Domek dla owadów pożytecznych – instrukcja wykonania krok po kroku

2018-05-21 12:18

Coraz popularniejsze jest instalowanie w ogrodach domków dla pszczół i innych owadów pożytecznych. Gdzie postawić w ogrodzie domek dla owadów zapylających? Materiały i instrukcja budowy domku dla owadów.

Dawniej owady pożyteczne znajdowały schronienie m.in. w słomianych strzechach, zakamarkach między cegłami lub belkami, piwnicach czy strychach. Obecnie betonowa zabudowa bardzo to ogranicza, dlatego wiele owadów ginie. Możemy im pomóc w prosty sposób – wystarczy zbudować i zainstalować w ogrodzie domek dla owadów pożytecznych.
Takie domki są szczególnie potrzebne na wiosnę, kiedy owady składają jaja. Latem domki umożliwiają owadom nocleg i schronienie, a jesienią owady mogą w nich znaleźć miejsce do przezimowania. Warto pamiętać, że owady także potrzebują miejsca gdzie się skryją przed deszczem, mrozem oraz drapieżnikami.

Gdzie postawić domki dla owadów pożytecznych

Domki dla owadów pożytecznych należy ustawić w miejscu osłoniętym od deszczu i wiatru. Najlepsza jest zaciszna i słoneczna przestrzeń po południowej lub południowo-wschodniej stronie domu, pod dachem, szeroką rynną, we wnętrzu altany, pod wiatą czy między drzewami w sadzie.

Instrukcja budowy domków dla owadów pożytecznych

Budowa takiego domku nie zabierze dużo czasu. Do budowy wystarczy kilka deseczek i rurek bambusowych. Przydatne mogą być także: trzcina, rurki bambusa, puste, rurkowate łodygi, suche drewno i drewniane deseczki, sucha słoma, mech, trawa.

Domek dla owadów pożytecznych 1: instrukcja 

Potrzebne materiały:

 • puste w środku łodygi roślin (np. maliny, forsycji lub czarnego bzu)
 • dwie drewniane deseczki (sklejka o grubości 3 mm) o wymiarach 12 x 25 cm
 • listewka o kwadratowym przekroju długości 25 cm i o boku 2,5 cm
 • rolka powlekanego drutu
 • 6 gwoździ o długości 2 cm
 • narzędzia: młotek, obcęgi, wiertarka, sekator ogrodniczy

Wykonanie:
W deseczkach nawiercić dwa otwory w odległości 5–6 cm od brzegu dłuższego boku i 5 cm od brzegu krótszego boku. Przyłożyć deseczkę do listewki, aby nie wystawała poza jej krawędź, wbić 3 gwoździe mniej więcej w równej odległości od siebie. Drugą deseczkę przyłożyć do listewki, by tworzyła kąt prosty z pierwszą deseczką i się z nią stykała, przybić kolejnymi 3 gwoździami.
Środek gniazda: przytnij łodygi na równą długość (około 25 cm), zwiąż je drutem w pęczek. Przez dwa otworki w jednej z deseczek daszku przeciągnij 2 przycięte na długość 25–30 cm kawałki drutu, pod daszek podłóż pęczek łodyg i umocuj, przeciągając drut przez dwa pozostałe otwory.
Taki domek zamocuj np. pod gałęziami ulubionego drzewa owocowego lub pod daszkiem budynku na ścianie o południowej lub południowo-wschodniej wystawie.

Domek dla owadów pożytecznych 2: instrukcja

Potrzebne materiały:

 • dwie drewniane, kwadratowe deseczki (sklejka grubości 3 mm) o boku 20 cm
 • 4 prostokątne deseczki o wymiarach 20 cm x 8 cm
 • listewka o przekroju kwadratowym 2 x 2 cm i długości 100 cm
 • wyściółka: stare ptasie gniazdo opuszczone po lęgu lub kłąb suchej trawy (jeszcze lepiej jak znajdziemy stare gniazdo myszy, wtedy należy wyjąć z niego suchą wyściółkę)
 • gwoździe o długości 2 cm
 • narzędzia: młotek, piłka do drewna, wiertarka

Wykonanie:
W jednej z długich deseczek wywiercić na środku otwór o średnicy 1,5 cm. Do kwadratowej deseczki, za pomocą odpowiednio przyciętych listewek, przymocować boki, w tym jeden z wywierconym otworem. W środku gniazda umieścić wyściółkę i całość nakryć drugą kwadratową deseczką. Można ją na stałe przybić 2 gwoździami lub tylko prowizorycznie by można było pod koniec sezonu, kiedy rodzina zaniknie, do niego zajrzeć.
Taki domek umieść w trawie pod dużym drzewem, pod krzewami lub na drzewie, pamiętając by nie znajdował się częściowo w cieniu.

domek-dla-owadow-pozytecznych
Autor: materiały prasowe Domki dla owadów pszczół można również umocować do skrzynek ustawianych na balkonach czy tarasach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE