Wciornastki – jak się pozbyć szkodników? Jak je rozpoznać?

2023-06-26 11:58

Wciornastki to niewielkie owady, które żerują na roślinach, żywiąc się ich sokiem komórkowym. Na jakich roślinach żerują wciornastki? Jak rozpoznać i zwalczać wciornastki?

Wciornastki
Autor: GettyImages Wciornastki potrafią całkowicie zniszczyć roślinę

Spis treści

  1. Gatunki wciornastków
  2. Jak wyglądają wciornastki?
  3. Na jakich roślinach żerują wciornastki?
  4. Po czym poznać żerowanie wciornastków?
  5. Wciornastek zwalczanie

Wciornastki to grupa owadów obejmująca kilka tysięcy gatunków rozpowszechnionych na całym świecie. Do naszego domu mogą trafić wraz z zakupionymi roślinami egzotycznymi. 

Gatunki wciornastków

W Polsce występuje około 200 gatunków wciornastków, do najczęściej spotykanych należą:

  • wciorniastek szklarniowiec,
  • wciornastek cieplarek,
  • wciornastek smokowiec,
  • wciornastek orientalny.

Jak wyglądają wciornastki?

Wciornastki najczęściej osiągają 1–2 mm długości. Trudno zobaczyć je gołym okiem, ale ich pojawienie się można poznać po przebarwieniach na roślinach. Chcąc sprawdzić czy kolonie wciornastków pojawiły się na roślinach pokojowych, wystarczy rozłożyć biały papier na donicy i potrząsnąć rośliną. Jeśli na papierze pojawią się szybko poruszające się owady o wydłużonym, smukłym kształcie i żółtej lub brunatnej barwie ciała, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że są to właśnie wciornastki.

Na jakich roślinach żerują wciornastki?

Wciornastki często żerują na popularnych roślinach pokojowych, takich jak storczyki, palmy, bluszcze, fikusy, anturium. Z roślin balkonowych (ogrodowych) można spotkać je głównie na goździkach, gerberach i chryzantemach.

Przeczytaj też:

Po czym poznać żerowanie wciornastków?

Wciornastki żywią się sokiem komórkowym i żerują na różnych częściach roślin. Objawy widoczne są z reguły na liściach - w postaci niewielkich, punktowych, jasnych plam. Przejaśnienia na świetle nabierają srebrzystego połysku a w niektórych miejscach można natrafić na drobne, ciemne odchody tych owadów. Z czasem – przy dużej kolonii – liście mogą obsychać. Na roślinach o ozdobnych kwiatach wciornastki czynią dodatkowe szkody, skracając okres kwitnienia.

Wciornastek zwalczanie

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na wciornastki, jednakże przy stosowaniu w pomieszczeniach należy wybierać te najmniej toksyczne. Pomocne będą takie środki jak Obsydian 01 AL, Agricolle, Provado Plus, pałeczki owadobójcze lub specjalne lepy z klejem. Można również rośliny przemywać wodą z szarym mydłem. Z działań profilaktycznych natomiast bardzo ważne jest utrzymywanie stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.