Miłorząb dwuklapowy – jak uprawiać miłorząb w Polsce

2015-04-22 13:05 Michał Mazik

Miłorząb dwuklapowy to oryginalne drzewo, które z powodzeniem można uprawiać w naszym klimacie. Podpowiadamy kiedy, jak i gdzie sadzić, jak pielęgnować miłorząb. Uprawa miłorzębu w ogrodzie.

Miłorząb dwuklapowy (łac. Ginkgo biloba), to prawdziwy relikt. Jest rzadkim okazem przedstawiciela nagozalążkowych, który ma liście nieprzekształcone w igły. Miłorząb jest drzewem mrozoodpornym i z powodzeniem można uprawiać go w Polsce.
Miłorząb dwuklapowy zwany jest także miłorzębem japońskim, jednak wbrew nazwie nie występuje naturalnie w Japonii. To roślina endemiczna (unikatowa), charakterystyczna dla południowo-wschodniej części Chin. W Polsce uprawia się ją w parkach, zieleni miejskiej i w ogrodach. Najczęściej jest sadzona jako soliter w wyeksponowanych miejscach. Na rynku można nabyć wiele polskich odmian takich jak ‘Bolesław Chrobry’, ‘Mieszko I’ czy ‘Przemysław II’.

>>Przeczytaj też: Właściwości lecznicze miłorzębu i zbiór surowca

Miłorząb dwuklapowy - wymagania

Miłorząb dwuklapowy może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, osłoniętych od wiatru. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych i jednocześnie dość wilgotnych o odczynie lekko kwaśnym. Toleruje słabsze typy podłoży. Wytrzymuje mrozy poniżej –30 st. C. Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie, zasolenie gleby, szkodniki, bakterie, wirusy i grzyby. Z powodzeniem można go uznać za drzewo „niezniszczalne”, które może rosnąć nawet 1000 lat. Osiąga do 40 m wysokości, ale jego wzrost jest bardzo wolny – po 20 latach uprawy jego wysokość zwykle nie przekracza 5 m.

Miłorząb dwuklapowy – uprawa

Młode drzewka miłorzębu można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Powinny być przenoszone z dobrze uformowaną bryłą korzeniową. Miejsce sadzenia należy wybierać starannie, gdyż miłorząb nie lubi przesadzania i uszkadzania korzeni. Po posadzeniu należy go dokładnie podlać. Drzewka sadzone jesienią powinny być osłaniane przed mrozem (można dodatkowo je kopczykować u nasady). Młode okazy wymagają podlewania w czasie suszy, starsze mają dobrze rozwinięty palowy system korzeniowy i dość dobrze znoszą okresy bezdeszczowe. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Roślinę można przycinać lub formować na bonsai. To gatunek niezwykle łatwy w uprawie, nie wymagający wiele uwagi. Aby miłorząb owocował, w pobliżu należy posadzić egzemplarze męskie i żeńskie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE