Nasionnica trześniówka [Porada eksperta]

2013-01-10 13:05

W owocach wiśni i czereśni żeruje larwa nasionnicy trześniówki. Aby się jej pozbyć należy wykonać opryski tydzień po wylocie pierwszych muchówek, co pokrywa się z kwitnieniem akacji. Proszę poradzić mi, jak rozpoznać moment, w którym należy zrobić oprysk: czy kierować się konkretną datą, czy kwitnieniem akacji, jak bardzo ten proces ma być zaawansowany. W zeszłym roku widocznie spóźniłam się z opryskiem, bo owoce były robaczywe. Chciałabym uniknąć tego w tym roku.

Nasionnica
Autor: Getty Imagea/Tomasz Klejdysz
Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Aby ustalić termin oprysku zwalczającego dorosłe owady nasionnicy trześniówki, pomocne są żółte pułapki lepowe, wabiące owady. Pułapki wieszamy na drzewach na wysokości około 180 cm, koniecznie na słońcu. Na 1 ha sadu umieszcza się 3 pułapki, jeśli mamy jedno drzewo - wystarczy jedna. Pułapkę należy sprawdzać co 2-3 dni do pierwszej dekady lipca. Zabieg należy wykonać 7-8 dni po znalezieniu pierwszych much na pułapkach. W przypadku wystąpienia chłodów i opadów deszczu po wylocie much zabieg należy opóźnić o liczbę dni, w których temperatura wynosi poniżej 14°C. Kolejne opryski (1-2) wykonać w okresie intensywnego lotu much, jeśli muchy będą odławiane nadal na pułapkę lepową. Życzę powodzenia i owocnych zbiorów!

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają