Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) – jak uprawiać miłorząb w Polsce?

2021-03-05 14:44
Miłorząb dwuklapowy
Autor: GettyImages Liście miłorzębu mają charakterystyczny kształt wachlarza

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) to najstarsze drzewo świata. Możemy z powodzeniem uprawiać je w naszym klimacie. Podpowiadamy kiedy, jak i gdzie sadzić oraz jak pielęgnować miłorząb. Uprawa miłorzębu w ogrodzie.

Miłorząb dwuklapowy (łac. Ginkgo biloba) to prawdziwy relikt. Jest rzadkim okazem przedstawiciela nagozalążkowych, który ma liście nieprzekształcone w igły. Choć zwany jest także miłorzębem japońskim, to jednak wbrew nazwie nie występuje naturalnie w Japonii. To roślina endemiczna (unikatowa), charakterystyczna dla południowo-wschodniej części Chin. To roślina dekoracyjna i lecznicza zarazem.

Miłorząb z powodzeniem można uprawiać w Polsce. W naszym kraju spotykany jest w parkach, zieleni miejskiej i w przydomowych ogrodach. Najczęściej jest sadzony jako soliter w wyeksponowanych miejscach. W sprzedaży dostępnych jest wiele polskich odmian miłorzębu, np. ‘Bolesław Chrobry’, ‘Mieszko I’ czy ‘Przemysław II’.

Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew >>>

Spis treści

  1. Miłorząb dwuklapowy - jak wygląda?
  2. Miłorząb dwuklapowy - wymagania uprawowe
  3. Miłorząb dwuklapowy – sadzenie i pielęgnacja drzewa

Miłorząb dwuklapowy - jak wygląda?

Miłorząb dwuklapowy to drzewo, które osiąga 20-30 m wysokości, ale jego wzrost jest bardzo wolny – po 20 latach uprawy jego wysokość zwykle nie przekracza 5 m! Pokrój drzewa zmienia się w miarę upływu czasu - początkowo korona jest piramidalna i regularna, później rozszerza się i staje nieregularna i niesymetryczna.

Liście miłorzębu to jego znak rozpoznawczy. Kształtem przypominają wachlarze, mają gęste, równoległe i rozwidlające się unerwienie. Jesienią przebarwiają się na żółto. Miłorząb to roślina dwupienna. Kwiaty męskie to kotki żółtawego koloru, a żeńskie - drobne kuleczki na długich szypułkach. Zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie są niepozorne. Nasiona (nie owoce!) wyglądem przypominają śliwkę - są żółte, osadzone na długiej szypułce, otoczone mięsistą osnówką, która ma nieprzyjemny zapach zjełczałego masła - najlepiej ich nie dotykać!

Przeczytaj też: Pnącza o ozdobnych owocach - warto posadzić je w ogrodzie! >>>

Miłorząb dwuklapowy - wymagania uprawowe

Miłorząb dwuklapowy to drzewo mało wymagające i odporne na niekorzystne warunki środowiska. Dobrze regeneruje się po cięciu. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub lekko zacienionych, osłoniętych od wiatru. Poradzi sobie w z suchym i zanieczyszczonym miejskim powietrzem. Wymaga gleb żyznych, próchnicznych, przepuszczalnych i jednocześnie dość wilgotnych, o odczynie lekko kwaśnym. Toleruje słabsze typy podłoży. Młode okazy miłorzębu mogą zima podmarzać, ale starsze egzemplarze są już mrozoodporne - wytrzymują mrozy poniżej –30 st. C. Dopiero co posadzone drzewka warto osłonić przed zimą.

Miłorząb jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, promieniowanie, zasolenie gleby, szkodniki, bakterie, wirusy i grzyby. Z powodzeniem można go uznać za drzewo „niezniszczalne”, które może rosnąć nawet 1000 lat.

Miłorząb dwuklapowy – sadzenie i pielęgnacja drzewa

Młode drzewka miłorzębu można sadzić zarówno jesienią, jak i wiosną. Powinny być przenoszone z dobrze uformowaną bryłą korzeniową. Miejsce sadzenia należy wybierać starannie, gdyż miłorząb nie lubi przesadzania i uszkadzania korzeni. Po posadzeniu należy go dokładnie podlać. Drzewka sadzone jesienią powinny być osłaniane przed mrozem (można dodatkowo je kopczykować u nasady).

Młode okazy miłorzębu wymagają podlewania w czasie suszy, starsze mają dobrze rozwinięty palowy system korzeniowy i dość dobrze znoszą okresy bezdeszczowe. Nawożenie z reguły nie jest konieczne. Roślinę można przycinać lub formować na bonsai. To gatunek niezwykle łatwy w uprawie, nie wymagający wiele uwagi. Aby miłorząb owocował, w pobliżu należy posadzić egzemplarze męskie i żeńskie.

Miłorząb dwuklapowy to roślina odporna na szkodniki i choroby.

Drzewa liściaste - czy znasz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to drzewo?
robinia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE