Kiedy sadzić trawy ozdobne w ogrodzie? Jak gęsto sadzić trawy ozdobne? Z czym je łączyć?

2023-08-25 13:30

Trawy ozdobne pojawiły się w ogrodach całkiem niedawno. Dopiero od kilku lat docenione zostały walory estetyczne tych roślin, które zaczęły być chętnie sadzone na rabatach czy w donicach. To roślina wdzięczna w uprawie, bo nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jest też dość odporna na choroby.

Spis treści

  1. Trawy ozdobne - jaki gatunek wybrać?
  2. Gdzie sadzić trawy ozdobne?
  3. Z czym łączyć trawy ozdobne?
  4. Sadzenie trawy - razem czy osobno?
  5. Jakie stanowisko lubią trawy ozdobne?
  6. Kiedy sadzić trawy ozdobne?
  7. Trawy ozdobne zimozielone piękne przez cały rok - zobacz galerię
Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne - jaki gatunek wybrać?

Kiedy najlepiej sadzić trawę ozdobną? Jakie wymagania ma trawa? Okazuje się, że na rynku jest tak wiele odmian, że odpowiedź nie jest taka prosta.

Trawy różnią się przede wszystkim wyglądem. Są takie, których liście są zielone, zakończone białymi obwódkami czy z żółtymi przebarwieniami, są szerokie lub bardzo wąskie. Rośliny mogą osiągać duże rozmiary, dochodzące do dwóch metrów, jak na przykład pampa, ale także są gatunki rosnące nisko, do 50 cm o kulistej bądź rozłożystej formie.

Mamy także gatunki, które zimą pozostają zielone, to na przykład trawa bambusowa. Poza tym trawy mogą być bardziej lub mniej ekspansywne, to ważne, by kontrolować, na ile rośliny będą się rozrastać w ogrodzie.

Niektóre trawy ozdobne także efektownie kwitną, moment kwitnienia wypada w różnych okresach, w zależności od gatunku. Dlatego decydując się na uprawę trawy, przed wyborem określonego gatunku dobrze jest wziąć pod uwagę kilka czynników, czyli gdzie chcemy ją posadzić, jak wiele mamy miejsca i jaki efekt chcemy osiągnąć.

Gotowe sadzonki traw można kupić w sklepach ogrodniczych, ale też samodzielnie wysiać nasiona do gruntu. Jednak, gdy zaczynamy przygodę z trawami ozdobnymi, dobrze jest kupić odpowiednią sadzonkę w doniczce.

Gdzie sadzić trawy ozdobne?

Trawy ozdobne, wbrew pozorom, mogą spełniać kilka funkcji. Oprócz tego, że zdobią, znajdują także zastosowanie jako żywopłot czy roślina zasłaniająca posesję. Część gatunków traw silnie się ukorzenia i jest dość ekspansywna. Ogrodnicy zalecają, by takie rośliny sadzić na przykład na niewielkich skarpach, gdzie dobrze jest wzmocnić grunt. Roślina ukorzeniając się, umocni zbocze.

Z czym łączyć trawy ozdobne?

Trawy ozdobne mogą chronić uprawę, na przykład kwiatów cebulowych przed wiatrem, a nawet przymrozkami. Mowa tu o krokusach, tulipanach, narcyzach czy hiacyntach. Gdy chcemy osiągnąć ciekawe efekty wizualne i planujemy łączyć trawy z innymi kwiatami, to tu możliwości są niemal nieograniczone. Trawy ozdobne można sadzić w sąsiedztwie właściwie wszystkich roślin, co pozwala na tworzenie wielu atrakcyjnych kompozycji w ogrodzie.

My szczególnie polecamy łączenie traw z bylinami tj. żurawki, rozchodniki, jeżówki, hosty i brunery.

Sadzenie trawy - razem czy osobno?

Sposób sadzenia traw zależy właściwie tylko od nas. Trawy kuliste, o opadających liściach można sadzić pojedynczo na granicy rabat, będą wtedy wyeksponowane. Z kolei trawy, które są strzeliste, mają stojące liście, możemy sadzić po kilka sztuk tego samego gatunku obok siebie. Będą one wtedy atrakcyjnie wyglądały, tworząc zwartą formę.

Trawy kwitną jesienią. Część zaczyna kwitnienie na początku jesieni, inne znacznie później. Dlatego możemy również zasadzić obok siebie kilka gatunków o różnym terminie kwitnienia., tworząc w ten sposób stale kwitnącą kompozycję.

Gatunki ekspansywne, które szybko się ukorzeniają i rozrastają, nie powinny być sadzone bezpośrednio do gruntu. Najlepiej umieścić sadzonkę w donicy produkcyjnej i wkopać ją w ziemię. Jeśli wsadzimy taką roślinę bezpośrednio do gruntu, to może się rozrosnąć na tyle, że trzeba będzie z nią walczyć jak z chwastem.

Jakie stanowisko lubią trawy ozdobne?

Trawy ozdobne to rośliny, które najczęściej pochodzą z innych stref klimatycznych, cieplejszych niż ta, która panuje w Polsce. Dlatego decydując się na uprawę w gruncie najlepiej wybrać gatunki mrozoodporne. Takie rośliny zalecane są przede wszystkim dla mieszkańców Polski północno-wschodniej. Trawy mniej odporne na mrozy można zasadzić w donicy, a zimą postawić w miejscu osłoniętym, na przykład przy ścianie budynku.

Trawy dobrze się czują na stanowiskach słonecznych, ciepłych, osłoniętych od zimnego wiatru, choć są i takie odmiany, które dobrze rosną w miejscach zacienionych. Powinny mieć glebę żyzną i przepuszczalną, ale też są gatunki, które dobrze rosną w podłożu piaszczystym. Gleba gliniasta powinna być przed zasadzeniem dodatkowo wzbogacona w dołku kompostem czy innym materiałem organicznym, który umożliwi odprowadzanie wody. Na rynku dostępne są także gatunki traw, które lubią wilgoć i stanowią ozdobę oczek wodnych i stawów. Te wymagania traw jeśli chodzi o podłoże są dość różnorodne, dlatego dobieramy gatunek do warunków, jakie panują w naszym ogrodzie.

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Najlepiej  trawy sadzić wiosną, bo mają wtedy dużo czasu, by się przyjąć i ukorzenić. Choć możemy też wysadzać sadzonki do gruntu już wczesną jesienią, jednak powinny to być gatunki mrozoodporne. Po zasadzeniu rośliny, dobrze jest miejsce wokół trawy ściółkować, możemy do tego wykorzystać na przykład zeschłe liście. Ważne żeby trawy wysadzać kiedy jest optymalna wilgotność podłoża.

Sadzonka trawy ozdobnej, którą kupujemy w sklepie ogrodniczym czy w szkółce jest już zwykle dobrze ukorzeniona. Dlatego tak naprawdę powinna się przyjąć w całym okresie wegetacji roślin.

Trawy ozdobne zimozielone piękne przez cały rok - zobacz galerię

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.