Spis treści
- Jak wyglądają lilie tygrysie? Kiedy kwitną?
- Ciekawe odmiany lilii tygrysiej
- Jakie wymagania mają lilie tygrysie?
- Czy lilia tygrysia zimuje w gruncie?
- Kiedy sadzić lilie tygrysie?
- Jak rozmnażać lilie tygrysie?
- Jak dbać o lilie tygrysie?
- Zastosowanie lilii tygrysich
Lilie to piękne i eleganckie rośliny cebulowe, dlatego chętnie uprawiamy je w ogrodach. Do grona najpopularniejszych i najmniej kłopotliwych należą głównie lilie azjatyckie (mieszańce azjatyckie), jednak na uwagę zasługują także bardzo efektowne lilie tygrysie, których duże, zwykle pomarańczowe kwiaty są w charakterystyczny sposób nakrapiane. Wprawdzie mimo nazwy gatunkowej ich kwiaty bardziej przypominają wyglądem sierść lamparta (z cętkami) niż paskowanego tygrysa, mimo to zachwycają swoją urodą i trudno jest przejść obok nich obojętnie. Poznaj bliżej lilie tygrysie i tygrysie odmiany lilii.
Jak wyglądają lilie tygrysie? Kiedy kwitną?
Lilie tygrysie mają pojedyncze, sztywne, wzniesione, grube, ciemnopurpurowe, często delikatnie, biało omszone pędy, luźno pokryte zielonymi, wąskolancetowatymi, wydłużonymi liśćmi, w kątach których rozwijają się małe, czarne cebulki powietrzne, służące roślinie do rozmnażania. Pędy osiągają zwykle 100-150 cm wysokości, choć u odmian mogą być niższe.
Lilia tygrysia zakwita latem (w lipcu - sierpniu), rozwijając na szczycie pędu duże, sześciopłatkowe, zwykle bezwonne, jaskrawopomarańczowe kwiaty o ciemno nakrapianych i mocno wywiniętych do góry płatkach (kwiaty mają kształt turbanu). Spomiędzy płatków wystają długie, sztywne pręciki, zwieńczone ciemnymi pylnikami. Kwiaty osadzone są na długich, sztywnych szypułkach, a ich główki zwieszają się do dołu. Na jednym pędzie może pojawić się od kilku do kilkunastu kwiatów, zebranych w luźne grona, dlatego w porze kwitnienia roślina wygląda spektakularnie.
Przeczytaj też: Lilie w doniczkach - piękno i elegancja na balkonie i tarasie. Jak uprawiać lilie w pojemnikach?
Ciekawe odmiany lilii tygrysiej
Lilia tygrysia najczęściej uprawiana są w postaci gatunku, jednak ma też kilka ciekawych odmian jak np.:
- 'Flore Pleno' - wys. 100-120 cm, kwiaty pomarańczowe, nakrapiane, półpełne, płatki węższe niż u gatunku), „Yellow Tiger” (wys. ok. 60-80 cm., kwiaty żółte, nakrapiane,
- 'White Tiger' - wys. 60-80 cm, kwiaty białe, nakrapiane,
- 'Pink Flight' (wys. 90-120 cm, kwiaty ciemnoróżowe, nakrapiane,
- 'Yellow Bruse' - wys. 120-150 cm, kwiaty żółte, wewnątrz ciemno cętkowane,
- 'Corsage' - wys. 90-120 cm, kwiaty kremowo-łososiowe, nakrapiane,
- 'Chocolate Event' - wys. 100 cm, kwiaty czekoladowo-kremowe.
Jakie wymagania mają lilie tygrysie?
- Stanowisko dla lilii tygrysich
Lilie tygrysie to piękne i niewymagające rośliny, które najlepiej czują się na stanowiskach półcienistych, ale dobrze rosną także w słońcu oraz większym cieniu. Jeśli uprawiane są na stanowisku słonecznym, podstawa ich pędu powinna być osłonięta np. wyższymi roślinami lub ściółką.
- Podłoże dla lilii tygrysich
W stosunku do samego podłoża lilie tygrysie są natomiast tolerancyjne i dobrze rosną na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie lubią jedynie jałowego piasku, pozbawionego składników pokarmowych i ciężkiego, gliniastego, mokrego podłoża, na którym ich cebule mogą zagniwać.
- Mrozoodporność lilii tygrysich
Lilie tygrysie są dostatecznie mrozoodporne, dlatego mogą być uprawiane na terenie całego kraju.
Czy lilia tygrysia zimuje w gruncie?
Lilia tygrysia może zimować w gruncie, dobrze znosi warunki naszego klimatu. W chłodniejszych rejonach zaleca się jednak okrycie cebul ściółką na zimę.
Kiedy sadzić lilie tygrysie?
Cebule lilii tygrysich sadzi się do gruntu jesienią (we wrześniu-październiku) lub wiosną (w kwietniu-maju), umieszczając na głębokości 12-15 cm lub na głębokości równej trzykrotność wysokości cebuli. Po posadzeniu roślin, ich stanowisko warto jest wyściółkować, np. kompostem, co zapobiegnie wysychaniu gleby i rozwojowi chwastów oraz zapewni cebulą pożądana ochronę przed letnim słońcem.
Jak rozmnażać lilie tygrysie?
Lilie tygrysie na jednym stanowisku mogą pozostać przez lata, ale jeśli chcemy je odmłodzić, możemy wykopać cebule, pobrać z nich cebulki przybyszowe do dalszego rozmnażania, a rośliny posadzić na innym stanowisku. Chcąc uzyskać więcej egzemplarzy, lilie tygrysie możemy też rozmnażać za pomocą znajdujących się w kątach liści cebulek powietrznych, wtedy jednak należy liczyć się z tym, ze uzyskane z nich potomstwo zakwitnie dopiero po 2-3 latach uprawy.
Jeśli lilie tygrysie na jakimś stanowisku poczują się naprawdę dobrze, będą rozsiewać cebulki powietrzne, coraz bardziej się rozrastając (czasami bywają nawet ekspansywne).
Jak dbać o lilie tygrysie?
Lilie tygrysie to wdzięczne i mało wymagające rośliny. Nie trzeba ich chronić przed mrozem ani dodatkowo nawadniać (z wyjątkiem przedłużających się gorących okresów bezdeszczowych). W sezonie wegetacyjnym można natomiast zasilać je nawozem dla kwiatów cebulowych, choć zwykle nie jest to konieczne. Nie ma też zwykle potrzeby stosowania oprysków chemicznych, gdyż rośliny są stosunkowo odporne na choroby i szkodniki (czasami może im zagrażać poskrzypka liliowa).
Po kwitnieniu warto natomiast ścinać kwiatostany lilii (zabieg zapobiega zawiązywaniu się nasion, które bardzo osłabiają cebulę), pozostawiając 20-30-centymetrowy fragment ulistnionego pędu, który przez resztę sezonu będzie odżywiał i wzmacniał podziemną cebulę.
Zastosowanie lilii tygrysich
Lilie tygrysie to wspaniałe rośliny na ogrodowe rabaty. Doskonale wyglądają w towarzystwie astrów bylinowych, jeżówek, liliowców, pysznogłówek czy rozchodników okazałych. Można tworzyć z nich też barwne, jednogatunkowe grupy.
Lilie tygrysie szczególnie dobrze prezentują się w ogrodach wiejskich, naturalistycznych i romantycznych oraz orientalnych. Ich okazałe kwiaty nadają się również do cięcia.
Przeczytaj też: Lilia himalajska - Cardiocrinum giganteum - jak uprawiać tę olbrzymią roślinę w ogrodzie?
