Żółte tablice lepowe – pułapki na szkodniki roślin doniczkowych i balkonowych

2018-07-16 10:29

Żółte tablice lepowe na owady stosuje się z dwóch zasadniczych powodów: pozwalają na monitoring liczebności danego szkodnika (dzięki temu wiadomo czy trzeba zastosować środki ochrony roślin) a jednocześnie bezpośrednio zwalczają dane owady działając jak pułapki – unieruchamiają je i w rezultacie doprowadzają do nieuchronnej śmierci. Coraz większe znaczenie w przydomowych ogrodach, na balkonach i w domu zyskują łatwo dostępne i tanie żółte tablice lepowe. Jak i do czego je wykorzystywać?

Tablice lepowe to jeden z bardziej ekologicznych sposobów ochrony roślin przed szkodnikami. Poza uprawami polowymi, szklarniowym i rolnymi na większą skalę (gdzie w rzeczywistości raczej służą do monitoringu – jako swego rodzaju „alarmy” niż bezpośredniego zwalczania) są coraz szerzej wykorzystywane w przydomowych ogrodach i sadach, a także na balkonie i w domu. Zwykle stosuje się je od wiosny do końca lata (owady z reguły sprawiają kłopoty do września).

>>Przeczytaj też: Choroby i szkodniki roślin doniczkowych

Żółte tablice lepowe - dlaczego warto używać?

Tablice lepowe nie są szkodliwe dla środowiska – co prawda pokryte są substancją klejącą, ta jednak nie składa się z toksycznych związków (np. aktywnie czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin), zwykle nie posiada nawet barwy ani zapachu. Co prawda zdarza się, że przylepi się do nich owad pożyteczny (tego nie można wykluczyć), jednak jest to sprawa marginalna w porównaniu z inwazyjnymi metodami (np. stosowaniem insektycydów).
Tablice lepowe mogą być gładkie lub pokryte siatką - drugie rozwiązanie ułatwia liczenie schwytanych szkodników. Są dostępne w różnych wymiarach (najczęściej od 7x20 do 40x30 cm). Charakteryzuje je odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Tablice warto dobierać do potrzeb, gdyż ich przycinanie nie jest sprawą ani łatwą, ani komfortową (przyklejają się do dłoni). Tablice różnią się także barwą – i właśnie kolor decyduje o ich konkretnym zastosowaniu.

>>Przeczytaj też: Światło, które wabi owady

Kolor tablic lepowych ma znaczenie

Owady zupełnie inaczej postrzegają barwy niż ludzie i w dodatku w wielu przypadkach odpowiedni kolor działa na nie jak przynęta. Entomologiczną wiedzę wykorzystuje się w praktyce do ochrony roślin.

  • Białe tablice lepowe najczęściej wykorzystuje się w sadzie (do zwalczania owocnicy jabłkowej, owocnicy żółtorogiej, owocnicy jasnej, kistnika malinowca i nasionnicy trześniówki), rzadziej w warzywniaku (śmietka kapuściana).
  • Pomarańczowe tablice lepowe służą do odławiania nasionnicy trześniówki, miodówki gruszowej i połyśnicy marchwianki.
  • Niebieskie tablice lepowe służą do monitoringu wciornastków.
  • Czarne tablice lepowe służą do zwalczania skośnika pomidorowego (najrzadziej spotykane z wymienionych).
  • Żółte tablice lepowe są wszechstronne, zyskują coraz większe znaczenie w przydomowych ogrodach, na balkonach i w domu do zwalczania szkodników roślin doniczkowych.

>>Przeczytaj też: Co to jest kalendarz ochrony roślin i jak z niego korzystać

Żółte tablice lepowe
Autor: www.thinkstockphotos.com

Żółte tablice lepowe - pułapki na szkodniki

Żółte tablice lepowe znajdują szerokie zastosowanie w uprawie roślin ogrodowych, balkonowych i pokojowych, gdyż są pułapką na popularne szkodniki będące zmorą wielu gatunków, czyli na mszyce, ziemiórki oraz mączliki. Ponadto pozwalają zwalczać bardziej wyspecjalizowanych „smakoszy”: miniarki, miodówki, nasionnicę trześniówkę, połyśnicę marchwiankę i pchełki ziemne. Zwykle jedno opakowanie wystarcza na objęcie ochroną kilkudziesięciu metrów kwadratowych (w zależności od wymiarów i ilości sztuk).

Jak montować żółte tablice lepowe?

Sposób obsługi żółtyhc tabli lepowych jest na tyle prosty, że producenci z reguły sprzedają je bez instrukcji. Wystarczy delikatnie odkleić papier ochronny (trzeba uważać, aby nie przylepić tablicy do ciała lub rośliny). Następnie za pomocą drutu, haczyka (lub innego dostępnego sposobu mocowania) tablice montuje się przy roślinach, nad roślinami (to powszechna praktyka w uprawach szklarniowych – zwykle 1-2 sztuki na m2) lub bezpośrednio w grządkach (np. przytwierdzone do palików). Haczyki i patyczki mogą być dołączone do zestawu. Na drzewach owocowych tablice powinno się montować rozmieszczając je równomiernie. Przykładowo: na trześniówkę zaleca się stosować dwie tablice o formacie A4 na 1m wysokości korony. W przypadku mniejszych roślin warto montować je tak, aby przynajmniej część tablic wystawała w 1/3 do 1/2 ponad ich wierzchołki (wtedy skuteczniej wyławiają owady).
Zwykle pułapki wymienia się co 2-3 miesiące (chyba, że wcześniej zostaną „zapełnione”).

Stosowanie żółtych pułapek lepowych w przydomowych ogrodzie, na balkonie i w domu może być świetną nieinwazyjną metodą pozbywania się szkodliwych owadów. W ten sposób jednocześnie ogranicza się stosowanie chemicznych środków ochrony roślin.

>>Przeczytaj też: Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie: sprzymierzeńcy w zwalczaniu szkodników

Ziemiórki
Autor: www.thinkstockphotos.com Żółte tablice lepowe umieszczane przy roślinach są przydatne w wyłapywaniu owadów dorosłych ziemiórek

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.