu postindustrialnego. Powieś obrazy i plakaty, na podłogi nie żałuj dywanów. Zobaczysz, jak zniewalająca bywa siła kontrastu. 

Aranżacja mieszkania w stylu loft
Autor: Castorama Aranżacja przestrzeni takich jak łazienka, salon czy aneks kuchenny to marzenie dla każdego pomysłowego dekoratora wnętrz i designera – tutaj nie są oni ograniczeni małym metrażem i mogą dać upust swojej wyobraźni
Loft kuchnia
Autor: materiały prasowe RED Real Estate Development Kuchnia w lofcie z reguły jest wielkogabarytowa. Powierzchnie frontów powinny mieć jak najmniej podziałów, a składać się z dużych płycin. Najlepiej sprawdzają się fronty w odcieniach szarości i czerni i w kolorze betonu. Efektowne i stylowe będą również fronty drewniane. Lofty lubią drewno, dlatego i blat kuchenny może być drewniany. Alternatywą są blaty kamienne, obecnie bardzo modne i doskonale wpisujące się w loftowy styl. Lofty, Stara Papiernia, Wrocław

Wnętrza w stylu loft: ponadprzeciętna wysokość

Ogromne przemysłowe okna, rozpoznawczy znak stylu loftowego, sprawiają, że wnętrza są bardzo jasne. Prawdziwy loft wyróżnia także ponadprzeciętna wysokość, która daje architektom duże możliwości aranżacyjne. Przykładowo w historycznym budynku Nowej Papierni lofty mają aż 4 metry wysokości. W tak wysokich pomieszczeniach można chociażby pokusić się o zaaranżowanie antresoli.­ Wysokie lofty dają zresztą dużo innych możliwości aranżacyjnych.

- Sufit można wykończyć drewnianymi elementami albo pomalować na ciemno, przy zachowaniu jasnych ścian. Ponadprzeciętna wysokość umożliwia wstawienie wielkoformatowych, pojemnych mebli oraz wykorzystania wiszącego oświetlenia, które będzie wyeksponowanym i widocznym super detalem – wymienia Małgorzata Komadowska, architekta wnętrz Nowej Papierni.

Mieszkanie loft
Autor: materiały prasowe RED Real Estate Development W mieszkaniach w stylu loftowym często są oryginalnie zachowane elementy, takie jak np. stara czerwona cegła, która w prezentowanym wnętrzu pokrywa całą wysokość ścian. Stara Papiernia, Wrocław
Sonda
Czy planujesz budowę inteligentnego domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie