Miłorząb dwuklapowy - Ginkgo biloba – jak uprawiać miłorząb w Polsce?

2024-01-08 11:25

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) to najstarsze drzewo świata. Możemy z powodzeniem uprawiać je w naszym klimacie. Podpowiadamy kiedy, jak i gdzie sadzić oraz jak pielęgnować miłorząb. Uprawa miłorzębu w ogrodzie.

Spis treści

  1. Miłorząb dwuklapowy - jak wygląda? jak szybko rośnie?
  2. Czy miłorząb jest dwupienny?
  3. Miłorząb dwuklapowy - wymagania uprawowe
  4. Miłorząb dwuklapowy – sadzenie i pielęgnacja drzewa

Miłorząb dwuklapowy (łac. Ginkgo biloba) to prawdziwy relikt. Jest rzadkim okazem przedstawiciela nagozalążkowych, który ma liście nieprzekształcone w igły. Choć zwany jest także miłorzębem japońskim, to jednak wbrew nazwie nie występuje naturalnie w Japonii. To roślina endemiczna (unikatowa), charakterystyczna dla południowo-wschodniej części Chin. To roślina dekoracyjna i lecznicza zarazem.

Miłorząb dwuklapowy - jak wygląda? jak szybko rośnie?

Miłorząb dwuklapowy to drzewo, które osiąga 20-30 m wysokości, ale jego wzrost jest bardzo wolny – po 20 latach uprawy jego wysokość zwykle nie przekracza 5 m! Pokrój drzewa zmienia się w miarę upływu czasu - początkowo korona jest piramidalna i regularna, później rozszerza się i staje nieregularna i niesymetryczna.

Liście miłorzębu to jego znak rozpoznawczy. Kształtem przypominają wachlarze, mają gęste, równoległe i rozwidlające się unerwienie. Jesienią przebarwiają się na żółto. Na zimę opadają.

Czy miłorząb jest dwupienny?

Miłorząb jest dwupienny: kwiaty męskie to żółtawe kotki, kwiaty żeńskie natomiast to drobne kuleczki na długich szypułkach. Zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie są niepozorne. Nasiona (nie owoce!) wyglądem przypominają małą śliwkę - są żółte, osadzone na długiej szypułce, otoczone mięsistą osnówką, która ma nieprzyjemny zapach zjełczałego masła - najlepiej ich nie dotykać!

Miłorząb dwuklapowy - wymagania uprawowe

Miłorząb z powodzeniem można uprawiać w Polsce. Wygląda dekoracyjnie i nie ma większych wymagań. W naszym kraju spotykany jest w parkach, zieleni miejskiej i w przydomowych ogrodach. Najczęściej jest sadzony jako soliter w wyeksponowanych miejscach. W sprzedaży dostępnych jest wiele polskich odmian miłorzębu, np. ‘Bolesław Chrobry’, ‘Mieszko I’ czy ‘Przemysław II’. Do uprawy w małych ogrodach warto najlepiej wybierać odmiany kolumnowe, takie jak 'Fastigiata' czy 'Princeton Sentry' i nieco wolniej rosnącą 'Tremonia'.

Miłorząb dwuklapowy to drzewo mało wymagające i odporne na niekorzystne warunki środowiska. Świetnie regeneruje się po cięciu. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, lubi miejsca ciepłe, poradzi sobie z suchym i zanieczyszczonym miejskim powietrzem, wytrzymuje silne wiatry. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych i jednocześnie dość wilgotnych, o pH 5-7, ale toleruje słabsze typy podłoży.

Młode okazy miłorzębu mogą zimą podmarzać, ale starsze egzemplarze są już mrozoodporne - wytrzymują mrozy poniżej –30 st. C. Dopiero co posadzone drzewka warto osłonić przed zimą.

Miłorząb jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie, zasolenie gleby, szkodniki, bakterie, wirusy i grzyby. Z powodzeniem można go uznać za drzewo „niezniszczalne”, które może rosnąć nawet 1000 lat.

O tym, na co pomaga miłorząb dwuklapowy przeczytasz w artykule: Właściwości lecznicze miłorzębu

Miłorząb dwuklapowy – sadzenie i pielęgnacja drzewa

Młode drzewka miłorzębu można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Powinny być przenoszone z dobrze uformowaną bryłą korzeniową. Miejsce sadzenia należy wybierać starannie, gdyż miłorząb nie lubi przesadzania i uszkadzania korzeni. Po posadzeniu należy go dokładnie podlać. Drzewka sadzone jesienią powinny być osłaniane przed mrozem (można dodatkowo je kopczykować u nasady).

Młode okazy miłorzębu wymagają podlewania w czasie suszy, starsze mają dobrze rozwinięty palowy system korzeniowy i dość dobrze znoszą okresy bezdeszczowe. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Roślinę można przycinać lub formować na bonsai. To gatunek niezwykle łatwy w uprawie, nie wymagający wiele uwagi. Aby miłorząb owocował, w pobliżu należy posadzić egzemplarze męskie i żeńskie.

Miłorząb dwuklapowy to roślina odporna na szkodniki i choroby.

Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia
Jak sadzić drzewa i krzewy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają